Intrebare despre Xenon aftermarket...

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
NYC91
Posts: 56
Joined: 11 Sep 2011, 19:23
Auto: pro ceed 1.6 crdi 115hp
Location: Ilfov
Contact:

Intrebare despre Xenon aftermarket...

Post by NYC91 »

Salut...
mi-am pus de 3 ani pe masina xenon aftermarket. o singura data m-a oprit politia sa imi zica de xenon pana la urma ma iertat.
peste 2 saptamani plec in Turcia,normal tranzitez Bulgaria.
este o asa mare problema xenonul aftermarket "in afara"?

Multumesc!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare despre Xenon aftermarket...

Post by eugenflorinmanea »

Presupun ca xenon fara lupa..
Daca nu gasesti vreun nebun de turc care sa scoata pistolul si sa te impuste..presupun ca ti se poate lua talonul (din ce am inteles la turci nu merge cu spaga)
SAAB 9-5

NYC91
Posts: 56
Joined: 11 Sep 2011, 19:23
Auto: pro ceed 1.6 crdi 115hp
Location: Ilfov
Contact:

Re: Intrebare despre Xenon aftermarket...

Post by NYC91 »

Da fara lupa... oricum pana atunci incerc sa imi pun becurile din fabrica...multumesc

User avatar
balbo_x
Posts: 624
Joined: 18 Aug 2008, 10:14
Auto: Cee'd
Location: Bragadiru/Ilfov

Re: Intrebare despre Xenon aftermarket...

Post by balbo_x »

Recomandarea mea e sa treci pe halogen pe perioada concediului, pentru ca in afara politistii nu sunt la fel de permisivi. Daca in Bulgaria ar putea merge cu o mica atentie, la turci nu e de joaca. Cel mai bine e sa nu risti. Concediu placut.
Cee'd sw 2013, 1.6crdi 128CP, cu mici upgrade-uri
ODO 130k and counting...

Ex: Cee'd 1.4 Best, Kompass Blue
Jurnal de bord

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Iti spun din experienta unui amic cu Audi. Cu lupe! 850 eur in 24 de h a fost amenda pt xenon la turci. S-au prins in Izmir ca avea xenon am pt ca nu avea stropitoare in bara. El zice ca nu aveau rar sau asa cu ei si nu au ridicat talonul. Insa a fost insotit pana la primul service sa scoata becurile xenon si sa puna halogen de 2 eur

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare despre Xenon aftermarket...

Post by eugenflorinmanea »

Visez la clipa in care se va intampla asa ceva si in Romania - dar suntem f f departe... Deocamdata militienii nostri nu stiu decat sa dea amenda pentru viteza si punct.

Este crima si pedeapsa sa iti vina cineva din fata cu xenon AM fara lupa- te lasa chior cel putin 5 secunde. Un lucru pe care il fac eu si cred ca ar trebui sa faca toata lumea: de fiecare data cand ma intalnesc cu asa ceva dau flash uri, daca e in spate aprind avariile- sa stie ca deranjeaza. Altfel impresia lui este ca toti ceilalti deranjeaza, dar ale lui sunt 'reglate' foarte bine si nu deranjeaza deloc, ca nu i-a atras nimeni atentia in trafic.

A..si mai visez la ceva: sa fie si la noi ca in Canada, USA, etc. Vezi bizon in trafic (depaseste aiurea, se baga aiurea, xenon AM etc)- dai telefon frumusel la politie si este oprit instant.- din spirit civic.
SAAB 9-5

NYC91
Posts: 56
Joined: 11 Sep 2011, 19:23
Auto: pro ceed 1.6 crdi 115hp
Location: Ilfov
Contact:

Re: Intrebare despre Xenon aftermarket...

Post by NYC91 »

Da ai dreptate stiu ce zici. In plus nici mie nu mai mi se pare ceva iesit din comun deoarece toate cazanele cu numere pe bulgaria au xenon aftermarket. Asa ca am luat decizia sa le schimb si sa revin la becurile de fabrica.
Multumesc pentru sfaturi!!!
drumuri bune ...

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Intrebare despre Xenon aftermarket...

Post by djniki4 »

Salut!

Am renuntat si eu la xenoanele clasice de curand( temperatura 6000k), desii nu am primit flash-uri niciodata deoarece erau reglate bine si le tineam in jos. In schimb, am pus becuri h7R de 4300k, am reglat farurile din nou si totul este perfect. Cu farurile pe pozitia 0 nu deranjeaza din sens opus ( am testat prin diverse metode ). Mai nou, am trecut si itp-ul fara probleme, deoarece i-am explicat celui de acolo ce becuri am , a facut poze masinii si a spus ca nu sunt probleme deoarece nu deranjeaza.
Cu xenoane normale si temperatura culorii de 6000k, ramai sigur fara talon daca te opreste rar-ul iar itp nici o sansa sa il iei.

Citeste pe google sau aici despre aceste becuri : http://www.xenon4u.ro/cumpara/becuri-xenon-h7r-2471276

P.S. Cu becuri asemanatoare au fost echipate modelele de Renault Laguna ( model mai vechi ) care aveau far cu oglinda , dar nu stiu sigur daca aveau sau nu spalator de far.

Post Reply

Return to “Generalităţi”