bujii

Forum cu de toate despre Kia cee'd
ioan
Posts: 9
Joined: 12 Dec 2012, 08:31
Auto: kia ceed 1.4 benzina +gpl

Re: bujii

Post by ioan »

la jilava , dar nu sunt in tema nici uni cu problema distantei dintre electrozi ... pt ei , la benzina , trebuie sa ai 2 mm ... de calibrarea bujiei habar nu au ...
tu nu ai probleme, pt ca bagind gpl , ai pierdut garantia la motor , si poti sa umbli singur / oricum , controlezi altfel situatia , mai ales acum , cind stii ce si cum ...

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: bujii

Post by _devilson_ »

Intrucat nu ma pricep f mult la aceste aspecte, in caz ca decid sa-mi pun eu bujiile ca sa fiu sigur ca nu-mi pika motorul, cum pot face asta sa nimeresc distanta de 1.1 mm? Cu un instrument special..sau cum??

Si inca o intrebare: masinile vin cu bujiile montate din fabrica la distanta de 2 mm? De ce este nevoie de calibrarea bujiilor si in ce consta acest lucru?
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

User avatar
vas36
Posts: 84
Joined: 21 Jul 2008, 17:10
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: bujii

Post by vas36 »

La montarea instalatiei GPL am rugat un mecanic de la Vernesti sa-mi schimbe si bujiile.Am pus NGK cu iridium care veneau cu distanta intre electrozi de 1,1mm. Tipul le-a reglat la 0,8 mm, mi-a zis ca in cazul functionarii cu gpl distanta trebuie sa fie 0,6-0,8mm.
Kia Cee'd SW,Best,abyss blue/GL 10 UCU
ODO 150k/121k pe GPL

bosch
Posts: 621
Joined: 23 Jun 2007, 22:29
Auto: Cee`d, 1.6 GSL, vCity
Location: Iasi
Contact:

Re: bujii

Post by bosch »

@devilson
Distanta se poate masura cu ajutorul unui instrument numit "Lera". Te ajut cu un set daca vrei ...

Am masurat distanta la o bujie veche, inlocuita. Distanta este de 1.1 pentru motor 1.6 benzina.
KIA CEE'D 1.4 GSL, KOMPASS BLUE -comanda 4.08.2007 / seria 15.10.2007 / LIVRARE 12.11.2007 R.I.P.
KIA CEE`D 1.6 GSL, CASSA WHITE

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: bujii

Post by _devilson_ »

@bosch, multam de ajutor. o sa incerc sa o montez la un service ceva, sau la revizie sa stau langa mester.
daca se monteaza sub pragul de 1.1 mm, ce consecinte ar putea fi? adica sa se monteze la 0.6-0.9 cum ziceau cei de la Vernesti la motoarele pe gpl.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: bujii

Post by BAU »

@ _devilson_: La motoarele Ceed benzina , fara plumb , uzina recomanda bujii standard ZFR5F-11 cu distanta 1,0-1,1 mm.
Pentru motoarele pe benzina , cu plumb , (deh, mai sint motoare si tari unde se foloseste aceasta benzina ) , uzina recomanda bujii standard ZFR5F cu distanta 0,9-1,0 mm
Daca distanta este prea mare , este posibil ca scinteia sa nu se mai produca intre eletrozi ci sa "dea la masa " cum se spune , rezultind intreruperi ale motorului ( mai ales la turatii mari ) cu cresterea consumului .
Daca distanta este prea mica , frontul de aprindere ( de la care pleaca flacara ) spre restul amestecului este prea mic , arderea este incompleta , senzorul de oxigen sesizeaza un amestec prea bogat, incearca corectarea amestecului prin saracirea lui , rezultind scaderea puterii ,soferul incearca de asemenea sa obtina putere prin " calcarea pedalei" mai mult decit ar fi necesar, cu cresterea de asemenea a consumului.
Poti sa gasesti pe diferite forumuri sau magazine asa zise bujii ptr. GPL. Este numai chestie de marketing.
Se pot folosi aceleasi bujii ca pe benzina , cu aceeasi distanta intre electrozi (1,0 mm este ok.) .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: bujii

