Achizitie pro/Cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
jalon
Posts: 4
Joined: 26 Nov 2009, 22:31
Auto:

Nou pe ClubKia, vreau si eu Cee'd!

Post by jalon »

Salutari!
Ma tot uit de ceva vreme, ma interese, conspectez..., despre un Cee'd!
Poate ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi utile din partea voastra!
Am gasit acest anunt pe autovit:

http://www2.autovit.ro/vs2cautaauto.php ... =++++Cauta+!+++
vad ca nu trimite direct la masina! e cea de culoarea Yellow Dakar la pretul de 7.999 euro!
motor 1,6 CRDI!

Pentru mine pretul e ok! de mai mult nu prea dispun, asa ca parerea voastra conteaza!

SE MERITA?

Ce ar trebui sa stiu cand cumpar masina? Carte service? Garantie?....
Va multumesc!

jalon
Posts: 4
Joined: 26 Nov 2009, 22:31
Auto:

Re: Nou pe ClubKia, vreau si eu Cee'd!

Post by jalon »

Ceva pareri?

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Nou pe ClubKia, vreau si eu Cee'd!

Post by bondalicir »

Preţul mi pe pare suspect de mic. Verifica să nu fie lovită sau să nu fie vreo problema la ea. Cartea de service cu revizia să fie făcută la o reprezentanţa ca să mai fie în garanţie. În rest un test drive ar fi binevenit.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

jalon
Posts: 4
Joined: 26 Nov 2009, 22:31
Auto:

Re: Nou pe ClubKia, vreau si eu Cee'd!

Post by jalon »

bondalicir wrote:Preţul mi pe pare suspect de mic. Verifica să nu fie lovită sau să nu fie vreo problema la ea. Cartea de service cu revizia să fie făcută la o reprezentanţa ca să mai fie în garanţie. În rest un test drive ar fi binevenit.
din cate am vazut, omul o are de ceva timp la vanzare!
sa fie din cauza culorii? sa nu fie o culoare vandabila?
din poze arata bine :)!

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Nou pe ClubKia, vreau si eu Cee'd!

Post by bondalicir »

culoarea dupa mine e cea mai misto si nici nu se vede prea tare mizeria pe ea. raman la concluzia ca trebuie totusi inspectata bine masina. cel mai ieftin diesel era 13500 parca. oricum e super oferta.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Nou pe ClubKia, vreau si eu Cee'd!

Post by Bonzai2 »

Neaparat sa aiba cartea masinii si sa verifici ca reviziile sa fi fost facute la timp sa nu se fi depasit nr de km sau un an de zile. De asemenea daca s-a schimbat ceva pe garantie poti vedea in cartea masinii, acolo se scrie orice se face pe garantie. Mai poti sa mergi la o reprezentanta Kia si sa verifici daca a fost reparat ceva cauzat de vreun accident rutier. Ei pot vedea daca a fost reparat la ei si se pot uita la masina/vopsea/imbinari/luciu vopselei si isi pot da seama daca a avut accident.
Sa vezi daca a mai montat el ceva aditional si sa nu fi pierdut garantia(ex sa fi montat ceva la instalatia electrica neautorizat sa fi facut vreo marire de putere a motorului etc)

Cum masina are garantie 5 ani complet ma indoiesc ca o vinde din vreo problema tehnica,foarte putin probabil.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

jalon
Posts: 4
Joined: 26 Nov 2009, 22:31
Auto:

Re: Nou pe ClubKia, vreau si eu Cee'd!

Post by jalon »

sunt foarte interesat de aceasta masina,
sa vedem ce zice si omu!

sunt ceva probleme la motorul de 1,6 diesel?

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Nou pe ClubKia, vreau si eu Cee'd!

Post by bondalicir »

din cate stiu eu nu sunt probleme la 1.6 diesel. si eu tot pentru acest motor am optat a doua ora.
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

cahoots
Posts: 6
Joined: 28 Dec 2009, 20:16
Auto:

Intrebare

Post by cahoots »

As dori sa imi cumpar un Kia Ceed Sw ( mana a doua ), si as vrea sa stiu cam care sunt costurile de intretinere ale unei masini de tipul acesta. Am vazut pe forum ca o revizie costa cel putin 500 de ron, iar piesele de schimb ( consumabilile) sunt cam scumpe. Nu stiu cam cat costa un RCA si casco ( aproximativ ). Altele cheltuieli ( lunare ) nu cred ca mai sunt ( in afara de benzina ). Tin sa precizez ca nu am mai avut niciodata o masina, asa ca orice sfat privind achizitionarea ei este binevenit.

