Zgomot din toba finala

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Zgomot din toba finala

Post by bwo »

Salut, astazi am constatat ca in interior la toba finala sa spart ceva, pt ca uneori la relanti se aud niste zgomote de metal (ca si cum ai avea intr-o oala niste tacamuri si agiti oala). Banuiesc ca trebuie sa schimb toba finala, dar din cate imi aduc aminte cand am schimbat racordul flexibil nu se poate schimba doar toba finala pentru ca este dintr-o bucata toata toba. Daca ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii ii sunt recunoscator :D
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Zgomot din toba finala

Post by BAU »

Esapamentul la CEED este din trei bucati , demontabile : 1 : racordul elastic , 2 : toba intermediara , 3 : toba finala .

In functie de producator, toba finala poate fi vanduta singura dar va trebui sudata de tevile vechi de legatura sau poate fi deja sudata de tevile de intrare si de iesire care sunt destul de lungi si de aceea ai impresia ca este toata instalatia de evacuare.

Cauta pe internet : " kia ceed exhaust system " si o sa gasesti toate variantele.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Zgomot din toba finala

Post by bwo »

BAU wrote:Esapamentul la CEED este din trei bucati , demontabile : 1 : racordul elastic , 2 : toba intermediara , 3 : toba finala .

In functie de producator, toba finala poate fi vanduta singura dar va trebui sudata de tevile vechi de legatura sau poate fi deja sudata de tevile de intrare si de iesire care sunt destul de lungi si de aceea ai impresia ca este toata instalatia de evacuare.

Cauta pe internet : " kia ceed exhaust system " si o sa gasesti toate variantele.
Multumesc pt. ajutor.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Zgomot din toba finala

Post by bwo »

A schimbat cineva toba finala ? Care a fost costul total ?
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Zgomot din toba finala

Post by sonty »

si la mine probabil dupa o lovitura s-a desprins o sita si a inceput sa vibreze. s-a rezolvat (probabil temporar) in urma unei alte lovituri (de ciocan) in sensul ca tabla care vibra s-a indoit mai bine si nu mai vibreaza.
pe vremea aia m-am dus la service la kia speriat ca da rateuri si mi-au aratat cum vibreaza oferindu-mi sa schimb toata evacuarea la doar 2000 de lei. asadar am luat-o eu usor cu ciocanul pana a tacut. sa tot fie vreo 3 ani de-atunci. se mai aude cate un pic cateodata, dar ii trece repede.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Zgomot din toba finala

Post by bwo »

sonty wrote:si la mine probabil dupa o lovitura s-a desprins o sita si a inceput sa vibreze. s-a rezolvat (probabil temporar) in urma unei alte lovituri (de ciocan) in sensul ca tabla care vibra s-a indoit mai bine si nu mai vibreaza.
pe vremea aia m-am dus la service la kia speriat ca da rateuri si mi-au aratat cum vibreaza oferindu-mi sa schimb toata evacuarea la doar 2000 de lei. asadar am luat-o eu usor cu ciocanul pana a tacut. sa tot fie vreo 3 ani de-atunci. se mai aude cate un pic cateodata, dar ii trece repede.

:D Exact asta am patit si eu la toba, daca apas pe tabla exterioara a tobei finale nu mai face zgomot, eu am gasit unde mi-am schimbat racordul flexibil sa imi schimbe toba cu 400 lei, este inclusa in pret si toba finala. O sa incerc si eu in acest weekent solutia data de tine si sa vad care este rezultatul.
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Zgomot din toba finala

Post by mrs »

Cu o lovitura de ciocan sa rezolvat si la mine,au trecut 3 ani de atunci fara probleme.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
bwo
Posts: 346
Joined: 15 Oct 2007, 15:00
Auto: Kia Proceed
Location: Bucuresti

Re: Zgomot din toba finala

Post by bwo »

Sambata am facut operatia cu ciocanul si pana acum nu am mai auzit zgomote provenite de la toba finala. Sper sa ma tina si pe mine ceva timp asa. :D
Fost posesor KIA CEED 1.4 BEST - BLACK PEARL
Acum posesor KIA ProCeed City Cassa White 1.6 GSL

Post Reply

Return to “Generalităţi”