identificare RAR

Forum cu de toate despre Kia cee'd
kiamax2008
Posts: 40
Joined: 10 Mar 2014, 13:58
Auto: B 98 MXA

identificare RAR

Post by kiamax2008 »

stie cineva daca as avea probleme la identificarea masini daca am xenon pe ea aftermarket ?

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Daca e pus de service autorizat ar trebui sa fie ok. Altfel nu stiu, poate nu il observa :P

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: identificare RAR

Post by BAU »

Daca spui de identificare RAR, probabil ca este vorba de o masina SH.
In acest caz identificarea nu se refera la dotarile masinii ci se face pe baza seriei de sasiu ( vizibila sub parbriz , stantata pe traversa scaunului fata a pasagerului si pe stiker-ul de pe stilpul usii.
De asemenea se verifica si seria motorului ( stantata pe blocul motor).
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

kiamax2008
Posts: 40
Joined: 10 Mar 2014, 13:58
Auto: B 98 MXA

Re: identificare RAR

Post by kiamax2008 »

nu stiu daca e pus intr-un service autorizat dar am vazut ca farul este cu lupa si am inteles ca nu ar fi probleme la astfel de faruri, si mai am o problema cu droserul de pe partea dreapta pt faza lunga , trebuie schimbat.Un prieten mi-a sugerat sa merg la el sa imi schimbe becurile , sa scoatem xenoanele pty a nu avea probleme la RAR,el zice ca atunci cand o sa faca poze la motor si o sa vada droserele ma pica sigur

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: identificare RAR

Post by quelloo »

daca ai ceed si se aplica legea cum trebuie nu sunt legale, oricata lupa ai avea tu pe ea.
ca sa fie legale trebuie sa aiba autoleveling si spalator de far.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

kiamax2008
Posts: 40
Joined: 10 Mar 2014, 13:58
Auto: B 98 MXA

Re: identificare RAR

Post by kiamax2008 »

deci singura solutie este sa le inlocui cu becuri normale

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: identificare RAR

Post by BAU »

Eu am cumparat o masina SH si bineinteles ca a trebuit sa fac identificarea la RAR.
Nu stiu de ce am platit o caruta de bani pentru faptul ca ei mi-au dat un fel de diploma frumos colorata valabila 60 zile care dovedea cica faptul ca s-a facut identificarea autoturismului . Nu am avut faruri cu xenon dar nici nu am vazut ca au cautat la masina altceva decit seriile de sasiu sau motor . Atit timp cit in cartea de identificare a vehiculului ( CIV) nu sint trecute date cu privire la faruri (dar sint trecute anvelopele optionale) nu inteleg de ce te-ar respinge. Deoarece farurile cu xenon dau lumina mai puternica , dau siguranta in exploatare si mai ales sint aproape obligatorii in ultima perioada si la masini de serie de ce te-ar respinge ? Este improprie circulatiei pe drumurile publice o masina cu faruri cu xenon fata de una cu becuri cu incandescenta de 55W ? Si apoi la RAR tu faci o identificare, nu ITP-ul.
De ce crezi ca conteaza faptul ca masina a venit din fabrica cu xenon sau a fost dotata ulterior ?
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

kiamax2008
Posts: 40
Joined: 10 Mar 2014, 13:58
Auto: B 98 MXA

Re: identificare RAR

Post by kiamax2008 »

O sa-mi incerc norocul cu xenoanele pe ea

kiamax2008
Posts: 40
Joined: 10 Mar 2014, 13:58
Auto: B 98 MXA

Re: identificare RAR

Post by kiamax2008 »

Multumesc pt sfaturile primite :o

lucianian
Posts: 69
Joined: 28 Mar 2013, 15:35
Auto: kia ceed 2.0DSL

Re: identificare RAR

Post by lucianian »

