pregatire iarna si nu numai

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

pregatire iarna si nu numai

Post by megaptera »

Va salut,
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi legate de pregatirea pentru iarna.
Mentionez ca este prima iarna pentru mine ca sofer.
Totodata - legat de anvelope pe astea le am montate pe masina [asa am luat-o].

Prima intrebare, azi am terminat apa de la splatorul de parbriz si luneta.
Ce trebuie sa cumpar ? exista produse de calitate si produse de care trebuie sa ma feresc ?
Multumesc

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Post by Razica »

Eu bag de la kaufland lichid de spalat parbrizul. Costa 20 ron are 5 litri si rezista pana la -20 grade C. Vezi ca e ala fabricat in germania intr un bidon mai patratos. Mai sunt ok si produsele de la Cartehnik.
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by eugenflorinmanea »

Eu de obicei am pus lichid de ala ieftin...care nu e tocmai bun! (la viteza+ temepraturi scazute ingheata instant cand il arunci pe parbriz).
Ce ai mai putea face:
- Sa ungi chederele de la usi cu glicerina boraxata (gasesti la farmacie)- ca sa nu ti se lipeasca noaptea si sa nu mai poti deschide usile dimineata
- Daca ai placerea sa ii aplici caroseriei un tratament 'de iarna'- adica sa o dai cu un strat de ceara solida fie tu fie la o spalatorie specializata (era pe aici o oferta spalat + tratament iarna 100 lei).
- Sa te ingrijesti sa ai bateria buna, becuri etc.
- Eventual sa iti cumperi 2 huse de incalzit scaunele (95 lei in Kaufland)

Eu de obicei iarna evit sa curat parbrizul cu racleta: am si o fobie de cand la prima mea masina Oltcit am dat din gresala cu cealalta parte si mi-am tras ditamai zgarietura pe parbriz.
Prefer sa dau pe dezaburire viteza maxima astept 5 minute si apoi cu zeama de parbriz + stergatoare.
In rest...multa prudenta si sa ai in portbagaj o lopatica mica just in case.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by quelloo »

1 - lichid de parbriz de la auchan - 2.5 lei - 5l (folosesc de aproape 6 ani pe kia fara probleme si nu ingheata daca deja baga caldura motorul)
- ocazional, tata mai cumpara o solutie f concentrata de 1l in care se toarna inca 2l de apa pe care da cam 30 de lei. la 130 de km/h si -28 grade celsius afara se formeaza gheata si cu asta si solutia e sa dai caldura la peste 28 de grade in masina si ventilatorul la maxim. in cazul asta, parbrizul se incalzeste destul si nu se mai formeaza gheata.
2 - cel mai important e sa ai anvelope de iarna. nu iesi cu masina pe zapada mai ales cu anvelopele de vara.
3 - sa iti iei lopata de metal (cat mai trainica). aia de plastic e buna doar pentru zapada proaspat pusa (dupa ce am rupt cupa lopetii am folosit o bata de lemn care m-a ajutat mai mult :) ) - personal am o lopata micuta de metal care e din 3 bucati micute. Varf ascutit si pt gheata. Are si o husa destul de misto. dimensiunea cand e bagata in husa e cat 4-5 caiete A5 de 48 de pagini (asta mi-a venit in minte acum :) - ideea e ca e micuta) - am dat pe ea 35 de lei dar asta in iarna. Fratele meu a cumparat aceasi lopata la 15 lei anu asta.
4 - daca nu vrei sa se strice repede stergatoarele, poti sa le bagi in masina cand ajungi acasa, sau sa le iei cu tine sus. Acum 3 ierni am inceput sa fac asta pentru ca mi-era super lene dimineata sa stau sa le dezghet sau sa le lovesc tare sa cada gheata de pe ele. Dadeam cu racleta in ele fara mila sa cada gheata si am spart invelisul ala de plastic care il au. Am acelasi set de stergatoare de cand am luat masina (in ianuarie fac 6 ani) si sterg impecabil. Am grija sa nu mearga niciodata pe uscat (daca picura, nu dau stergatoarele la maxim cum mai fac unii)
5 - cand da prima ninsoare, iti gasesti un spatiu deschis si mai mare. (parcare la ikea e ok) si de duci acolo sa faci niste derapaje. in felul asta iti dai seama cum reactioneaza masina cand pierzi aderenta si poti invata ce sa faci si ce sa nu faci in situatia asta.

cam atat de la mine. mai scriu daca imi mai vine ceva in minte :)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by megaptera »

Multumesc - foarte utile sfaturile pana acum.

am mai auzit, dar poate gresesc de o solutie pentru intretinerea chederelor, este aceeasi cu glicerina pentru a nu ingheta.
am mai auzit de un spray pentru butucul de la inchizatoare, am alarma pe masina are vreo legatura cu butucul ?
maturica este utila ?
presiunea in pneuri ramane ca ce de acum [cu toate ca nu stiu cat trebuie sa fie]

si bine ca mi-am amintit, daca are vreo importanta, masina este pro cee'd benzina.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by eugenflorinmanea »

