Discuri si placute frana

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Discuri si placute frana

Post by alex79 »

De ceva vreme simteam vibratii in pedala de frana. Multi imi spuneau ca discurile de pe fata sunt ovalizate.
Ochiometric ceva imi spunea ca discurile de pe spate au ceva(uzura aiurea la cel de pe stanga, etc).
Dupa studiile de pret am decis sa cumpar discuri spate Herth&Buss si placute de frana spate Textar de la Autokarma.
S-a trecut la treaba, dat roti jos inceput sa se dea jos discuri vechi si etriere. Pe stanga spate o culisa era blocata, discul de frana era puternic afectat de rugina, semne ca franarea nu era deloc eficienta. S-au pus noile discuri si placute. E cu totul alta masina, vibratiile au disparut, franarea este lina, fara scartait sau alte zgomote anormale.
Costuri achizitie piese 340 lei.
Am facut si ITP pe bune, totul a fost in regula.
Pe fata schimbam la anul functie de varianta optima.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by mdr_mirel »

A pus cineva placute Ate pe discuri de frana Trw pe fata? Cum se comporta?
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by BAU »

Pe fata am pus discuri Textar si placute Textar .

Dupa vre-o doi ani am pus pe spate discuri Textar si placute Bosch

Masina se comporta excelent .

Trw sunt bune , intr-adevar sunt colegi care au mers mult pe Trw si Ate care ar putea fi mai in tema .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discuri si placute frana

Post by Ogy »

@mdr_mirel - scartaie !!!!!!!!!!!! (cateodata enervant) Discuri TRW cu placute Ate.
Sunt la al 2 lea set de placute ate... Dar franeaza exemplar.

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by mdr_mirel »

Ms de sfat Ogy! Gasisem disc frana fata Trw la 132 de lei bucata(Ate 160 de lei)si placute Ate la 115 lei de aceea voiam sa pun asa.Ca si concluzie cel mai bine ar fi sa pun discuri si placute pe fata aceeasi firma.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

fuji
Posts: 138
Joined: 18 Mar 2008, 23:33
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by fuji »

Eu am pus discuri + plăcute trw fata-spate. Se comporta foarte bine.
1.4 GSL Best Black Pearl

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Discuri si placute frana

Post by sonty »

eu am schimbat toamna asta placutele pe spate, ramanand cu placute ate pe discuri (folosite) trw. Franeaza, nu scartaie, pare c-ar fi cazul sa schimb etrierii cand oi schimba discurile. Pe fata inca mai au carne placutele trw pe discuri trw.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

_ escu
Posts: 3
Joined: 09 Dec 2019, 20:56
Auto: Ceed 1.4 2008
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by _ escu »

Salutare tuturor,

E prima mea postare pe acest forum. Sunt de 3 luni posesorul unui Ceed 2008, 1.4, achizitonata la un pret foarte bun, dar cu probleme pe care stiam ca trebuie sa le rezolv. Cea mai mare dintre ele a fost franarea. Nu exista roata la care sa nu fie blocata macar una dintre placute, sabotii franei de mana (mai exact parghiile de actionare) erau de asemenea de neclintit.

In mod normal franele le rezolv singur in curte, dar la cata rugina era pe discuri si etriere am preferat sa o duc in service. Si bine am facut, ca demontarea, curatarea, ungerea, remontarea si reglarea componentelor a durat cateva ore bune... mult mai multe decat anticipase mecanicul care anticipase o lucrare de 3-4 ore si 300 de lei, impreuna cu inlocuirea tuturor bieletelor si a bucsilor de bara stabilizatoare, a pivotilor si a unuia dintre bratele de pe spate.
Acum totul este ok. S-au folosit discuri, placute si saboti Textar, lichid de frana ATE (cel vechi era in culoarea masinii, piston gray) si o cantitate considerabila de vaselina Textar Cera Tec in punctele sensibile, pentru a preveni viitoarele coroziunia si gripaje.

Se pare ca la modelul asta apa, sau mai rau- sarea, nisipul si ce mai arunca astia pe strazi ajunge foarte usor pe etriere si pe parghiile franei de mana. Aparatorile discurilor spate sunt mai mereu dizolvate de rugina, la mine lipsesc ceva bucati din ele.
In consecinta, blocajul placutelor nu era din bolturile etrierelor, ci din presiunea creata de rugina asupra tablitelor pe care culiseaza placutele. Atat de mult a durat curatatul canalelor alea afurisite, incat la final am uitat compet ca aveam tablele de ghidaj noi in portbagaj si s-au montat tot cele vechi. Macar sunt din inox si nu erau afectate de rugina, dar la demontare isi luasera ceva surubelnite + ciocane in freza, pe principiul "da-le dreaq, ca le schimbam oricum".

