Amortizoare Cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
cosminn12
Posts: 46
Joined: 26 Sep 2011, 15:14
Auto:

Amortizoare Cee'd

Post by cosminn12 »

Va salut pe toti. Sunt detinator de kia ceed luata de ai mei in 2008, noua, dupa care mi-au cedat-o mie 3 ani mai tarziu cand am implinit 18 ani. In prezent am atins 310.000 de km fara sa schimb amortizoarele. Insa a venit timpul sa le schimb. Avem colegi pe aici care le-au schimbat ? Pe ce varianta ati mers? Sachs? Kayaba? Din cate stiu ( daca nu ma insel) ele vin cu kayaba de fabrica.. astept cateva pareri. Va multumesc.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Amortizoare Cee'd

Post by bondalicir »

salut. ele vin cu sachs dar iti recomand kayaba. eu am schimbat pe spate cu kayaba pe fata am pus originale ca la facelift nu gasesti fata decat originale. tu esti norocos. daca e 2008 gasesti si pe fata kayaba. recomand cu caldura. sunt mai silentioase decat cele originale... ce motorizare ai?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

cosminn12
Posts: 46
Joined: 26 Sep 2011, 15:14
Auto:

Re: Amortizoare Cee'd

Post by cosminn12 »

Salut. Masina este 2007 luna noiembrie. Dar au trecut-o 2008 in carte. Motorul este cel de 1.4 benzina de 109 cp. Din ce am cautat si pe alte forumuri reiese ca, Kayaba sunt ceva mai bune. Si ca pret imi ies mai bine Kayaba. Cam de vreo 10 mii de km au inceput sa ma lase si le-am dus la maxim.. si la km pe care ii am nu am ce sa le cer mai mult.

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Amortizoare Cee'd

Post by catalin »

Ceau,daca te intereseaza am 2 telescoape originale spate ramase de la prima versiune,folosite nu mai mult de 15.000 km daca te intereseaza?, mutam discutia pe privat si-ti dau si mai multe detali ce si cum,sau suna-ma.0740.152.772
Golf 7 1.5 Tsi

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Amortizoare Cee'd

Post by sonty »

Eu am pus kayaba japoneze pe spate anul trecut ca se schimbase comportamentul masinii pe curbe. Pe fata inca nu simt ca a venit momentul. Am doar o pocnitura ocazionala pe extinderea amortizorului dreapta. Am 120.000km.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

cosminn12
Posts: 46
Joined: 26 Sep 2011, 15:14
Auto:

Re: Amortizoare Cee'd

Post by cosminn12 »

sonty wrote:Eu am pus kayaba japoneze pe spate anul trecut ca se schimbase comportamentul masinii pe curbe. Pe fata inca nu simt ca a venit momentul. Am doar o pocnitura ocazionala pe extinderea amortizorului dreapta. Am 120.000km.
Si cum se comporta cu kayaba? Simti vreo diferenta.? Pana la urma cred ca pe kayaba o sa merg si eu.. ma duce undeva la 1700 de lei toate 4, flanşele pe fata cu rulment si protectiile de praf. Pretul include si manopera. Ce parere aveti?

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Amortizoare Cee'd

Post by quelloo »

prea scump parerea mea. am dat mai putin pe amortizoarele OE din pachetul sport
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

cosminn12
Posts: 46
Joined: 26 Sep 2011, 15:14
Auto:

Re: Amortizoare Cee'd

Post by cosminn12 »

quelloo wrote:prea scump parerea mea. am dat mai putin pe amortizoarele OE din pachetul sport
Sincer sunt "sătul" de rigid.. deasta as incerca kayaba.

