Discuri si placute frana

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
lolzob
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2012, 19:27
Auto:

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by lolzob »

Ma puteti ajuta cu niste coduri la placutele fata si spate?
De unde as putea comada placutele, bineinteles la pret rezonabil?
Cei care au cumparat de la rotstar aveti ceva obiectii privind calitatea?
Astept parerile voastre!
Multumesc.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: placute de frana- de care si de unde?

Post by quelloo »

Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Ursulake1 »

Va salut,
Luna trecuta am facut revizia la IMG si le-am reclamat un zgomot la rulare ( se aude un fel de falfait pe la 60-70 km/h ), iar raspunsul a fost ca din cauza discurilor, ca s-au ovalizat. Zgomotul se aude doar pe fata, am facut proba cu mecanicul de la IMG in masina.
Cei care ati avut discuri ovalizate ... ati sesizat vreun zgomot la rulare ?
As merge pe varianta discuri ATE + placute ATE pe fata.
Numai ca nu prea sunt impacat cu raspunsul asta ... mi-e sa nu fie alta problema de fapt.

Multumesc
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

e simplu, daca sunt ovalizate o sa simti trepidatii la franare (de la viteze mari sunt mai proeminente) si simti ca franeaza in valuri cand te apropii de semafoare (tii pedala in aceeasi pozitie si simti masina ca franeaza doar pe jumatate de disc)

zgomote ar putea sa apara de la un damb format pe partea interioara a discului spre interiorul circumferintei din cauza rezidurilor din materialul placutelor. poti sa dai rotile jos si sa dai stratul ala jos cu o surubelnita ceva.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Ursulake1 »

Fac testul cu trepidatiile peste vreo ora, valurile se simt un pic.
Pe partea exterioara a discului nu se vede nimic, am schimbat placutele de vreo 5000 km, falfaitul se auzea si inainte si dupa schimb.
Multam de raspuns
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by alimos »

Pe partea de franare fata orice trepidatie ciclica, orice zgomot la viteze mari sau mici, dar repet ciclice, cu frecvente variabile functie de viteza, sunt datorate discurilor. Ovalizate sau cu bavuri generate de acoperirea partiala a fetei discului de catre placuta.
In rest, legat de zgomot in rulaj nu mai poate fi nimic altceva. Zgomote la denivelari pot produce culisantele etrierului. Astea le identifici daca nu se mai aude nimic atunci cand calci frana. Si se simt oricum,pana in 30km/h.
Schimba discurile si rezolvi problema. Si da, Ate este cea mai buna solutie dupa original dupa parerea mea. Cu placute tot Ate.
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
cata_ceed
Posts: 108
Joined: 23 Aug 2008, 11:32
Auto: Kia Ceed
Location: Undeva in Romania

Re: Discuri de frana

Post by cata_ceed »

La fel facea si la mine se auzeu zgomote ca si la tine. Erau de la discurile fata care au ruginit si ovalizat, si se umflasera pe margine de rugina. Le-am schimbat discurile la 80 000 km si zgomotele au disparut. Si eu mi-am pus discuri ate si placute ate. Singurul dezavantaj la ele este ca se inegreste janta mai repede de la ele, in rest sunt ok. Pe privat iti spun si de unde le-am luat.
Posesor de Kia Ceed

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Ursulake1 »

Franarea "in valuri" se simte doar la viteze mici, trepidatii n-am.
In 2 saptamani voi schimba discurile si placutele de pe fata, marca ATE.
Am vazut in topic un anumit magazin online de unde a mai cumparat un coleg. Imi puteti spune daca discul Ate pe care il au acum pe stoc are stratul acela protector ? Nu specifica in descriere.
Multumesc !


PS: Cata, multam in avans pentru MP.
Numai bine !
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Ogy »

Poti pune link si pe topic. Nu stiu cine a interzis vreodata treaba asta, de sunteti asa de speriati.

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Discuri de frana

Post by mdr_mirel »

Si la mine se simte o usoara trepidare cand franez,am doar 52 000 de km cu masina si cu discurile originale.Din ce am observat discurile nu sunt uzate mai deloc,banuiesc ca s-au ovalizat.Tind sa cred ca discurile de frana pe care le avem pe masina sunt foarte proaste(cam multe exemple de ovalizare pe aici).Am 3 exemple in familie cu masini diferite la care nu au fost schimbate discurile deloc pana acum:VW Jetta aproape 200 000 de km,Audi A5 170 000 de km, Renault Megane2 70 000 de km.La o mica cautare pe internet cele mai bune preturi la discuri fata Ate le-am gasit la Epiesa 189 lei pe bucata.http://www.epiesa.ro/disc-frana-kia-pro ... m-1073571/ .
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

la mine au tinut 100000 alea pe fata si 140000 cele de pe spate. eu zic ca e bine pentru niste consumabile.
conteaza si cum mergi cu masina (in oras franezi mai mult totusi, plus diferente mari de temperatura)

la alte masini in functie si de diametru discurilor folosite poate o sa tina mai mult.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Discuri de frana

Post by mdr_mirel »

quelloo wrote:la mine au tinut 100000 alea pe fata si 140000 cele de pe spate. eu zic ca e bine pentru niste consumabile.
conteaza si cum mergi cu masina (in oras franezi mai mult totusi, plus diferente mari de temperatura)

la alte masini in functie si de diametru discurilor folosite poate o sa tina mai mult.

Eu m-am referit la ovalizare nu la uzura normala dupa un anumit numar de km.Sunt foarte multe cazuri de ovalizare prezente aici pe forum.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

pai la asta ma refeream si eu. ca nu cred ca se ovalizeaza vreun disc cand e nou. se ovalizeaza pe masura ce se toceste neuniform.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by alimos »

Cele mai frecvente cauze ale ovalizarii sunt intrarile bruste in balti dupa ce discul este fierbinte,sau placerea nebuna a lui Dorel de la spalatorie sa scalde discul in jetul rece de apa sub presiune. Anul acesta, cu canicula asta, sa zicem ca balti mai putine, dar prosti in spalatorii, slava cerului!
Numarul de km are si el importanta lui. Cu cat discul e mai subtire, deformarea lui din motivele precizate mai sus este mult mai facila si mai ireversibila. Discul subtire odata deformat, nici in strung nu mai ai ce-i face. Si nici nu merita...
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri de frana

Post by BAU »

Explicatia data de "alimos" este cea reala in ceea ce priveste ovalizarea discurilor .

Racirea brusca a lor , cu apa de ploaie , in balti sau spalatorii dupa ce s-a folosit frana pana ce discul s-a infierbantat .

Mai completez si cu defect de material in sensul ca dupa ce discul s-a incins prin franare , la racire datorita neuniformitatii structurii cristaline a metalului contractarea se face defectuos rezultand deformare a discului , respectiv ovalizarea.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”