Schimbare amortizoare Kia Ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by djniki4 »

Salutare !


De ceva vreme ma tot gandesc sa schimb amortizoarele. A schimbat cineva amortizoarele pana in prezent? (nu in garantie ). Ce tip de amortizoare ati pus ? Amortizoarele mele nu s-au lasat aproape deloc, din contra dupa aproape 7 ani mi se pare ca s-au intarit. Pana si cea mai mica denivelare sau groapa se resimte in caroserie si pur si simplu se misca scaunul cu tine. Este foarte stabila, nimic de zis insa este foarte rigida si nu-i deloc confortabila. Masina are aproape 89.000 km . Ma gandesc ca si-au pierdut din eficienta si nu mai absorb bine gropile, de aceea sunt asa rigide.
Precizez ca senzatia este la fel si cu jante pe 15 ori pe 16.

Multumesc

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by BAU »

Aceasta inseamna ca amortizoarele sunt foarte bune.

Nu te gindi la cei 89.000 km , este putin ptr. amortizoare.
De la inceput asa s-a manifestat " confortul" la Ceed.
Cazurile de "cadere " la Ceed au fost foarte rare.

Cind amortizoarele "s-au dus", masina se comporta ca o barca, cu pierderea aderentei pe sosea.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by djniki4 »

Asa stiam eu, daca amortizoarele se duc efectul de barca devine pronuntat si stabilitatea scade. La mine se simte ca un mic tanculet pe asfalt, stabilitatea este foarte buna. Cred ca si scaunele sunt de vina, sunt prea tari + amortizoare tari = efect de kart :)). Atunci nu ramane decat sa schimb masina pentru un confort mai bun .

Mersi pentru informatie !

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by BAU »

Nu cred ca este cazul , nu merita sa schimbi masina pentru confortul amortizoarelor .
Masina este prea buna .
Dar poti schimba amortizoarele cu unele pe ulei . Se pot gasi. Am inteles pe forum ca unii colegi de pe forum le-ar fi schimbat .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by djniki4 »

Chiar sunt multumit de fiabilitate si avand in vedere pretul platit la achizitie, pana in prezent n-am nimic de reprosat. In oras masina este destul de obositoare , mai ales in Bucuresti unde orasul este plin de denivelari. In cei aproape 7 ani de cand o conduc, nici acum nu mi-am gasit o pozitie confortabila la volan, scaunele sunt prea tari iar scaunul sta prea sus ( n-am reglaj pe inaltime ). Mi-ar fi placut ca pozitia de condus sa fie un pic mai joasa.
In toata aceasta perioada am mers cu diverse masini : Focus, Golf , Asta, Bravo , Seat. Din cele enumerate doar in Seat am resimtit disconfortul amortizoarelor , insa scaunele sunt mai moi si mai placute. Acum am jante pe 16, am scazut presiunea la 1.8, dar tot degeaba.
Acesta e singurul motiv pentru care as schimba-o, in rest sunt destul de multumit.


@BAU , zi-mi te rog daca ai reglaj pe inaltime, cat de jos il poti lasa? Sau scaunele fara reglaj pe inaltime au pozitia cea mai joasa la condus ?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by Ogy »

Parca au mai zis altii inaintea noastra ca scaunele fara reglaj pe inaltime au o pozitie mai joasa (desi eu nu vad o diferenta intre scaunul sofer si pasager). Eu n-am simtit disconfort in ultimii 7 ani (roti pe 16 si 2,2 in anvelope, reglaj pe inaltime scaun sofer.). Cu actualele anvelope treaba sta si mai bine. Parca sunt si mai moi. Le simt fix ca pe cele de iarna in rulaj doar ca sunt mai usoare si nu baleaza pe curbe. Zgomot la rulare aproape inexistent (ca n-am iesit din oras sa vad cum se comporta peste 130).
La 1,8 in anvelope mi se pare cam putin (cred ca se traduce intr-un consum mai mare si posibil sa iti fuga si pe curbe luate mai agresiv). 2,2 mi se pare mai ok pt denivelari-stabilitate, ce sare peste imi zdruncina tot in mine la limitatoare.

ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by ddirectorul »

Salut,

Am schimbat eu amortizoarele la masina. Pe spate la 200 k km am pus KYBA (sper ca nu am gresit denumirea), sunt ceva mai moi ca cele originale si mai confortabile la pret....
Pe puntea fata am schimbat la 260 k km si am pus originale (adica sachs. Asa era echipata masina) cu tot cu flanse si rulmenti. Pretul pe puntea fata cu tot cu manopera a fost undeva la 1200 lei (1070 piese).

Am facut astazi un test de stabilitate in mers (pentru cei care stiu drumul e581 Vama Albita -Barlad la viteze peste 120 la ora) si sta impecabil pe sosea. Singurul regret acum il am ca nu am schimbat si pe spate tot cu amortizoare originale.

In rest pana la km astia s.au mai schimbat si bratele fata (aprox 100 euro bucata) si bratele "tirant" spate (100 euro ambele). Preturi de reprezentanta....

Tin sa precizez ca am muncit masina asta de parca nu ar fi fost a mea si sincer nu regret nici un minut achizitia ei. Dintre toate masinile din familie (octavia II, diverse variante de logan , ford, opel vectra ) daca tin cont de munca depusa de masini eu am iesit cel mai castigat raportat la pretul platit pe masina si la ce am primit pentru acei bani.