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

Kayaba...never again. La fel ca Monroe. Sachs sau Bilstein all the way.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

cosminn12
Posts: 46
Joined: 26 Sep 2011, 15:14
Auto:

Re:

Post by cosminn12 »

danx wrote:Kayaba...never again. La fel ca Monroe. Sachs sau Bilstein all the way.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Cu Sachs vin din fabrica..nu?

cosminn12
Posts: 46
Joined: 26 Sep 2011, 15:14
Auto:

Re: Amortizoare Cee'd

Post by cosminn12 »

Chiar nu este nimeni pe acest forum care a schimbat amortizoarele sa ma imi zica concret ce varianta sa aleg? Am citit si alte articole referitor la amortizoare si nu am gasit 2 raspunsuri la fel..ba sachs pe fata si Kyb pe spate, ba Kyb sunt cele mai bune, ba Kyb nu sunt bune..am si eu nevoie de o parere reala de la cineva care le-a schimbat si poate sa imi spuna concret cum se comporta masina si ce variante sa aleg..nu ma intereseaza ca masina sa fie rigida sau barca..ma intereseaza sa scap de "bubuieli". Am schimbat tot ce se poate schimba in afara de amortizoare si bratele spate (de unde se regleaza unghiul)

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Amortizoare Cee'd

Post by bondalicir »

cu sachs vin din fabrica ti-am spus si eu mai sus si scrie si pe ele daca te uiti. eu recomand kayaba fata spate... pe spate am... sunt multumit... pe fata nu am putut kayaba ca la facelift nu exista. nu se compara kayaba cu monroe sa nu exageram... kayaba sunt mai confortabile decat cele originale si mai silentioase.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

cosminn12
Posts: 46
Joined: 26 Sep 2011, 15:14
Auto:

Re: Amortizoare Cee'd

Post by cosminn12 »

bondalicir wrote:cu sachs vin din fabrica ti-am spus si eu mai sus si scrie si pe ele daca te uiti. eu recomand kayaba fata spate... pe spate am... sunt multumit... pe fata nu am putut kayaba ca la facelift nu exista. nu se compara kayaba cu monroe sa nu exageram... kayaba sunt mai confortabile decat cele originale si mai silentioase.
Multumesc bondalicir pt raspuns. O sa tin cont de raspunsul tau. Sunt putin in dubii pentru ca unii zic (aici pe forum), Kyb nu sunt bune si le aseamana cu Monroe. Nu ma deranjeaza nici sa pun sachs pe fata si Kyb pe spate. Daca asta e o varianta buna care sa imi asigure un minim de confort.

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Amortizoare Cee'd

Post by sonty »

la mine montarea de kayaba pe spate a rezolvat problema. masina sta din nou pe curbe si nu mai da sa fuga de spate.
din cate-am priceput pe alte forumuri kayaba are doua fabrici: una in japonia si una nu mai stiu unde. s-ar parea ca alea care nu-s din japonia pot fi asemanate cu monroe.
un alt aspect de luat in calcul este legat de sachs. ca si in cazul altor piese una este piesa OE si alta e piesa AM, chiar daca vine de la acelasi producator. intre producator si kia exista sigur un contract ce prevede niste penalizari daca exista probleme la piesele OE. intre tine si producator mai greu sa-ti ceri banii. carevasazica in procesul de productie piesele excelente merg la OE si alea foarte bune la AM, iar alea proaste se arunca. ce vreau sa zic e ca nu m-as astepta ca astea kayaba sau sachs sa tina cat alea cu care-a venit masina, dar nici diferenta de pret nu e musai sa se justifice. parerea personala e ca mai bine dau 400 de lei pe doua kayaba si schimb de doua ori decat 350 pe un OE. poate am dreptate sau poate ca nu.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

catt
Posts: 199
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Amortizoare Cee'd

Post by catt »

Eu am inlocuit amortizoarele pe spate, kyb mi se par ok, clar voi pune si pe fata tot kyb. Am insa o nelamurire @cosminn12, cum de-ai mers 310 mii km cu cele originale ? mie mi s-au dus la 60k
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

Post Reply

Return to “Generalităţi”