Sunt convins ca pentru chedere exista si produse dedicate- cred ca era un fel de ruj...dar mult mai scump!
(glicerina cred ca e 5 lei si isi face excelent treaba)
Cu butucul nu ai treaba dc ai alarma decat dc ti se descarca bateria de tot
Maturica- doar sa iti dai pe bocanci cand te urci altfel nu ii vad rostul.
Ai ESP pe ea?
SAAB 9-5

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by panzer »

quelloo wrote:5 - cand da prima ninsoare, iti gasesti un spatiu deschis si mai mare. (parcare la ikea e ok) si de duci acolo sa faci niste derapaje. in felul asta iti dai seama cum reactioneaza masina cand pierzi aderenta si poti invata ce sa faci si ce sa nu faci in situatia asta.
Bun sfat. Mai ales incearca sa derapezi si apoi sa apesi frana! Cum spunea si colegul: cu mult spatiu sa nu o infigi in ceva.

Eu unul am crescut cu masini carora daca le atingeai frana pe gheata ala erai. E ceva diferit la ceed, cu distributia fortei de franare. In bine zic eu.

Aaa: incetisor initial cu derapajele.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by quelloo »

atunci cand franezi pe zapada sau gheata intr-o curba de exemplu (conditii mai mai nasoale: fara material antiderapant, viscol etc) si margand putin mai tare, exista riscul f mare sa fuga spatele (nu la fel de mare ca la alte masini pentru ca ceedul pe spate nu are asa mare greutate). Asa ca, sa nu te bazezi f mult pe ESP iarna pentru ca nu compenseaza toate situatiile.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by _devilson_ »

cel mai bun sfat pe care ti-l pot da eu: LAS-O FRATE INCET IARNA SI MERGI CU GRIJA. Nu te da la ea nici pe zapada si nici pe uscat, ca masina poate, dar daca esti si incepator, riscul creste f mult. Tabla se repara dar viata nu.

aa..si inca ceva: cauta presuri de iarna tip tavita, sa aiba lateralele mai inalte ca sa retina apa. daca iti ramane zapada pe bocanci iarna cand te urci in masina (si iti va ramane indiferent cat de mult scuturi tu picioarele) si zapada aia se topeste si intra in mocheta, pe urma o sa ai un miros naspa in masina.

in rest, multa sanatate si drumuri bune fara prb.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by megaptera »

ma bucur mult ca incet, incet se aduna informatii, mie sincer imi sunt de folos.
ESP - nu stiu daca are, cum aflu ?
masina este Kia Pro Cee'd 1,4 GSL echipare BEST [cea de mijloc]
covorase gen tavita nu am decat in portbagaj - am sa cumpar macar pentru cele doua locuri fata.

am trecut azi in drum spre casa pe la un magazin si am facut prima achizitie un spary mic cu o solutie pentru chedere.
STP - son of a gun - pe ea scrie ca este buna pentru protectie si curatarea cauciucului [chedere], plastic si vinyl.

nu am cumparat inca solutie pentru parbriz pentru ca m-au derutat doua produse cu preturi foarte diferite.
una contine methanol si cost vreo 6 lei 5 litri, iar alta la care pe etichet scrie mare ca nu contine methanol, ba chiar are teflon in plus si pretul este de 24 lei 2 litri.
mai merg maine pe la magazine poate mai gasesc si altceva.

am vazut ca am expirate trusa medicala si stingatorul de incediu. deci pe aste trebuie sa le cumpar imediat.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by eugenflorinmanea »

quelloo wrote:atunci cand franezi pe zapada sau gheata intr-o curba de exemplu (conditii mai mai nasoale: fara material antiderapant, viscol etc) si margand putin mai tare, exista riscul f mare sa fuga spatele (nu la fel de mare ca la alte masini pentru ca ceedul pe spate nu are asa mare greutate). Asa ca, sa nu te bazezi f mult pe ESP iarna pentru ca nu compenseaza toate situatiile.
Nu stiu cum e la alte masini..dar daca ai observat ESP ul de la Ceed e cam ciudat! De fapt cred ca e cam la fel.
Poveste: in Corbeanca, drum liber nu e nimeni, gheata- zapada pe drum, fratele meu in fata mea cu Volvo S60. Curba 90 grade luata mai tare ii fuge spatele. Ajungem acasa si il intreb: de ce ti a fugit spatele si nu ti-a intrat ESP ul?
Habar n am...pur si simplu nu a intrat!

Ma intorc in aceeasi curba o iau putin mai tare pun frana in curba si...supriza... nici urma sa intre ESP ul fuge spatele de n ai vazut!
Ma intorc de data asta cu si mai mare viteza, dar iau doar piciorul de pe acceleratie si cand o simt ca incepe sa fuga accelerez. Intra ESP ul si masina se inscrie perfect in curba fara sa mai derapeze spatele.
Acum am ramas cu dilema: ESP ul nu intra/ nu te ajuta pe frana ci doar pe acceleratie?
SAAB 9-5

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by BAU »

@eugenflorinmanea: Aceasta este dilema pe care de multe ori am incercat s-o explic in mai multe postari ale mele.