Post by _devilson_ »

@BAU, multam frumos pt lamuriri. voi merge tot pe bujiile normale de la NGK, cum au fost si cele din fabrica. masina a mers bine si n-am avut prb.
pana la urma voi lua eu bujiile (probabil de la parts2go) si eventual la o intalnire saptamanala o sa le motez.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: bujii

Post by ulisica »

aveti un cod pentru bujiile NGK cu care am inteles ca vine masina echipata?
am ajuns la 51250 km si cand am fost anul trecut la cea dea treia revizie , mi sa precizat sa i-mi schimb placutele de frana la 47000 km si bujiile.
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: bujii

Post by ulisica »

BAU wrote:@ _devilson_: La motoarele Ceed benzina , fara plumb , uzina recomanda bujii standard ZFR5F-11 cu distanta 1,0-1,1 mm.
Pentru motoarele pe benzina , cu plumb , (deh, mai sint motoare si tari unde se foloseste aceasta benzina ) , uzina recomanda bujii standard ZFR5F cu distanta 0,9-1,0 mm
Daca distanta este prea mare , este posibil ca scinteia sa nu se mai produca intre eletrozi ci sa "dea la masa " cum se spune , rezultind intreruperi ale motorului ( mai ales la turatii mari ) cu cresterea consumului .
Daca distanta este prea mica , frontul de aprindere ( de la care pleaca flacara ) spre restul amestecului este prea mic , arderea este incompleta , senzorul de oxigen sesizeaza un amestec prea bogat, incearca corectarea amestecului prin saracirea lui , rezultind scaderea puterii ,soferul incearca de asemenea sa obtina putere prin " calcarea pedalei" mai mult decit ar fi necesar, cu cresterea de asemenea a consumului.
Poti sa gasesti pe diferite forumuri sau magazine asa zise bujii ptr. GPL. Este numai chestie de marketing.
Se pot folosi aceleasi bujii ca pe benzina , cu aceeasi distanta intre electrozi (1,0 mm este ok.) .
Am gasit in catalogul NGK din UK recomandare pentru pentru motorul ce utilizeaza si GPL un alt tip de bujie LZKR6B-10E
Sa fie doar marketing oare ?
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: bujii

Post by BAU »

Am si eu catalogul NGK din 2012 si la motoarele Ceed si Hyundai nu am gasit decit clasicele ZFR5F
Bujiile de care zici tu sint intr-adevar echivalente si le-am gasit in alte cataloage ca bune ptr. motoarele Hyundai 1.2, 1.4 si Ceed 1.6. si nu am gasit nicaieri ca fiind pentru LPG (Poate or fi ). Sint bujii clasice cu electrozii de Cupru-Nikel. Nu sint prea sigur dar se pare ca sint o generatie mai noua .
Se gasesc intr-adevar pe piata bujii care se spune ca sint indicate pentru LPG cu electrodul central din iridium si electrodul de masa continind o pastila de platina , cu distanta de 1,1 si care se spune ca dau o scinteie mai stabila si mai puternica . Dar ce te impiedica sa folosesti o bujie cu aceleasi caracteristici dimensionale si aceeasi cifra termica la un motor cu benzina, daca scinteia este mai puternica si mai stabila ?
Parerea personala este ca tot chestiune de marketing este.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: bujii

Post by ulisica »

