probleme pompa spalator parbriz

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
kiamax2008
Posts: 40
Joined: 10 Mar 2014, 13:58
Auto: B 98 MXA

probleme pompa spalator parbriz

Post by kiamax2008 »

stie cineva cum se schimba pompa spalator parbriz si daca se poate schimba acasa?,de ceva timp nu mai functioneaza , am incercat sa schimb siguranta gandindu-ma ca ia ar fi cauza dar nimic .

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: probleme pompa spalator parbriz

Post by BAU »

Vedem ca nu scrie in profil ce masina ai . Banuim ca Ceed.
Desfaci contraaripa de plastic dreapta fata ( este prinsa cu niste nituri " cleme" de plastic si ajungi la rezervorul spalatorului de parbriz , respectiv motoras. Poti sa incerci acasa dar pentru a putea lucra mai bine ar trebui roata data jos si masina suspendata.
Poti da rezervorul jos si poate gasesti mizerii in el sau vre-un furtun sarit
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

kiamax2008
Posts: 40
Joined: 10 Mar 2014, 13:58
Auto: B 98 MXA

Re: probleme pompa spalator parbriz

Post by kiamax2008 »

Multumesc "BAU",da am un ceed 1.4,cred ca totusi ar fi mai bine sa o duc undeva ca nu cred ca ma pricep cu dezmembrarea contraaripei

moalesipufos
Posts: 66
Joined: 19 Feb 2015, 00:05
Auto: Kia C'eed 1.4 HB
Location: Bucuresti

Re: probleme pompa spalator parbriz

Post by moalesipufos »

Are cineva o schema la pompa spalatoare de parbriz, inclusiv cu furtunasele?
M-am trezit dintr-o data ca nu mai arunca apa prin stanga si la foarte mica presiune in dreapta.
Cand am ridicat capota am observat ca in stanga a iesit furtunul, am incercat sa-l bag inapoi dar nu imi intra degetele, banuiesc ca trebuie sa scot duza din plastic tare prin care iese lichidul si pe acolo sa scot furtunul si sa il conectez la duza si sa o montez la loc. Dar asta nu inseamna ca am rezolvat toata problema...
Kia Ceed 1.4 HB 2008, 109CP, Best

Post Reply

Return to “Generalităţi”