Becuri duble spate

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
georgecoman
Posts: 4
Joined: 11 Dec 2013, 14:08
Auto: KIA CEED SW

Becuri duble spate

Post by georgecoman »

Salut,
Am o intrebare pentru cei care au kia ceed sw. Am vopsit luna trecuta toata masina si am constatat ca la lampile de sus spate au un bec cu doua faze. Problema e ca se aprinde doar o faza (pozitia), cand apas frana nu se aprinde a doua. Am schimbat si becul dar nicio schimbare. Am citit si in cartea masinii dar nu se specifica ca ar fi cu doua faze. Am o suspiciune ca nu au montat bine lampa la service-ul unde am vopsit-o.
Stie cineva care e utilitatea fazei a doua?
Va multumesc!

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Becuri duble spate

Post by Vincze Szilard »

lampa e montata bine, si eu cand am vrut sa schimb becul am constatat cu stupoare ca desi este doar o faza (inclusiv firele sunt pt. o singura faza) becul este cu 2 faze, si nu se potriveste bec cu o faza din cauza mufei, sau a soclului in care bagi becul, deci chiar daca tu folosesti o faza trebuie sa pui bec cu 2 filamente.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

georgecoman
Posts: 4
Joined: 11 Dec 2013, 14:08
Auto: KIA CEED SW

Re: Becuri duble spate

Post by georgecoman »

Foarte tare. Logic ar fi trebuit sa fie pentru frana, a doua faza. Nu stiu ce sa zic eu am ramas cu senzatia ca e pentru frana. Cand apasam frana se lumina mult mai tare in spate. :?
Multumesc de raspuns.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Becuri duble spate

Post by Vincze Szilard »

ca sa te convingi ce si cum e poti desface cele 2 suruburi si sa scoti lampa, e simplu numa o surubelnita in cruce iti trebuie,
eu cred ca au facut asa pt ca sa era mai eftin sa puna acelasi tip de soclu decat sa puna 2 diferite, iar la pret becurile sunt identice.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

georgecoman
Posts: 4
Joined: 11 Dec 2013, 14:08
Auto: KIA CEED SW

Re: Becuri duble spate

Post by georgecoman »

Verific azi si revin.
Multumesc!

georgecoman
Posts: 4
Joined: 11 Dec 2013, 14:08
Auto: KIA CEED SW

Re: Becuri duble spate

Post by georgecoman »

Am verificat.Ai dreptate.Are mufa pentru bec cu doua faze si doar doua fire in loc de trei.
M-am linistit, e defect din fabrica.
Multumesc de timpul acordat.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Becuri duble spate

Post by Vincze Szilard »

nici o problema.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Becuri duble spate

Post by Vincze Szilard »

mai poti sa vaci o "romaneasca" cum am facut si eu de altfel, ca sa mai salvezi si restu 50% din bec, am lipit o bucata de sarma de cele 2 bulburi de pe soclu becului, si asa nu am mai schimbat becu ci am lasat pe cel vechi si folosesc acum filamentu celalalt.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Generalităţi”