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Intrebare

Post by scdvv »

Salut,

Ptr masina noua:
1) RCA(obligatoriu): fct de capacitatea cilindrica, ptr 1.4 este mai ieftina. Depinde cum te descurci, poti intreba la mai multi asiguratori (sau cauti pe net), o sa-ti spuna cam aceleasi preturi +/- 10%. Nu prea conteaza unde o faci; umbla zvonuri ca de la 1 ian o sa se scumpeasca (si asta)
2) Ptr Casco (facultativ), la o masina noua preturile se invart pe la 3000 RON, dar eu de ex am gasit oferta f buna la Generali 1900 ron/an.
3) Mai pune la socoteala si Rovigneta (obligatoriu ?!), 4) impozit la Fisc (obligatoriu!) si esti gata de drum... singura cheltuiala o sa mai fie benzina si lichidul de parbriz :) plus eventual altele facultative: huse, razuitor de gheata, air-freshner, o spalare din cand in cand 10-15 lei, etc... mergi in carrefour la standul auto si-ti faci o idee.

Eu recomand motor de 1.4 te scuteste si de taxe si de consum benzina, iar puterea e destula, dar fiecare alege ce doreste.
Si inca o chestie: de la 1 ian o sa intre din nou taxa de poluare, nu stiu daca se aplica si la masinile SH...

De cand am luat masina si am platit cele de mai sus nu am mai cheltuit decat benzina, lichid de parbriz si spalare.
Si apropo, toate de mai sus sunt valabile la orice masina, deci nu conteaza marca...
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

cahoots
Posts: 6
Joined: 28 Dec 2009, 20:16
Auto:

Re: Intrebare

Post by cahoots »

Multumesc pt. raspunsuri. Ce trebuie sa ii cer tipului care imi vinde masina? Carte service si mai ce ? Ar trebui sa ii fac si un test la masina ( nu stiu exact ce fel de test , dar stiu ca in targ se recomanda sa se faca un test la masina inainta sa o cumperi si costa parca 300 de ron) ?

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Intrebare

Post by Skyppy »

incearca sa o iei la un drum cu ceva gropi sau piatra cubica sa ii auzi eventualele batai in neregula, sa incerci sa vezi diferentele de culoare si la praguri , partea din spate, la portiere, trebuie sa aibe o folie de plastic - daca lipseste a fost lovita

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Intrebare

Post by mr_wizard »

Cateva idei:
aici si aici
Bafta!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: Intrebare

Post by scdvv »

cahoots wrote:Multumesc pt. raspunsuri. Ce trebuie sa ii cer tipului care imi vinde masina? Carte service si mai ce ? Ar trebui sa ii fac si un test la masina ( nu stiu exact ce fel de test , dar stiu ca in targ se recomanda sa se faca un test la masina inainta sa o cumperi si costa parca 300 de ron) ?
Iti trebuie (obligatoriu) Talonul si Cartea de identitate in original (iti trebuie la re/inmatriculare). Nu mai stiu sigur dar cred ca acolo este o rubrica unde se trece direct noul proprietar imediat.
Mergi la un birou de copiat acte si fa Contract de vanzare-cumparare ptr siguranta ta (tot acolo te mai lamuresc ei cum este cu actele; poti sa faci si un drum rapid la Politie sa intrebi exact ce acte iti trebuie; ia si o copie dupa CI vanzatorului).
Iti mai trebuie si (facultativ) Cartea service, daca vrei sa continuui cu garantia. Acolo vezi si daca a tratat-o bine, daca a fost cu ea la service regulat si ce interventii a avut acolo. Fiecare vizita service este certificata acolo cu o semnatura/stampila. Exista rubrica si ptr noul/urmatorul proprietar pe certificatul de garantie pe care ti-o completeaza o rep Kia ulterior. Eventual sa-ti dea si cardul de asistenta rutiera Kia.

Fa-i si o testare, o sa afli multe despre masina si poate mai gasesti astfel motiv de negociere a pretului (de ex daca descoperi placutele de frana f tocite, etc).

Si inca o chestie: neaparat sa-ti dea ambele chei/telecomenzi!! la primirea banilor & semnarea Contractului, ptr ca au fost cazuri in care a venit seara in parcare dupa ce ti-a luat banii, a plecat linistit cu masina proapat vanduta si a declarat ca a pierdut actele... si tu ramani cu banii dati si buza umflata... toate cele de mai sus sunt menite sa te protejeze de astfel de probleme.

Bafta!
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Intrebare

Post by iulian2007 »

nu de putine ori, garantia nu a putut fi transmisibila de la un proiprietar la altul

eu zic sa mergi si la un service autorizat KIA si cei de acilo iti vor putea da mult mai multe detalii (ascunse ori nu), prin simpla verificare a codului VIN in baza lor de date
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

Post Reply

Return to “Generalităţi”