Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Adicristea89
Posts: 4
Joined: 19 Sep 2017, 22:08
Auto: Kia ceed sw 2009 1.4 109hp
Location: București

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by Adicristea89 »

Am montat azi kitul Sachs, mentionez ca pe toate piesele scrie Sachs made in Germany, nu Valeo. Totul ok pana acum, pedala se apasa foarte usor, mai silentios fata de cel vechi. Revin daca vor fi probleme

cabure
Posts: 13
Joined: 26 Apr 2016, 22:42
Auto: B 999HKS
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by cabure »

Salut. Pe la 104000km (adica in 2016)am schimbat kit ambreiaj (am pus valeo) din cauza unor probleme la semering, pierdea ulei, dupa un an a trebuit sa schimb rulmentul ca incepea sa scartie, de vreo 2 luni remarc un zgomot atunci cand accelerez ( ca o izbitura ). A mai avut cineva asemenea probleme? I-am schimbat si furca de ambreiaj.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by BAU »

@Adicristea89 : Banuim ca l-ai schimbat la IMG cu piesele lor .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

cabure
Posts: 13
Joined: 26 Apr 2016, 22:42
Auto: B 999HKS
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by cabure »

Nu, am fost chitros si acum platesc dublu , 🙁,

cabure
Posts: 13
Joined: 26 Apr 2016, 22:42
Auto: B 999HKS
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by cabure »

Rulmentul de presiune l-am schimbat la MIT. Rulmentul care a venit cu kitul valeo are in compozitie plastic si se uzeaza repede, mi-a pus de metal cei de la MIT.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by BAU »

Ok , comentasem pentru Adicristea89 care montase kit Sachs.

Am inteles ca IMG nu mai monteaza Valeo deoarece ceea ce se gaseste pe piata nu este adevaratul Valeo. Dupa montare au cazut foarte repede sau chiar de la inceput au trebuit schimbate .

Am inteles de asemenea ca acum monteaza Sachs ( mult mai scumpe dar corespunzatoare )
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by BAU »

A trebuit sa schimb si eu ambreiajul . M-a lasat " brusc " la 107.000.

Ambreiajul de pe masina era SECO , - Korea , de 215 mm , montat pe CEED -uri si Cerato incepand cu 2006 .

Cel de pe masina era fabricat in 08.08.2007. A cazut deoarece rulmentul s-a facut tandari , era pe carcasa de plastic iar discul de ambreiaj era la limita maxima de uzura . Ajunsese aproape la nituri .

Am montat SACHS cumparat de pe piata deoare in service imi cereau prea mult pe kit si pentru ca am inteles ca la Valeo este chestiune de noroc , mecanicii din service au spus ca 50% ambreiajele Valeo montate in ultimul an au fost necorespunzatoare . Sachs-ul este facut in Slovacia dar din nefericire are carcasa rulmentului tot de plastic .

Functioneaza perfect pana acum , in primii 10 km [-o< daca cel de pe masina m-a tinut 107.000 km , acesta sper sa tina cel putin 80.000 km , daca nu cumva va cadea mai repede rulmentul . Pentru ca nu s-a desfacut au trebuit sa taie o bieleta antiruliu , am schimbat-o cu una din service .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

max123
Posts: 27
Joined: 22 Oct 2014, 20:54
Auto: Kia Ceed 1.6

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by max123 »

Poti sa dai te rog mai multe detalii despre cum te-a lasat "brusc"? Ceva simptome ianinte? Merci.
Kia Ceed 2009, 1.6 benzina

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by BAU »

Brusc inseamna ca foarte repede . Poate ai auzit masini la care se aude rulmentul scartaind , suierand , la care cuplarea ambreiajului se face cu trepidatii si totusi merg asa luni de zile .

Ei bine la mine in afara de faptul ca initial se intarise pedala de cativa ani ( este legat de placa de presiune , nu era periculos , nu ma deranja ) acum cca o luna am simtit ca rulmentul haraie la apasare ( nu suiera , haraia ) .

A trebuit sa plec spre munte si am zis ca la intoarcere ma voi ocupa de ambreiaj . Ei bine la munte nu am folosit prea mult masina , nu am vrut sa o fortez .

Dar cand ma intorceam spre Bucuresti , la Comarnic a murit ambreiajul . Aceasta inseamna ca de cand a inceput sa haraie rulmentul si pana a crapat , am mai mers cca . 200 km .( foarte putin tinand cont ca nu am mers prin oras ).

Cand am desfacut ambreiajul am vazut ce se intamplase . Probabil ca in cei 107.000 km rulmentul ramasese fara vaselina , s-a incalzit asa de tare incat in afara de faptul ca s-a spart , carcasa de plastic pur si simplu se topise .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

max123
Posts: 27
Joined: 22 Oct 2014, 20:54
Auto: Kia Ceed 1.6

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by max123 »

Multumesc. Si la mine e pedala tare de cand am luat masina, acum vreo 4 ani - pe la 115.000. Acum are 170.000 - mers 90% extraurban. Din ce stiu ambreiajul nu a fost schimbat niciodata. In afara de pedala tare si de faptul ca uneori intra greu in 1-a nu am simtit altceva. Unii mecanici au zis ca e dus si trebuie schimbat, altii ca e ok si mai merge ...

