Bătaie Etrieri!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
cosminn12
Posts: 46
Joined: 26 Sep 2011, 15:14
Auto:

Bătaie Etrieri!

Post by cosminn12 »

Salutare tuturor. Nu stiu daca decat eu am problema asta dar imi bat etrierii in ultimul hal. Cei de la service, unde merg eu cu masina ( Ad garage) mi-au zis ca toate cee'd-urile au problema asta..mai precis suporții etrierilor bat. Am incercat cu cei de acolo sa cautam suporți dar nu se gasesc separat. Se gasesc decat cu etrieri cu tot si costa cam mult. Ma deranjeaza ca la orice groapa sau denivelare se aud cand bat.. Recent am schimbat amortizoare si tot ce mai batea.. Cum se rezolva problema asta? Am mai gasit niște chituri de reparatie dar am inteles ca nu ajuta cu nimic.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Bătaie Etrieri!

Post by BAU »

Schimba Service-ul . Nu am mai auzit ca " la toate Ceed-urile bat etrierii" .Cel putin esti singurul despre care am citit ca ar avea aceasta problema . Verifica eventual placutele de frana sa nu fie mai scurte si poate acestea sa bata in etrier . Cred ca este vorba de altceva .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

cosminn12
Posts: 46
Joined: 26 Sep 2011, 15:14
Auto:

Re: Bătaie Etrieri!

Post by cosminn12 »

Placutele le-am schimbat acum 2 saptamani. Am pus Ate. Nu sunt placutele de vina. De vina sunt suportii pentru ca la constatare mi-au aratat cum se misca..am fost si la alt service si aceeasi problema..

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bătaie Etrieri!

Post by Ogy »

Placutele vin cu niste tablite sau nu. Daca nu au venit insotite de tablite, trebuiau recuperate de la cele vechi.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Bătaie Etrieri!

Post by BAU »

Suportul etrierului este prins de fuzeta prin doua suruburi ce nu-i permit acestuia sa se miste . Etrierul in schimb este prins de suportul lui prin cate un surub si un bolt . Etrierul trebuie sa se miste in suportul lui odata cu uzura placutelor . La franare , etrierul este impins inainte , spre sensul de rotatie al rotii si se blocheaza in suportul lui . Si la mine daca dau roata jos si string putin de etrier pentru a slabi placutele de frana , acesta se misca destul de usor in suportul lui dar nu am sesizat sa faca asa zgomot deranjant .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Bătaie Etrieri!

Post by Nesta3 »

Cum a zis si Bau, etrierul e format din partea fixa(suportul) si partea mobila.Cea fixa e prinsa cu 2 suruburi care sunt stranse cu pistolul pneumatic,la un anumit cuplu tocmai ca sa nu se dessurubeze cu una cu doua.
Parerea mea: ori s-au gripat culisele etrierului mobil atat de mult incat atunci cand se apasa frana toata miscarea/vibratia se duce in suportul etrierului, ori ai discurile ovalizate foarte tare.
Daca printr-un ghinion mai deosebit, suportul etrierului chiar se misca, ar trebui sa le faci reclamatie baietilor de la AD Garage pentru ca nu ar fi trebuit sa te lase sa iesi pe strada dupa constatarea lor.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

cosminn12
Posts: 46
Joined: 26 Sep 2011, 15:14
Auto:

Re: Bătaie Etrieri!

Post by cosminn12 »

Atunci bataia ar putea fi din caseta de directie? Altceva nu vad ce ar putea sa bata pentru ca recent ( cam o luna) am schimbat tot ce se putea schimba față-spate inclusiv placute frana. Discurile fac 1 an in august si sunt Ate. Am ales majoritatea pieselor originale iar ce nu am gasit original am mers pe varianta de top. Cum am spus si mai sus am gasit niște seturi de reparatie pentru etrieri. M-ar putea ajuta cu ceva?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Bătaie Etrieri!

Post by BAU »

Nu da banii pe ceea ce ai trimis in poza . Este setul de reparatie ce nu are legatura cu miscarea etrierului . Este pistonasul de franare cu burdufuri , aerisitor , garnitura .

Zgomot poate aparea si din caseta de directie si din pivoti si din bieletele antiruliu . DAR , tu ai zis ca ti-a aratat mecanicul ca se misca etrierul si de acolo este zgomotul . REPET : chiar daca etrierul se misca nu are voie sa faca asa zgomot cum zici tu .Ori mecanicul incearca sa te abureasca ori nu este mecanic .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Bătaie Etrieri!

Post by quelloo »

unde ai gasit kitu-l ala si cat costa? nu mi-ar strica un burduf de rezerva :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

cosminn12
Posts: 46
Joined: 26 Sep 2011, 15:14
Auto:

Re: Bătaie Etrieri!

Post by cosminn12 »

quelloo wrote: 28 Jun 2017, 19:36 unde ai gasit kitu-l ala si cat costa? nu mi-ar strica un burduf de rezerva :)
Pe orice site de piese auto se gasesc. Costa in jur de 50 de lei.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Bătaie Etrieri!

Post by quelloo »

mersi
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Bătaie Etrieri!

Post by mrs »

Eu am avut suruburile culisante blocate si de acolo aveam zgomot(iei stg-dr de volan si apesi repetat frana,daca se aude zgomot de acolo este).
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
favug
Posts: 54
Joined: 13 Feb 2008, 19:15
Auto:

Re: Bătaie Etrieri!

Post by favug »

Salut,
dupa inlocuirea suspensiei fata + kit reparatie caseta directie, la doua drumuri mai lungi am avut urmatoarele zgomote

in filmare: frina+miscat volan (acelasi scenariu mentionat de mrs)
Pe drum nu am sesizat nimic in neregula cu frinarea
Am spalat masina (am dat jet si la frine) => nu se mai aude nimic...

Investigatia in reprezentanta a scos la iveala ca ar fi un joc al placutelor in etrieri

Ce parere aveti?
Kia C'eed 1.4 / Best / Abyss blue

tati_edy
Posts: 2
Joined: 24 May 2016, 21:49
Auto: U5YFF24128L104598 ceed1,4 best

Re: Bătaie Etrieri!

Post by tati_edy »

Salut, ce poti sa-mi spui kitul de reparare caseta directie? Au disparut zgomotele la denivelari? La ce pret este acest kit de reparare? Despre joc al placutelor in etrieri ce pot sa-ti spun am avut asa ceva la o alta masina (ford) cand am schimbat placutele, la o roata au uitat sa-mi puna acele tablite cu care au venit si de aici aveam acele zgomote. La ceed acum nu stiu daca placutele vin cu acele tablite, inca nu le-am schimbat !

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bătaie Etrieri!

Post by Ogy »

Ogy wrote: 27 Jun 2017, 23:06 Placutele vin cu niste tablite sau nu. Daca nu au venit insotite de tablite, trebuiau recuperate de la cele vechi.
De obicei, placutele noi nu vin cu acele tablite.

Post Reply

Return to “Generalităţi”