Discuri si placute frana

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
stenso
Posts: 318
Joined: 24 Aug 2013, 12:18
Auto: kia ceed 1.4

Re: Discuri de frana

Post by stenso »

Si...? Doar atat..? Acum recent cand sta masina in panta...tine frana de mana, sau stai cu bolovanu sub ea sa nu o ia la vale? Cum a verificat mecanicul din service sabotii? Itp ai facut recent? Ca acolo ai date precise despre frana de mana.

In ultima instanta poti sa te duci la un alt service decat cel cu pricina, kia sau non-kia, mai neaglomerat asa...care are statie itp, il rogi cu 20-30 lei sa.ti faca un test de frana de mana (70-80 lei costa tot testul). Si te convingi de adevar. (Asta daca nu sa intamplat deja, ca vad ca esti zgarcit in detalii..)

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: Discuri de frana

Post by arlionok »

stenso wrote:Si...? Doar atat..? Acum recent cand sta masina in panta...tine frana de mana, sau stai cu bolovanu sub ea sa nu o ia la vale? Cum a verificat mecanicul din service sabotii? Itp ai facut recent? Ca acolo ai date precise despre frana de mana.

In ultima instanta poti sa te duci la un alt service decat cel cu pricina, kia sau non-kia, mai neaglomerat asa...care are statie itp, il rogi cu 20-30 lei sa.ti faca un test de frana de mana (70-80 lei costa tot testul). Si te convingi de adevar. (Asta daca nu sa intamplat deja, ca vad ca esti zgarcit in detalii..)
ITP-ul l-am facut acum un an si totul a fost ok.
Nu am stat langa mecanic au zis numai ca ei schimba discurile spate + placute la pachet cu sabotii. Am lasat masina la ei si m-am dus sa-mi vad de treaba, nu aveau loc chiar in momentul acela. Precizez ca de la ei am cumparat cauciucuri vara/iarna si tot la ei le si schimb de ceva ani, tot acolo am schimbat placutele spate (TRW). In general am fost multumit de serviciile lor. Marti am revizia de 100 000 si o sa vad ce zic astea de la KIA. Cand se vor verifica discurile spate banuiesc ca se va vedea daca a fost umblat la saboti.
Nu stiu daca e normal sau nu dar mie placutele pe spate sau uzat inaintea celor de pe fata. Cele originale pe spate le-am scimbat la 55 000 iar cele originale de pe fata la 80 000.
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: Discuri de frana

Post by arlionok »

arlionok wrote:
stenso wrote:Si...? Doar atat..? Acum recent cand sta masina in panta...tine frana de mana, sau stai cu bolovanu sub ea sa nu o ia la vale? Cum a verificat mecanicul din service sabotii? Itp ai facut recent? Ca acolo ai date precise despre frana de mana.

In ultima instanta poti sa te duci la un alt service decat cel cu pricina, kia sau non-kia, mai neaglomerat asa...care are statie itp, il rogi cu 20-30 lei sa.ti faca un test de frana de mana (70-80 lei costa tot testul). Si te convingi de adevar. (Asta daca nu sa intamplat deja, ca vad ca esti zgarcit in detalii..)
ITP-ul l-am facut acum un an si totul a fost ok.
Nu am stat langa mecanic au zis numai ca ei schimba discurile spate + placute la pachet cu sabotii. Am lasat masina la ei si m-am dus sa-mi vad de treaba, nu aveau loc chiar in momentul acela. Precizez ca de la ei am cumparat cauciucuri vara/iarna si tot la ei le si schimb de ceva ani, tot acolo am schimbat placutele spate (TRW). In general am fost multumit de serviciile lor. Marti am revizia de 100 000 si o sa vad ce zic astea de la KIA. Cand se vor verifica discurile spate banuiesc ca se va vedea daca a fost umblat la saboti.
Nu stiu daca e normal sau nu dar mie placutele pe spate sau uzat inaintea celor de pe fata. Cele originale pe spate le-am scimbat la 55 000 iar cele originale de pe fata la 80 000.
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

ca sa vada daca s-au schimbat sabotii ar trebui sa dea jos discurile, si asta nu e necesar daca doar le verifica pe ele
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Discuri de frana

Post by BAU »

@arlionok: Placutele de frina de spate se uzeaza mai repede deoarece au suprafata mai mica .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: Discuri de frana

Post by arlionok »

arlionok wrote:
arlionok wrote:
stenso wrote:Si...? Doar atat..? Acum recent cand sta masina in panta...tine frana de mana, sau stai cu bolovanu sub ea sa nu o ia la vale? Cum a verificat mecanicul din service sabotii? Itp ai facut recent? Ca acolo ai date precise despre frana de mana.