Ca idee fratemiu la octavia a schimbat la 115k km amortizoare fata, spate si ceva la brate...... volanul care arata de parca a fost mancat de pisici plus toate sufele care ajuta la deschisul usilor. A platit pentru masina cu aproape 8000 de euro mai mult fata de ceed...... concluzia o trageti voi.

Cat despre confort.. eu prefer versiunea originala a masinii cu amortizoare țapene, desi drumurile noastre sunt varza.
Comparativ octavia lu fratemiu eu pot lua curbele mult mai linistit la viteze mari decat una cu amortizoare confort....
Numai de bine,
Last edited by ddirectorul on 16 May 2015, 22:44, edited 1 time in total.
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by Ogy »

Si in prezent cati km are masina? Nu ai schimbat si arcurile odata cu amortizoarele?
La treaba cu volanul si la mine e ros (cel din chele de varan) de pe la 40k km. Dar cred ca are treaba cu transpiratia in palma sau stilul de condus si produsul in sine de proasta calitate.

ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by ddirectorul »

Masina acum are 265 k km.

Eu zic ca, calitatea pieselor e de vina. La mine volanul a inceput sa straluceasca unde e tinut zilnic, dar in rest nu am nimic de reprosat.

In schimb nuca de la schimbator e destul de uzata desi nu sunt un maniac al schimbarii treptelor de viteza non stop.
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by Ogy »

Multi inainte!
Ai specificat doar de volan in primul post... Nuca cu al ei aluminiu ciobit este si la mine prezent. Zici ca am dat cu un cui pe toata suprafata respectiva. :)
Dar masina merge fara greieri si altele bine mersi! Mai am 205k km sa te ajung :)

ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by ddirectorul »

Mai ceva de alergat.....
Facem schimb un an... si te rezolv eu...:))
Inca un info mic... pentru toti cei interesati..... cu revizii la zi (adica intre 12000 si 15000 km) facute intradevar toate la reprezentanta singurul element schimbat la motorul masinii a fost un colier care s.a slabit la un furtun. In rest doar filtre si ulei.

Daca mai tine motorul macar 100 000 fara sa umblu la distributie pe cuvant de onoare ca urmatoarea masina va fi tot Kia Cee'd.
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by djniki4 »

Multumesc pentru informatii !

@ddirectorul - iti consuma ulei? Ce ulei ai folosit pana in prezent ? felicitari !! ai facut multi km cu motorul fara sa umbli la el. Cei de pe forum care au avut probleme cu motorul, ori au avut din cauza uleiului ori sa fi fost defect de fabricatie. Eu am schimbat uleiul la maxim 10.000 si am pus numai Mobil 1 Esp, iar pana in prezent nu sunt probleme.

ddirectorul
Posts: 226
Joined: 22 Oct 2008, 08:09
Auto:
Location: Husi --> Vaslui
Contact:

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by ddirectorul »

Salut,

Am folosit dor Castro EDGE (cred ca si MAGNATEC).
Asta e uleiul care îl pun ăștia de la RODAV în mașini, și merge impecabil motorul. Își ia aproape zilnic turații de 5-6000 mii.
Sincer nu am verificat uleiul constant... adică nu știu dacă ma uit de 2 ori într.Un interval de revizie, dar nu cred sa consume. Nu scoate fum sub nici o forma, sau cel puțin n.am sesizat eu...:), dar nici cei din service nu au zis niciodată nimic De consum.....
Sincer va spun că în toți acești ani am verificat de maxim 20 de ori nivelul la ulei... mai des ma uit la ala de la geamuri sau la antigel decât la uleiul din motor.

Părerea mea este urmatoarea: cu cat stai mai mult cu capul sub capota verificând diverse elemente cu atât vei găsi ceva "probleme".

Cat despre probleme la motor la alți utilizatori de cee'd, cei mai multi au făcut revizii în regie proprie și de aia au probleme. Uleiul care îl cumpărăm din magazin (deși au toate certificatele și holograme lipite pe ele) nu se compara cu un ulei importat de "la mama lui". Cel puțin la service urile care se respecta și își respecta clienții.

Eu le.am spus de câteva ori reprezentanților din service ca dacă îmi pica ceva la motor din vina lor (a se înțelege :neverificate motorului din toate punctele de vedere) bag masina în service prin geam și ii dau foc acolo.... (acu sincer nu cred ca ma crezut vre.unul din ei dar o sa ii reclam la toate instituțiile posibile pentru neprofesionalism și în special la Kia Romauto unde am văzut ca orice reclamație, indiferent de motiv e luata foarte în serios, iar ăștia din service sunt foarte ascultători după ce ii cearta Bucureștiul :d ).
cee'd sw 1.4 GSL BEST-black pearl + opt + stiker + cheie briceag
ODO 151000 +
VS-04-ASF
http://picasaweb.google.com/ddirectorul ... birx4e6sQE#

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by Ursulake1 »

Salut,
Acum o luna am facut revizia la IMG ( 90k km ) si le-am reclamat o bieleta pe dreapta fata. Dupa verificari s-a constatat ca amortizorul are bataie in ax .... pe drum pietruit troncane de-ti vine s-o impingi.
Amortizoarele trebuie schimbate neaparat pereche ? Sau poti schimba doar pe cel ranit ?
Multam !
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Schimbare amortizoare Kia Ceed

Post by quelloo »

mie mi l-au schimbat doar pe cel ranit. totul e ok. la ultimul test de amortizoare toate erau cam la aceleasi valori.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”