Ce imi place e ca prinde foarte jos- cursa e foarte mica.... nu stiu daca asa a fost reglat(nici nu stiu daca e posibil lucrul asta) sau daca e din cauza vechimii lui.
Kia Ceed 2009, 1.6 benzina

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by BAU »

Faptul ca este pedala tare , pe mine m-a convins ca nu este o problema decat de confort . Probleme inseamna sa intre greu in viteze , sa caraie cutia la schimbarea vitezelor , sa patineze in a 3-4-5-a viteza , sa tremure la plecarea de pe loc , sa haraie ( suiere rulmentul )

Faptul ca intra greu intr-a 1-a arata ca nu mai are rulmentul cursa suficienta pentru debreierea totala . Eu zic ca trebuie schimbat .Cursa nu se regleaza ca la ambreiajele mecanice.

170.000 km este suficient de mult pentru un ambreiaj . Cu 8-900 lei ai scapat de grija . 4-500 manopera si vre-o 500 un kit de calitate te-ai aranjat pentru inca 100.000 km .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

cristianst85
Posts: 48
Joined: 03 Dec 2017, 22:12
Auto: Kia Pro Cee'd
Location: Bucharest

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by cristianst85 »

Salutare.

Eu am schimbat kitul ambreiaj la sfârșitul lunii iulie (~ 51000 km) înainte de a pleca la munte în concediu. La fel se manifesta și la mine, pedala de ambreiaj era cam tare.

Las câteva poze pentru comparație.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Pro Cee'd 1.6 GSL 93kW 126cp (2009) Black Pearl
Anvelope de vară: Michelin Pilot Sport 4 215/40 ZR17 (87Y) XL

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by BAU »

@ cristian85 : Am vazut ceva interesant in fotografii DAR : stii ce Kit a fost cel de pe masina si ce kit ai montat ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

cristianst85
Posts: 48
Joined: 03 Dec 2017, 22:12
Auto: Kia Pro Cee'd
Location: Bucharest

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by cristianst85 »

Nu știu kitul vechi ce a fost (probabil cel din fabrică căci nu cred să fi fost schimbat vreodată). Se observă din pozele pe care le-am postat mai sus că discul e uzat până la nituri, iar rulmentul are acea buză de metal ruptă.

Kitul cel nou cred că este Valeo (așa se vede într-un marcaj pe poză). Am și codurile de pe cutii:

DISC ASSY CLUTCH: 4110023135
COVER ASSY CLUTCH: 4130023130
BEARING CLUTCH RELEASE: 4142132000

Diferența este, din ce mi-a zis mecanicul, că la rulmentul nou acea "cămașă" metalică este pe toată suprafața, nu doar în locul în care apasă furca. De asemenea mi-a fost înlocuită și furca pentru că avea ceva uzură.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Pro Cee'd 1.6 GSL 93kW 126cp (2009) Black Pearl
Anvelope de vară: Michelin Pilot Sport 4 215/40 ZR17 (87Y) XL

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cat tine ambreiajul la Kia Ceed/Proceed?

Post by BAU »

In primul rand, poti spune cat te-a costat " distractia " ? Aceste coduri sunt trecute ca piese OE.

Kit-ul de ambreiaj a fost adus de catre service sau a fost cumparat de catre tine ?

Da , exact acelasi lucru l-am observat si eu .

La kit-ul de pe masina furca apasa doar pe " urechile" metalice ale rulmentului .

Daca se intareste ambreiajul ar trebui schimbat destul de repede pentru a nu aparea complicatii sau mai poti merge la risc cu pedala intarita zeci de mii de km pana va " crapa " rulmentul .

Cand se intareste ambreiajul, forta de apasare pe rulment creste. Crescand forta de apasare va creste si frecarea ,vaselina arde , rulmentul se incalzeste , carcasa de plastic se sparge sau se topeste distrugandu rulmentul . Se poate rupe si urechea rulmentului , si se uzeaza si furca in zona de apasare .

La rulmentul nou montat de tine intr-adevar pare mai OK, furca apasa pe toata suprafata metalica care este mai mare dar se vede ca partea centrala a rulmentului este tot de plastic . Nu prea ai ce face , cam asa sunt fabricati noii rulmenti de presiune pentru a aluneca mai usor pe priza cutiei si pentru a nu face zgomot in functionare .

INSA : daca se schimba ambreiajul dupa mai multi km si se constata ca si furca are ceva uzura neuniforma ( doar la o " ureche" ), este bine sa fie schimbata si aceasta deoarece la apasarea pe noul rulment, acesta se va deplasa si va actiona pe placa de presiune inclinat scazandu-i durata de functionare.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”