Pret vanzare masina

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
panzer
Moderator
Posts: 1201
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cat va asteptati sa mai luati pe masina?

Post by panzer »

Ogy wrote:Daca nu a confundat eps cu esp cere cat trebuie. varianta respectiva pleaca cu 1000e mai mult decat best (cheala-base pana la best iese cu diferenta aia).
La 40000 km mai are 1 an minim de garantie bara-bara, dar asta nu scrie. :mrgreen: Trebuie sa fie ramasa din leasing operational si are TVA la ea.
Astia pe la leasing nu prea mai au ce face cu ele. Macar samsarii se chinuie sa le faca sa arate bine. Am fost prin parc pe la Tiriac la Otopeni: masinile sunt fix cum le-au lasat proprietarii cand le-au ridicat cu portareii!
panzer wrote: La fiecare generatie se mai adauga inca 1500 -2000 euro.
M-am razgandit. Cam 1500-2000 euro la o masina este fix cam cati Euro/Dolari au tiparit astia in 5 ani. Quantitative easing! M-a bagat un prieten in sedinta sa imi explice cum e cu "investitiile"!

kiaro
Posts: 24
Joined: 23 Apr 2013, 19:34
Auto: kia

Pret vanzare masina

Post by kiaro »

Vreau sa imi vand masina: kia cee'd best 2008 80.000 de km.

cam cati bani pot sa iau pe ea? pe autovit am vazut ca se vand si cu 4500 de euro :cry:

chiar am pierdut 7500 de euro in anii astia? #-o

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Pret masina

Post by Vincze Szilard »

cam da, ai eu am in jur de 80k km si din septembrie 2008, si mi sa evaluat la 4500 ieuro INCLUSIV TVA.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret masina

Post by Ogy »

chiar am pierdut 7500 de euro in anii astia?
Doar te-ai folosit de ei. La cum ai spus-o daca calculezi vezi ca ai pierdut mult mai mult! (nu ma refer la masina)

kiaro
Posts: 24
Joined: 23 Apr 2013, 19:34
Auto: kia

Re: Pret masina

Post by kiaro »

Ogy wrote:
chiar am pierdut 7500 de euro in anii astia?
Doar te-ai folosit de ei. La cum ai spus-o daca calculezi vezi ca ai pierdut mult mai mult! (nu ma refer la masina)
am spus-o asa cum e. mai bine cumparam un sh de 12.000 si nu imi mai faceam nici nervi cu reprezentantele...

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret masina

Post by Ogy »

Corect! Pe sistemul asta sunt si magazine de tot atatea lucruri sh, de la haine pana la electrocasnice.... Fiecare alege ce vrea si ce poate doar e democratie.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret masina

Post by eugenflorinmanea »

Depinde si cat de bine ai ingrijit masina, cat de disperat esti sa o dai... SH gasesti foarte greu o masina care sa fie OK... pe internet arata impecabil si cand te duci sa o vezi iti pica fata- dauna totala, ruginita, samsar, umblat la kilometri etc.
Eu pe a mea nu as da o sub 6,500 chit ca o tin degeaba in fata blocului.
A mea a costat 13,700- deci 'pierderea' e tot pe acolo:)
SAAB 9-5

kiaro
Posts: 24
Joined: 23 Apr 2013, 19:34
Auto: kia

Re: Pret masina

Post by kiaro »

Eugen nici eu nu as dao fara 6000, dar daca nu imi da nimeni banii astia tin degeaba la pret...

Am ingrijit-o dar degeaba :(

Ogy chiar e pierdere... Puteam sa imi iau un golf "tdi" cu 7500 si tot mai luam acuma ceva bani pe el...
De diferenta de 4500 ma plimbam prin europa.

Asta e, am fost fraier s-au plimbat baietii de la reprezentanta, care pe urma au fost foarte "prompti" pe partea de garantie... NOT

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Pret masina

Post by quelloo »

cred ca sunt prea obosit dar p-asta ultima n-am prinso...
masina noua e masina noua. punct.
problema la masina noua e ca. o scoti din showroom = a pierdut 10% din valoare (orice masina)
a facut prima luna = -20% din pretul de nou
ai ajuns la 10000 km = -30% din pretul de nou

daca masina n-are bube mari o tii pana la 3-400000 km si ti-ai scos banii de noua.

la SH e risc si creste cu numarul de km rulati...si nu conteaza la ce marca te uiti... conteaza doar norocul.

si eu as fi preferat sa astept si sa iau Kia SH cu 40000 km la -40% din pretul initial dar sincer care erau sansele sa gasesc ceva exact cum as fi configurat eu personal.

Era unu pe la o firma de asigurari care a zis ca ar vrea el sa-mi cumpere masina daca o vand si ca imi da 4500 de euro cash :))) eram deja sub masa (ca atat i-a dat lui ca ar fi suma asigurata pentru casco la masina mea)
i-am aratat oferta de la alta firma de asigurari unde suma asigurata era 8800 de euro i-am zis ca nu o dau nici cu 10000
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret masina

Post by eugenflorinmanea »

Ai pus tu anunturi si nu a sunat nimeni?
Nu toata lumea umbla dupa chilipiruri pentru ca in 99% din cazuri un chilipir ascunde ceva. S-au dus vremurile din 2010 cand multi au fost obligati sa isi vanda masinile pentru ca li s-au taiat salariile, si au pierdut job urile, nu au mai avut bani sa plateasca ratele.
Plus ca leasing urile/ ratele varfurilor de vanzari: 2007- 2008- 2009 s-au cam terminat- acum nimeni nu mai este constrans sa dea masina pe 2 lei doar ca sa scape de rata- ci o vinde fie ca vrea ceva mai mare/mai performant fie ca are probleme cu ea.
Punecu incredere anunt cu un pret considerat de tine bun si daca masina e ingrijita cu carte service- o s o vinzi.

