Garantie peste 5 ani

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
kiaro
Posts: 24
Joined: 23 Apr 2013, 19:34
Auto: kia

Garantie peste 5 ani

Post by kiaro »

La ce mai am garantie daca masina are peste 5 ani? Ce cuprinde mai exact garantia la motor si cutie? Intra si ambreiajul?

Intreb fiindca urmeaza sa fac revizia a 6-a si nu stiu daca mai are rost sa o fac la reprezentanta, intrucat am gasit multe service-uri si magazine care ofera manopera gratis daca cunperi de la iei uleiul si filtrele.

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Eu iti sugerez sa o faci la reprezentanta cu piesele tale. Exists si garantia de buna practica daca faci la ei reviziile in continuare.

Anume daca e o piesa defecta cu defect cunoscut se inlocuieste si dupa perioada de perioada de garantie pe baza de "culanta". Asa se numeste in termenii lor aceasta garantie de buna practica.

Bafta

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Garantie peste 5 ani

Post by quelloo »

kiaro wrote:La ce mai am garantie daca masina are peste 5 ani? Ce cuprinde mai exact garantia la motor si cutie? Intra si ambreiajul?

Intreb fiindca urmeaza sa fac revizia a 6-a si nu stiu daca mai are rost sa o fac la reprezentanta, intrucat am gasit multe service-uri si magazine care ofera manopera gratis daca cunperi de la iei uleiul si filtrele.
nu mai intra ambreiajul... daca avea probleme de fabricatie, pica mult inainte de a 6-a revizie...

astia cu manopera gratis, sigur recupereaza din pretul pieselor...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bijj
Posts: 164
Joined: 09 Feb 2009, 15:57
Auto:
Location: Braila

Re: Garantie peste 5 ani

Post by bijj »

Parerea mea e sa faci la reprezentanta. E pacat daca mai e in garantie sa renunti la ea. Chiar daca mai ai la cutie si motor nu se stie niciodata. De ex. la mine huruia un rulment in cutie si mi s-a schimbat pe garantie cu toate ca rulmentul respectiv costa 80 lei , mai mult costa manopera, nu mai stiu exact cat dar era cu doua zerouri.
E alegerea ta dar pentru cativa lei in minus cred ca nu se merita sa renunti la garantie.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST, red mars

Post Reply

Return to “Generalităţi”