In ultima instanta poti sa te duci la un alt service decat cel cu pricina, kia sau non-kia, mai neaglomerat asa...care are statie itp, il rogi cu 20-30 lei sa.ti faca un test de frana de mana (70-80 lei costa tot testul). Si te convingi de adevar. (Asta daca nu sa intamplat deja, ca vad ca esti zgarcit in detalii..)
ITP-ul l-am facut acum un an si totul a fost ok.
Nu am stat langa mecanic au zis numai ca ei schimba discurile spate + placute la pachet cu sabotii. Am lasat masina la ei si m-am dus sa-mi vad de treaba, nu aveau loc chiar in momentul acela. Precizez ca de la ei am cumparat cauciucuri vara/iarna si tot la ei le si schimb de ceva ani, tot acolo am schimbat placutele spate (TRW). In general am fost multumit de serviciile lor. Marti am revizia de 100 000 si o sa vad ce zic astea de la KIA. Cand se vor verifica discurile spate banuiesc ca se va vedea daca a fost umblat la saboti.
Nu stiu daca e normal sau nu dar mie placutele pe spate sau uzat inaintea celor de pe fata. Cele originale pe spate le-am scimbat la 55 000 iar cele originale de pe fata la 80 000.
Acum o ora am facut revizia. Placutele spate mai tin inca 10.000km si discurile sunt ok. Concluzia esta ca acel service a incercat sa "ma faca".
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Discuri de frana

Post by seeds »

Salut,
La mine frâna de mână ține la ultimul dinte. Am mai avut nenorocul ca de vreo 2-3 ori să plec cu frâna de mână neeliberată până jos astfel încât la un moment dat făcea urât de tot de parcă aveam pană. După ce am eliberat frâna de mână, zgomotul revenea doar la frânări intense. La ultima revizie m-am „plâns” mecanicului de zgomotul/trepidatia simțite , mai ales că am văzut că pe discul stânga spate nu apăruse un șanț ci...o ridicătură sau un fel de striație proeminentă dispusă circular pe toată fața lustuită a discului. Mi-au făcut test de frâne și e OK.
Voi ce credeți? E necesar să schimb discurile? Mai ales că în iulie „o iau la trap” până pe la Madrid.

Mai am o problemă: am găsit discuri prea ieftine, „prea ca la țară”. Sunt prețuri reale?
http://www.epiesa.ro/disc-frana-kia-cee ... cat-10132/
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Discuri de frana

Post by quelloo »

alea sub 100 de lei or fi preturi reale dar si calitatea si durabilitatea cred ca sunt mai scazute decat unele de 150-200 lei bucata.

pe de alta parte, mersi. cred ca am gasit discurile fata care le vor inlocui pe TRW-uri cand or da ortul :) Cele Zimmerman perforate :P
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Discuri de frana

Post by dragosv »

a mai găsit cineva discuri frână spate originale la un preț decent(aproximativ 200lei)?
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Discuri de frana

Post by seeds »

Păi ATE știu că e bună. Și e la aprox. 100 lei/buc. De spate zic.

edit: E ABE nu ATE scuze.
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Discuri de frana

Post by Nesta3 »

Mai repede iei Nipparts.76 lei bucata.Sunt mai mult decat suficient pt spate.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Discuri de frana

Post by seeds »

Mă gândeam la treaba asta. Iau câte doua și le schimb odată cu plăcuțele :mrgreen:
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

dragosv
Posts: 387
Joined: 01 Jul 2010, 21:27
Auto:
Location: braila

Re: Discuri de frana

Post by dragosv »

am deja plăcute spate originale noi, luate mai demult, și as fi vrut sa pun și discuri tot originale , dar preturile sunt f mari acum... 300 bucata!
kia ceed 1.6 DSL HP city oil blue decembrie 2008(proprietar iulie 2010 )

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Discuri de frana

Post by Ajax26 »

De varianta Ashika pentru spate - discuri si placute ce parere aveti?
Sunt mai bune ca Nipparts ?
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Discuri de frana

Post by seeds »

Și pe mine mă bătea gândul la ASHIKA, dar am ales discuri de la Ferrodo (aveau o greutate mai mica) și placuțe Brembo. Manoperă 124 lei, la un service no name. Îmi pare rău că nu le-am făcut poze celor vechi, ca să vă puteți da cu părerea.
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

Post Reply

Return to “Generalităţi”