Eu chiar nu am avut probleme cu garantia- tot ce a crapat s-a schimbat fara discutii.
SAAB 9-5

User avatar
DDI
Posts: 148
Joined: 30 Jun 2013, 14:17
Auto: Cee'd 1.4 / 2007 / Mars Red

Re: Pret masina

Post by DDI »

Salut

Daca nu esti constrans/grabit s-o vinzi, tine de pret. Mai ales daca ai ingrijit-o.
Eu am luat un Cee'd 2007 bine ingrijit si nu regret alegerea, asta mi-a placut asta am luat, cu aprox. 64000 km rulati.
Masina arata impecabil.

Dupa parerea mea, pretul corect e undeva pe la 5500-5800 euro, fara suparare dar asta este piata.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Pret masina

Post by psystem »

Eu am dat-o cu 4500. E un pret corect zic eu. Preturile oricum s-au dus in jos.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

panzer
Moderator
Posts: 1201
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret masina

Post by panzer »

Eu unul nu cred in masini premium impecabile la 10.000 euro second! Iti dai seama ca asa cum te doare pe tine ca ai pierdut 7000 euro in 6 ani asa il doare si pe ala ca a piedut 25000 in 4-5 ani?!

La urma urmei ai avut o depreciere de 1200 euro/an, intretinerea te-a costat 500 lei/an, iar la 80000 km esti pe cauciucurile originale inca, probabil ai mai schimbat un set de placute si cam atat. Ai mai avut si niste costuri de achizitie (leasing sau credit + casco).

Crezi ca Golf-ul ala de 7500 de euro mergea 6 ani fara nici o problema? Si daca era ne-manarit de samsari tot avea probleme mai mari.

Eu sunt cam tot in situatia ta si ma minunez pe zi ce trece de masina asta. Dar de dat nu o dau pana nu imi cere bani seriosi (in paranteza nu i-am schimbat de nevoie decat o bieleta antiruliu - restul doar planul de revizii). O tin in familie daca ma plictisesc eu de ea sau prind vreo oferta pentru Accord cand il vor schimba.

Daca nu s-a demodat moral f tare in ochii tai si nu vrei sa o dai ca ai nevoie de bani, mai tine masina macar pana la 150.000 km. O sa mai imbatraneasca niste curele si tb schimbate, dar nu cred sa ai mari probleme cu ea pana atunci. Oricum daca o dai acum cu 5000 si iti cumperi un Golf de 7500 tot acum o sa ai probleme mult mai mari si mai costisitoare in urmatorii 3 ani. Ora de manopera la Golf e mult mai scumpa, piesele la fel, iar service-urile de cartier provoaca daune mai mari decat repara.

Iar la 9 ani si 150.000 km poti sa o dai si la Rabla ca tot tzi-ai scos banii pe masina.

PS: am mai discutat cat de bine isi tin pretul masinile noastre la second hand si nu e chiar rau procentual la Best-uri. In grupul meu de prieteni cu masini din 2008 lucrurile stau cam asa: Audi A3 2.0 TDI a ajuns 11000 de la 33000; Honda Civic 1.8 automatic a ajuns 7000 de la 18000 (ambele inca sub 100.000 km). Ia mai calculeaza odata cat de prost stai tu cu Kia.

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Pret masina

Post by GabiA »

Panzer, perfect adevarat ce ai scris.
Daca esti multumit de masina si nu bagi bani in ea, nu vad de ce ai vinde-o, mai ales daca este achizitionata de noua.
Devalorizare exista si la SH.
Din pacate, piata este alterata de masinile aduse din afara cu kilometrajul dat inapoi.
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

In general pretul reflecta calitatea produsului. Nimeni nu isi va da masina degeaba daca nu a avut batai de cap cu ea, sau daca nu e sigur ca va avea. Inainte sa iau ceedul am studiat putin piata... Si toate masinile de sub media de pertz aveau bube notabile, singurele care erau cumparabile sa zic asa aveau si pretul peste medie... ? Dc? Pt ca merita. Eu am luat ceedul la 5500 negociat de la 6000 nov 2007 66.5k km, desi o perioada de timp am crezut ca am dat multicel pe ea... Cu cat trece timpul observ ca am facut chiar un deal. O masina ingrijita costa, iar daca a ta arata f bine, nu o da degeaba. Cu 4500 iei un golf 4 mai bine intretinut sau 5 pe butuci... Un logan mai bun sau un clio symbol. In focus adus de afara sau un fiat linea... Toate variantele la banii astia nu sunt stralucite... Ceedul merita. Iar mie acum, nu imi pare rau de nici un leut dat pe ea :)

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

Post Reply

Return to “Generalităţi”