Montaj senzori parcare

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
catalinos
Posts: 80
Joined: 21 Feb 2014, 21:20
Auto: Kie Ceed 1.4 CB
Location: Sector 4, Berceni

Montaj senzori parcare

Post by catalinos »

Salutare,

Mi-am cumparat niste senzori de parcare din aceia cu LED si buzzer de pe Aliexpress. Diferenta intre senzorii normali si cei pe care i-am luat e faptul ca cei pe care i-am luat sunt din aceia "ingropati" (ca cei originali) si nu din aceia tip "nasture".

Am luat ceva de genul asta: http://poollretrofits.com/blog/wp-conte ... late-5.jpg

Imi puteti spune unde as putea sa ii montez? Am vazut inclusiv anunturi pe olx cu montaj la domiciliu, dar nu stiu cat sa ma incred ca iese treaba buna. Spun asta pentru ca in cazul senzorilor de tip "nasture", o eventuala zgarietura poate fi acoperita de acea buza de 1-2 mm, dar in cazul meu acest lucru n-ar fi posibil, datorita formei senzorului.

Ceva sfaturi / recomandari?
Kia Ceed 1.4 ED, 2008, ODO 93.000 Km.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Montaj senzori parcare

Post by bondalicir »

incearca la img. la mine la tinichigerie si electrica au facut treaba buna
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
bogdan.citescu
Posts: 463
Joined: 11 Nov 2010, 15:37
Auto: Cee'd FL 1.6, DSL, City ++
Location: Sibiu

Re: Montaj senzori parcare

Post by bogdan.citescu »

Vezi ca nu stiu daca ii poti monta din astia complet ingropati, ca cei din fabrica.
Am vrut si eu sa imi pun asa si nu se poate, pentru ca bara trebuie sa aibe suporti din plastic din turnare pentru acei senzori.
Cei care nu au din fabrica senzori nu au bara potrivita pentru ca nu are acea prindere pentru senzor
Kia Cee'd Facelift 1.6L City, Dissel, Black Pearl, 115Cp + modificari
poze: https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/MyKia?authkey=Gv1sRgCPOqgeXdqcGfAg#
Poze intalnire nationala Transalpina 2011 : https://picasaweb.google.com/108958111686639519693/IntalnireNationalaClubKIATransalpinaSiTransfagarasanIulie2011?authkey=Gv1sRgCNeL4Ze74PSr5QE#

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Montaj senzori parcare

Post by george_eu25 »

Am si eu o intrebare,ca sa nu mai deschid alt topic....
Am vazut ca la barile de la Opel si BMW pe interior exista un marcaj unde se gaureste pentru a pune senzorii....Exista asa ceva si la KIA??
Am comandat si eu senzori si vreau sa stiu daca trebuie masurata distanta sau au direct marcaje pe bara!Multam...

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Montaj senzori parcare

Post by george_eu25 »

Nimeni nu ma poate lumina???

daniustinparaschiv
Posts: 10
Joined: 29 Jan 2013, 12:33
Auto: kia ceed 1.4 best
Location: Medgidia - Constanta

Re: Montaj senzori parcare

Post by daniustinparaschiv »

Daca dai bara jos o sa vezi unde se monteaza. Au din turnarea barii 4 cerculete pe interior.

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Montaj senzori parcare

Post by george_eu25 »

Deci....
Pe interior bara are 2 cerculete pe lateral,iar mai spre mijloc nu mai sunt,in schimb existand niste picioruse intre care cred ca se pun senzorii.Spun cred pentru ca eu acolo i-am pus si piuie bine...
Trebuiessc date jos stopurile si sub fiecare stop sunt cate 3 nituri din alea de plastic care se scot.Apoi sub bara sunt tot asa vreo 6 parca si tot nituri din alea de plastic.Mai sunt in spatele rotilor cate 4 suruburi care trebuiesc scoase.Mare atentie aici pentru ca dupa ce se desfac cele de la vedere mai exista unul mai sus care e cumva ascuns de contraaripile alea de plastic.Dupa ce se desface si asta se trage usor de bara dintr-o parte,ea fiind prinsa in niste cleme.Dupa ce se detaseaza bara USOR,mai e firul de la stopul de ceata din bara.Asa ca mare grija cum trageti!!
Si cam asta e cu bara!
Eu senzorii i-am tras prin dopul din dreapta si i-am legat la plusul si la minusul becului de marsarier din dreapta!
Ca timp,acum ca stiu cu ce se mananca cred ca in 30 minute ar fi gata montati.In prima faza mi-a luat vreo 2 ore ca nu stiam cum vin suruburile!

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Montaj senzori parcare

Post by Caralumba »

Multumim pentru info. =D> =D> =D>
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Fair day, be well !
Image

Post Reply

Return to “Generalităţi”