BAU wrote:Eu am cumparat o masina SH si bineinteles ca a trebuit sa fac identificarea la RAR.
Nu stiu de ce am platit o caruta de bani pentru faptul ca ei mi-au dat un fel de diploma frumos colorata valabila 60 zile care dovedea cica faptul ca s-a facut identificarea autoturismului . Nu am avut faruri cu xenon dar nici nu am vazut ca au cautat la masina altceva decit seriile de sasiu sau motor . Atit timp cit in cartea de identificare a vehiculului ( CIV) nu sint trecute date cu privire la faruri (dar sint trecute anvelopele optionale) nu inteleg de ce te-ar respinge. Deoarece farurile cu xenon dau lumina mai puternica , dau siguranta in exploatare si mai ales sint aproape obligatorii in ultima perioada si la masini de serie de ce te-ar respinge ? Este improprie circulatiei pe drumurile publice o masina cu faruri cu xenon fata de una cu becuri cu incandescenta de 55W ? Si apoi la RAR tu faci o identificare, nu ITP-ul.
De ce crezi ca conteaza faptul ca masina a venit din fabrica cu xenon sau a fost dotata ulterior ?
Farurile cu xenon dau o siguranta in exploatare doar pentru tine, ca sofer al unei masini cu xenon aftermarket. Pentru toti ceilalti participant la traffic reprezinta un pericol.
Diferenta intre o masina cu xenon din fabrica si una cu xenon aftermarket este enorma. Crezi ca degeaba costa peste 1000 de euro aceasta optiune? Sau aia de o cumpara din fabrica sunt niste fraieri ca nu-0si pun cu 300 de lei dupa? Mai mult decat atat, kia ceed nici macar nu are lupe, asadar este un adevarat pericol pentru ceilalti conducatori auto sa pui xenon pe aceasta masina.

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: identificare RAR

Post by Stefan47 »

@lucianian, omu a zis ca are lupe in far deci pica ce zici tu.

@kiamax2008, sfatul meu este sa mergi fara xenon, sa nu ai surprize neplacute! nu stiu exact cum se desfasoara identificarea RAR dar nu esti in legalitate chiar daca ai xenon cu lupa si pot sa se lege de acest aspect.
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Xeonul are alt consum, si necesira ibstalatue electrica modificata pentru o utilIzare sigura. Uitate pe forum si vei vedea o groaza de "reactii adverse" ale masinilor modificate astfel. Siguranta ta este profubd afectata cu xenon pus in curte, chiar daca noaptea ai alta lumina, nu neaparat mai buna/corecta. Farurile au o anumita forma. Daca in datza masinii ai un perete o sa vezi ca nu bat ca lanterna, o galma rotunda. Desi sunt niste simple faruri in esenta, ele sunt mult mai complexe si trebui sa respecte o caruta de reguli....

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

kiamax2008
Posts: 40
Joined: 10 Mar 2014, 13:58
Auto: B 98 MXA

Re: identificare RAR

Post by kiamax2008 »

daca nu sunt asa bune de ce masinile noi au majoritatea xenon? :roll:

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: identificare RAR

Post by Ogy »

PENTRU CA farul xenon e una si HID-ul e altceva. Un far xenon e cateva sute de euro, un bec xenon (hid) e 50 lei (asta ca pret). Un far gandit pt bec halogen o sa imprastie lumina atat cat sa-i orbesti pe ceilalti participanti la trafic. Nu conteaza ca-i pui lupa. Daca ii montezi spalator far si auto leveling, DA este perfect, dar mai bine cumperi far xenon ca e mai ieftin.

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: identificare RAR

Post by Stefan47 »

Ogy wrote:PENTRU CA farul xenon e una si HID-ul e altceva. Un far xenon e cateva sute de euro, un bec xenon (hid) e 50 lei (asta ca pret). Un far gandit pt bec halogen o sa imprastie lumina atat cat sa-i orbesti pe ceilalti participanti la trafic. Nu conteaza ca-i pui lupa. Daca ii montezi spalator far si auto leveling, DA este perfect, dar mai bine cumperi far xenon ca e mai ieftin.

Gresit, nu compara oglinda cu lupa (chiar si aftermarket)...lupa lumineaza aproape la fel ca o instalatie de sute de euro, dar conteaza mult si calitatea intalatiei de xenon pusa pe lupa.
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

Post Reply

Return to “Generalităţi”