Kia Cee'd prima masina - sofer incepator

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
cristialex04
Posts: 1
Joined: 22 Dec 2013, 13:18
Auto: Pejos... inca...

Kia Cee'd prima masina - sofer incepator

Post by cristialex04 »

Salut, mi-am luat carnetul pe 26 noiembrie si imi doresc prima masina. Am trecut de la VW Golf, Skoda Octavia, Seat, Ford la Hyundai, ca preferinte de cumparare. Din pacate nu ma pricep la masini asa ca nici nu prea stiu ce vreau. Desi am facut scoala pe disel, as prefera o masina "pe benzina", 1.4, 5 usi, fabricatie dupa 2007 (inclusiv), intre 4.000 si maxim 6.000 euro.

Un prieten mi-a spus despre Kia Cee'd ca este o masina foarte buna care are garantia de 7 ani. Dupa 2 seri de vazut anunturi si pareri pe forumuri masina asta a inceput sa-mi placa. Apreciez foarte mult clubkia.ro care ma face sa cred ca detinatorii de Kia sunt atasati si grijulii cu masinile lor. Mi-a placut foarte mult Harta posesorilor de Kia.

Va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi in legatura cu achizitia unei Kia. Ce parere aveti de anuntul de mai jos:

http://www.auto.ro/kia-ceed/1943242.html

Multumesc mult!

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd prima masina - sofer incepator

Post by eugenflorinmanea »

Salutare si bine ai venit!
Intr-adevar Ceed ul este o masina buna pentru incepatori: are oglinzi foarte mari, motorul cvvt este foarte 'iertator' si te va ajuta mult pana iti dai drumul.

Despre masina din anunt- desi e un pic 'suspecta' la pret- in sensul ca pare cam ieftina pentru cati km are- s-ar putea sa ai noroc mai ales ca e din provincie.
Verifica daca are reviziile la zi la reprezentanta si du te sa faci un test cu ea tot la reprezentanta.
Ai grija sa fie aliniata, sa nu aiba diferente la vopsea (adica sa fi fost lovita si reparata la coltul blocului).

Atentie: garantia de 7 ani e doar la motor si cutie.(garantia bara- bara a fost doar de 5 ani).

Daca vrei sa mai aflii cate ceva- fii liber sa intrebi.
SAAB 9-5

IonutZz
Posts: 81
Joined: 19 Sep 2013, 15:17
Auto: Kia Pro Ceed 1.4

Re: Kia Cee'd prima masina - sofer incepator

Post by IonutZz »

cristialex04 wrote:Salut, mi-am luat carnetul pe 26 noiembrie si imi doresc prima masina. Am trecut de la VW Golf, Skoda Octavia, Seat, Ford la Hyundai, ca preferinte de cumparare. Din pacate nu ma pricep la masini asa ca nici nu prea stiu ce vreau. Desi am facut scoala pe disel, as prefera o masina "pe benzina", 1.4, 5 usi, fabricatie dupa 2007 (inclusiv), intre 4.000 si maxim 6.000 euro.

Un prieten mi-a spus despre Kia Cee'd ca este o masina foarte buna care are garantia de 7 ani. Dupa 2 seri de vazut anunturi si pareri pe forumuri masina asta a inceput sa-mi placa. Apreciez foarte mult clubkia.ro care ma face sa cred ca detinatorii de Kia sunt atasati si grijulii cu masinile lor. Mi-a placut foarte mult Harta posesorilor de Kia.

Va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi in legatura cu achizitia unei Kia. Ce parere aveti de anuntul de mai jos:

http://www.auto.ro/kia-ceed/1943242.html

Multumesc mult!

Salutare si bun venit!

Din propria experienta iti spun sa tii cont de urmatoarele atunci cand cumperi o kia:

1. Daca fostul proprietar /actualul lucreaza la service KIA in special MIT BANEASA ai mare grija ca eu era sa mi-o fur cu o masina mai exact aceasta : http://www.autovit.ro/kia-pro-cee-d-C31616113.html( a fost epava)
2. Sub nicio forma sa nu te grabesti mai ales iarna pentru ca cei care au masina buna de vanzare nu o vand IARNA si prefera sa se foloseasca de ea ca sa isi faca treburile.
3. Sa verifici daca are valabila garantia la masina , daca are reviziile efectuate si se apropia urmatoarea revizie poti merge cu el la o reprezentanta kia ( recomand MIT AVIATORILOR ) si poti cere o PRECONSTATARE , te costa 110 lei , si o poti negocia cu vanzatorul la modul daca masina este ok platesti tu daca nu..sa fie sanatos ca oricum el este trecut pe factura ca proprietarul auto .

4. Inainte sa te duci sa vezi o masina te rog sa citesti rubrica de PROBLEME sa vezi care sunt cele mai des intalnite , pe mine m-a ajutat enorm .

5. NICIODATA sa nu te duci singur sa vezi masina chair daca te duci la reprezentanta kia, un mecanic bun cu ochiul format iti poate spune din start ce probleme are , daca are.

6. Cand te uiti la masina sa fie spalata inainte ca sa poti observa diferentele de nuanta/culoarea sa nu difere (poti obtine un avantaj la negociere).

7. Nu ezita sa folosesti forumul daca ai vreo nelamurire , pe mine colegii de aici m-au ajutat sa obtin masina mult visata dar si sa EVIT MASINI BUBUITE!


Mult succes!
[color=#FF0000] [i][b]KIA PROCEED' 1.4 GSL MT BEST & Loving IT[/b][/i][/color]

panzer
Moderator
Posts: 1201
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd prima masina - sofer incepator

Post by panzer »

io zic sa citesti mai intai cap coada topicul lui IonutZz sa nu mai repetam fix aceleasi lucuri.

Masina care a fost epava: oare cati care s-au dus cu masina buna la service-ul respectiv au plecat cu cate o piesa second hand care a ajuns pe masina fosta dauna totala.

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: Kia Cee'd prima masina - sofer incepator

Post by Mihai-Alexandru »

In opinia mea masina din anunt e prea ieftina ....sa aiba si acei km si garantie ramasa ....si neatinsa...gandeste-te ca de noua a costat 11.854 euro. Tu ai vinde-o cu 7000 euro mai putin utilizand-o relativ putin ?!
Ceva nu e in regula... Sau e posibil sa fie totul ok la ea dar sa mai ai de platit timbru verde cam 550 Euro , caz in care as spune ca se justifica pretul scazut !
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Mie unu mi se pare mult prea ieftina pt nr de km

Sent from my HTC One using Tapatalk
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Kia Cee'd prima masina - sofer incepator

Post by Brill »

Acuma urmariti si aspectul ala ca preturile la masinile sh a scazut considerabil.
Iar faza cu dauna totala, daca masina e dupa 2008 se poate verifica la daune daca masina a fost bubuita.
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Kia Cee'd prima masina - sofer incepator

Post by Brill »

@ionutZz: pretul este foarte ok...
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

Post Reply

Return to “Generalităţi”