ESP-ul se decupleaza ATUNCI CIND SE FRINEAZA.

Acesta este motivul pentru care atunci cind se defecteaza intrerupatorul contactului pedalei de frina ( care are doua contacte , unul actioneaza asupra ESP-ului), SE APRINDE MARTORUL ESP.

Mi s-a confirmat si mie atunci cind veneam dinspre ambasada Chinei cu viteza , linga Herastrau , in fata la Pescarus am intrat in curba tare , masina a derapat spre bordura dar a intrat ESP-ul si m-a adus spre mijlocul soselei. Dar nu am apucat sa ating frina.

Cind se frineaza, nu functioneaza ESP- ul !!!! tocmai pentru a nu se incurca sistemele intre ele .
Cind se frineaza se merge pe ideea ca soferul si-a dat seama de pericol si controleaza masina .
Cind derapeaza masina si nu este actionata frina intervine ESP-ul pentru a a aduce masina pe traiectorie.

Nu va jucati cu ESP-ul si nu-l decuplati in mers decit in cazuri extreme cind patinati si aveti nevoie de putere !
Nu faceti drifturi decit acolo unde aveti spatiu !
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by Ogy »

1.Cred ca cel mai util sfat, pe care l-au zis si colegii: Cunoaste-ti masina in diferite situatii si pe diverse suprafete (gheata, zapada, mazga, nisip, apa).
1.1 ESP-ul decupleaza automat la frana de mana sau frana de picior. (ignora-l ca nu e echipata masina ta cu el)
2.Vezi ca exista in magazine o solutie de dezghetat parbrizul la 700-1000ml -pana in 15 lei (e vreo 10-12 lei). Vine la pachet cu racleta sau alte tampenii (pe alea sa nu le folosesti). Daca am timp ii fac o poza.
3.Lichid de parbriz folosesc doar de la Petrom (vreo 2-3 ani) si actual Rompetrol (jetx parca ii spune). Imi placea cum mirosea cel de la Petrom. Nu mi-a inghetat pe parbriz si nu stiu cat esti dispus sa dai pe lichid...
4. Pentru deszapezire folosesc o lopata solida asemanatoare cu cele de facut cimentul. Am cumparat lopata si coada separat (coada nu am taiat-o intra perfect intre spatarul soferului si bancheta spate ; avantaj pt spinarea mea -nu ma aplec). Pentru masina este utila o perie/maturica (sa dai zapada jos).
5. Daca esti incepator, incearca sa mergi pe prima banda si in caz de impact inevitabil, foloseste bordura pt a te opri (intra lateral cu rotile in bordura).
De lanturi nu ma pronunt, pentru ca le-am cumparat, dar nu le-am folosit pana acum in aproape 7 ani, decat o data le-am pus pe langa roti, sa vad cam cum ar veni, in caz de . :)
6. Daca esti genul care alimenteaza de 50 lei, incearca iarna sa alimentezi de mai multi bani (nu se stie niciodata ce se poate intampla). Tot aici... pastreaza o patura pe sezonul rece in portbagaj. Sare si nisip nu stiu cat te pot ajuta, dar nu strica un saculet acolo.
7.Adopta un stil de condus spre conservativ-preventiv.
8.Iarna te bazezi pe incalzirea masinii, schimba filtrul habitaclu in caz ca acesta este imbacsit (daca mergi preponderent prin oras e bine sa-l schimbi la 6 luni) foloseste si functia A/C pentru dezaburire.

User avatar
megaptera
Posts: 418
Joined: 22 Oct 2014, 09:19
Auto: Pro Cee'd 1.4 GSL
Location: Craiova
Contact:

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by megaptera »

Salut,
Vad ca s-a mai adunat ceva informatie.
Am golit rezervorul cu solutie pentru parbriz, pana la urma am gasit la un mall un lichid de splare cu 12 lei litru scrie ca este rezistent pana la -20.
Sa nu radeti de mine dar nu stiu daca l-am pus in rezervorul care trebuie.
In foto atasat aici, pe rezervorul marcat cu numarul 2 de mine scrie washer only eu l-am turnat acolo.

Din pacate langa acest rezervor mai este unul marcat cu numarul 1 de mine pe foto, acolo nu stiu ce trebuie sa pun si am vazut ca mai este cam un deget pe fundul rezervorului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

crai
Posts: 151
Joined: 12 Apr 2009, 21:40
Auto: Kia Ceed 1.4 109CP
Location: Oradea

Re: pregatire iarna si nu numai

Post by crai »

1 este pentru antigel iar 2 pentru lichid de parbriz.
Kia ceed 1,4 best HB.
08.03.2008
ODO-280.000 Km

Post Reply

Return to “Generalităţi”