Schimbare culoare masina!!!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Schimbare culoare masina!!!

Post by aeon »

Asa cum am scris si in titlu....ma bate gandul sa schimb culoarea masinii,
Masina este un ceed 1.4 din martie 2008 de culoare albastra (60000 km),
As vrea sa o fac alba si pe aceasta cale vreau sa imi spuneti pareri pro si contra,
Dupa o spalare saptamana trecuta am observat ca a inceput sa imi sara lacul de pe vopsea, partea afecata este stalpul din partea stanga a parbrizului cum privesti masina din fata cam in dreptul oglinzii laterale,

Astept parerile voastre,
Stima
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by xp »

Daca gasesti un service profesionist , da. Daca nu, mai bine ramane asa. Am vopsit la ENA Galati ambele bare de protectie si ...........se exfoliaza lacul.
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by Dannyboy »

Cred ca ar trebui intai sa faci o estimare de pret. Apoi sa te gandesti cat timp va sta masina la vopsit, si cat timp vei pierde cu actele. Si mai e o chestie de intretinere. Albul si negrul sunt pretentioase, in sensul ca se vede foarte usor murdaria, deci vei face drumuri dese la spalatorie.
Parerea mea e sa remediezi problema cu lacul sarit.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by aeon »

@xp
daca ar fi sa o vopsesc sigur nu fac asta la ena

@dany
ca si pret acum un an jumate parca am intrebat estimativ cat ar costa un vopsit total dar nu imi mai amintesc la ce service am intrebat si raspunsul a fost ca ma costa 3000 ron...acum nu stiu sincer
in ce privesti timpul si tinutul masinii pe tusa nu e problema pt ca de 2 ani circul mai mult cu masina de serviciu
problema cu lacu pt a fi rezolvata trebuie sa revopsesc acea parte nu? parca nu as vrea sa revopsesc masina pe bucati...daca repar acolo si sare in alta parte...de asta ma gandeam sa o fac pe toata plus ca se stiu problemele cu saritul lacului la kia?
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by Dannyboy »

3000 de lei ar insemna vreo 700€? Un coleg de pe FH tocmai a avut nevoie de vopsitorie la un i30. S-a folosit o smecherie de te doare mintea, lucrarea fiind facuta pe Casco. Tinichigeria s-a facut la Mitsubishi, iar vopsitoria la Hyundai, dar s-a facturat catre Mitsubishi (ca tot sunt in holdingul Tiriac) pentru ca manopera sa iasa cat mai ieftin. Daca omul isi facea singur lucrarea, pretul pe elememnt vopsit era 200€. Asa, prin circuitul descris mai sus, pretul a devenit brusc 80€. Ia pretul cel mai mic si fa-ti o estimare cam cat te-ar duce lucrarea.
Sper ca stii ca vopseaua folosita e pe baza de apa, si nu orice service lucreaza cu asa ceva.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by BAU »

@aeon :Si apoi crezi ca merita efortul ? Iti dai seama ce meserias trebuie sa fie acel vopsitor ? Dupa ce masina a fost albastra , nu crezi ca s-ar putea sa nu iasa un alb perfect ? Plus ca ar trebui dezechipata toata , pentru a nu ramine urme de albastru pe la chedere sau colturi ori nervuri .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by bogdan-alin »

nu e mai simplu sa o colantezi si gata?

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by dragosv »

e o firma in galati undeva pe cosbuc(nu dau numele k sa nu i fac reclama)...am vazut un bmw colantat si arata superb.fa le o vizita si vezi ce pret au
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by alex79 »

Chiar poate sa arate o masina mai bine colantata decat cu o vopsea metalizata?
Mai ales daca masina este intretinuta, polishata si data cu ceara ar trebui sa arate mai bine.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by quelloo »

am vazut si eu un BMW colantat (model nou deci nu cred ca era asa o mare lipsa de bani la proprietar) dar colantul era scorojit si iesea clar in evidenta.

chiar daca arata aproape la fel ca si vopsirea la inceput, dupa o perioada o sa fie din ce in ce mai evident.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by BAU »

Depinde ce-si doreste fiecare.
Depinde si de mina celui care lucreaza si de calitatea foliei .
Daca o colantezi cu imitatie de carbon arata chiar bine .
Si mai ales o poti colanta doar in zonele de risc ( bara , masca , capota , zonele unde se matuieste sau exfoliaza ), unde este lovita de pietricele si sare vopseaua.
Poti gasi folie la aceeasi culoare sau culoare contrastanta pentru a arata mai sportiv.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by Nesta3 »

Poti sa ii dai si cu praf de zane si sa fie si cel mai tare colantor.Dupa un an de soare,inghet,dezghet,spalatorii si alti factori, o sa se dezlipeasca la colturi,o sa se increteasca si o sa isi piarda culoarea.
iar de carbon nici sa nu aud, ca e mult mai pretentios.
Daca ai bani,vopseste-o intr-o alta nuanta de albastru,gen bmw,audi..culorile alea mai sportive.Probabil ca sunt mai scumpe,dar te poti reorienta si catre alte modele de masini.
Bafta si nu o colanta ca arunci banii aiurea.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by aeon »

colantatul iese din discutie clar,
o sa trag o fuga la hyundai sa intreb cat ar costa o vopsire totala pt ca este reprezentanta chiar langa mine, si cat ar costa doar capota pt ca am si acolo vopseaua sarita de la pietricele ca sa imi fac o ideie,
100% iese alb perfect daca o vopsesc, pt ca inainte de vopsirea propiuzisa din ce stiu eu se matuie toata masina pt a indeparta vopseaua existenta si abia apoi se trece la vopsitul ei...se aplica mai multe chestii inainte de a se vopsi
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by bubumisu »

Dannyboy wrote: Sper ca stii ca vopseaua folosita e pe baza de apa, si nu orice service lucreaza cu asa ceva.
E obligatoriu ca acel kit de vopsea+lac sa fie cel utilizat de koreeni pentru kia/hyunday?
Alte vopsele (de exemplu pentru masini nemtesti) nu se pot aplica pe autoturisme kia, ma refer in special pentru ceed?

Intreb pentru ca in mod cert la kia ceed ultimul strat de vopsea cu lac e foarte subtire, la polish ai ocazia sa ramai fara el. Si zgarieturile se prind foarte repede, ca de un magnet #-o

Daca va fi s-o revopsesc peste 10 ani sa zicem (deocamdata arata bine vopseaua pentru 5 ani de utilizare si pe drumuri de tara pietruite, drumuri forestiere, hartoape, ulite inguste cu salcami, stat in parcare si "agresiuni din partea matelor si cainilor, biciclistilor, roleritelor" etc), nu cred ca as mai alege o vopsea pentru kia ceed.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare culoare masina!!!

Post by Dannyboy »

Daca esti chiar asa hotarat sa schimbi vopseaua, nu mai are nici o importanta ce folosesti. Nu te obliga nimeni sa folosesti paleta de culori KIA, si nici sa folosesti vopsea pe baza de apa. Singura problema la o eventuala revopsire sau retus (nu-ti doresc), ar fi potrivirea nuantei.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

Post Reply

Return to “Generalităţi”