VBB
Posts: 36
Joined: 22 Jan 2018, 23:39
Auto: pro ceed
Location: bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by VBB »

Textar am pus și eu fata spate, atât plăcute cât și discuri. S au 'asezat' după câțiva zeci de km. Frânează bine, nu scârțâie deocamdată și sper nici pe viitor. Pe spate intradevar culisele au necesitat o curățare mai temeinica. Iar protecțiile acelea de tabla sunt cam ruginite dar încă acoperă ok.
Discurile vechi în foto atașate. Erau destul de ruginite și aveau și margine de uzura atât pe exterior cât și pe interior.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

VBB
Posts: 36
Joined: 22 Jan 2018, 23:39
Auto: pro ceed
Location: bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by VBB »

Salutare. As vrea sa aerisesc frânele dar pe spate am un aerisitor căruia i s-a rotunjit piulita și nu îl mai prinde cheia de 10. Are cineva un cod piesa sau idee de filet/dimensiune? Înainte sa îl fortez pe asta as vrea sa și comand unul sa îl am pt eventuala înlocuire.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by BAU »

Incearca sa desfaci oricare altul care este in stare buna si se desface usor, dar sa fii atent sa acoperi apoi orificiul cu un dop de cauciuc pentru a nu pierde foarte mult lichid. Ulterior sa fii atent sa nu actionezi din greseala frana. Apoi poti sa masori dimensiunile. Cred ( fara a fi foarte sigur ) ca poti gasi un inlocuitor la magazinele de piese auto . Aceste aerisitoare sunt cam universale .

Vad ca esti din Bucuresti .

Daca te duci cu unul desfacut in targ la Vitan ,ca model , sunt sigur ca vei gasi asa ceva .

Sau poti sa incerci sa faci aerisirea si asa cu aerisitorul rotunjit folosind un cleste de instalator de tip Mox dar de dimensiuni mai mici .

Ideea este sa nu fie ruginit si sa risti sa se rupa in etrier . Atunci va incepe alta distractie pentru ca daca nu se va putea scoate va trebui majorat filetul din etrier si confectionat pe strung alt aerisitor .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Discuri si placute frana

Post by alimos »

Sunt si eu interesat de acest subiect al aerisitoarelor,desi este un pic offtopic aici. Daca cineva are un cod, un link sau o solutie, va rog sa posteze aici. Ms!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Caralumba
Posts: 725
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Discuri si placute frana

Post by Caralumba »

Incearca-le pe astea : 581252F000, 581201G100. Nu stiu ce difera la ele.
Raman la parerea ca pentru "chitibusuri" merita cu prisosinta intrebat la magazia reprezentantei.
Fair day, be well !
Image

User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Discuri si placute frana

Post by Billy »

Salut, am si eu o problema cu discurile de frana pe spate.
Am aproape 160000 km si nu am schimbat pana acum discurile nici pe fata nici pe spate.
Anul trecut am schimbat placutele de frana si mecanicul m-a asigurat ca discurile inca arata bine.
Pe fata nu sunt probleme, dar pe spate, de vreo 4-5 ani, am observat ca discurile nu sunt lucioase ca pe fata, par ca nu sunt folosite.
Au o culoare neagra, parca si un pic de rugina.
Masina franeaza bine, nu am observat modificari nici cu prima pereche de placute (Ate), nici cu a 2-a (TRW).
Mecanicul nu parea ingrijorat, chiar mi-a facut "observatia" ca e normal, masina franeaza mai ales pe fata.
Sa-mi fac ceva probleme?
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Discuri si placute frana

Post by Vincze Szilard »

la mine pe spate dreapta discul era ruginit pe exterior, semn ca era o defectiune la sistemul de franare, am desfacut tot, am scos etrieru, placutele, le-am curatat, dat cu wd40...etc, si montat la loc, de atunci merge bine, mai exista riscul sa se intepeneasca si de la apa si murdarie sa rugineasca placutele si sa nu se mai miste cum trebuie in santurile de pe etrier...
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Generalităţi”