BAU wrote:Am si eu catalogul NGK din 2012 si la motoarele Ceed si Hyundai nu am gasit decit clasicele ZFR5F
Bujiile de care zici tu sint intr-adevar echivalente si le-am gasit in alte cataloage ca bune ptr. motoarele Hyundai 1.2, 1.4 si Ceed 1.6. si nu am gasit nicaieri ca fiind pentru LPG (Poate or fi ). Sint bujii clasice cu electrozii de Cupru-Nikel. Nu sint prea sigur dar se pare ca sint o generatie mai noua .
Se gasesc intr-adevar pe piata bujii care se spune ca sint indicate pentru LPG cu electrodul central din iridium si electrodul de masa continind o pastila de platina , cu distanta de 1,1 si care se spune ca dau o scinteie mai stabila si mai puternica . Dar ce te impiedica sa folosesti o bujie cu aceleasi caracteristici dimensionale si aceeasi cifra termica la un motor cu benzina, daca scinteia este mai puternica si mai stabila ?
Parerea personala este ca tot chestiune de marketing este.
Concluzia ca vad ca esti in tema si documentat este sa le iau pe cele la care am facut referinta sau sa le schimb la service cu ce au ei?
Mai jos gasesti unde am intrat eu si am vazut la LPG Spark Plug Info mai multe detalii despre aceste bujii.
http://www.ngkpartfinder.co.uk/car_comm ... hp?id=6239
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: bujii

Post by BAU »

@ulisica: Concluzia 1: Daca poti cumpara aceste bujii , cumpara-le iar daca nu le cumperi tu si te duci in service, 99% ar trebui sa le schimbe tot cu acest tip.
Vazind link-ul tau am sesizat mica eroare pe care o faci . Asa cum am intuit , aceste bujii sint de generatie mai noua , puse pe masini dupa 2009 , fiind inlocuitoarele celor ZFR5F doar ca au filet de 12 mm , nu de 14 mm.
Dupa cum vad in semnatura ta , banuiesc ca motorul tau este fabricat pe la jumatatea lui 2009 deci ar trebui sa ai bujii cu filet de 12 mm.
Alta mica eroare este ca in realitate , se deduce din tabel ca pentru motoarele cu LPG daca se monteaza aceste bujii nu ar fi alte date decit ca se recomanda micsorarea distantei dintre electrozi la 0,8 mm.
Doar pentru motoarele dintre 2007-2009 , tot din acelasi catalog ( din aprilie 2013 ) se vede ca la motoarele pe gaz se recomanda bujii LPG6 care sint identice cu ZFR5F , deci nici o modificare .
ASA CA : du-te linistit in service , monteaza aceste bujii de care zici tu ( cumparate de catre tine sau de la ei , cu conditia verificarii inainte a filetului ) iar daca mecanicul este baiat documentat si destept ar trebui sa micsoreze distanta dintre electrozi la 0,8 mm. Daca nu o face , nu ar fi o mare problema decit daca atunci cind mergi cu masina pe gaz , in sarcina si la turatii mari sesizezi intreruperi ale aprinderii . Atunci ar trebui micsorata distanta la 0,8 mm.
Concluzia 2 :Cu riscul de a primi injuraturi de la unii colegi, Imi pastrez parerea ca este tot o chestiune de marketing .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

chit
Posts: 137
Joined: 29 Mar 2008, 20:45
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: bujii

Post by chit »

Salutari.
Din prea multa grija pentru masina mea, cei de la service au schimbat bujiile in jur 20 000 km(pe care le-am pastrat).
Acum am 88000 km si ar fi cazul sa le schimb din nou.
As putea sa le folosesc pe cele originale inca o perioada de timp????
Multumesc.
Cee'd 1,4 GSL MT Best

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: bujii

Post by Nesta3 »

Daca nu sunt innegrite, ruginite sau cu distanta intre electrozi afectata, le poti pune fara probleme.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

chit
Posts: 137
Joined: 29 Mar 2008, 20:45
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: bujii

Post by chit »

Multumesc.
O sa le verific cu atentie cand ajung acasa. Am si lera pentru masurarea distantei intre electrozi.
Cee'd 1,4 GSL MT Best

Post Reply

Return to “Generalităţi”