Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Forum cu de toate despre Kia cee'd
VladTM
Posts: 1
Joined: 29 Mar 2013, 16:00
Auto: Cee'd 2010

Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by VladTM »

Buna ziua tuturor,

Sunt posesorul unei Kia Cee'd din 2010, 1,4, 90 cp, 27000 km. O am doar de putin timp.
Ieri dimineata cand am dat cu spatele sa ies de la garaj (e in panta/rampa) am auzit un sunet foarte ciudat in timp ce lasam usor de ambreiaj. Suna ca si cum s-ar freca 2 placi de metal ruginite. Un fel de huruit semi-metalic. Ceva de genul cand se trag scaunele cu picioare de metal pe podea. Un scartait de genul acela.
Sunetul se aude doar in marsarier, si doar cand este lasat usor.
Am fost la cel mai apropiat service de aici (momentan nu sunt in tara) si ma poate programa numai peste 2 saptamani.
Pana la service, aveti idee ce ar putea fi? A mai avut cineva problema asta?

Multumesc de ajutor.

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by BAU »

Este greu de dat un diagnostic de la distanta dar pot fi multe cauze:
Poate fi rulmentul de presiune care sa fie putin uzat , la cuplare rapida , in sarcina sa nu se auda nimic iar la cuplare usoara sa apara zgomote datorita uzurii.
Poate fi chiar si discul de ambreiaj (mai rar ) , sau sa fie un zgomot din cutie, care nu s-a identificat pina acum desi mecanicii il cunosc (si eu il am la 60.000,00 km) , dar mecanicii merg pe principiul "asa face toate". Cam 70-80 % dintre posesorii de Ceed il cunosc dar pina acum nu stim daca s-a intervenit pentru disparitia sa ori s-a agravat ceva daca a fost lasat in pace .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

ceedro
Posts: 62
Joined: 05 Nov 2012, 22:00
Auto: .

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by ceedro »

Am avut aceeasi problema de curand,scartaia ambreiajul ori de cate ori il calcam. Se depune praf,se da cu un spray si adio sunet la calcarea pedalei.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by Ogy »

Vezi ca e un sunet normal. Sunt curios ce o sa zica cei din service. Vine de la distributie (cred) sunetul. Vezi la alt autoturism asemanator daca e vreo diferenta.

User avatar
clrandrei
Posts: 556
Joined: 10 Apr 2011, 19:33
Auto:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by clrandrei »

Salut Vlad,

Daca ai Facelift si este benzina este pb din fabricatie.
Si eu am avut pb si mi-au schimbat discul si rulmentul de ambreiaj. Acel zgomot la inceput se auzea cand si cand iar pe la 50000 mai mereu si am putut sa le demonstrez si in service.

Vino in Bucuresti, sau suna la MIT si spune-le de acest aspect, ar trebuit sa te ajute, fara nici un cost.

Eu am trecut de la 1.4 benzina care avea pb asta la 1.6 benzina si are aceasi pb, astept sa apara zgomotul constant ca sa schimb si la masina asta.

Sper ca te descurci.

Andrei
B-812-ANW - Virginia :)
Kia Cee'd 1.6 CVVT 126CP
An fabricatie: 2010 Iunie - 47.000km
[url=https://picasaweb.google.com/Andreicalarasanu/Virginia06012013]Virginia's Pics[/url]
Working: [url=http://premiotravel.com/ro/]www.premiotravel.ro[/url]

User avatar
costinmx
Posts: 11
Joined: 31 Mar 2013, 23:09
Auto: ProCeed 1.6 GSL TX
Location: Bucuresti

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by costinmx »

Face si la mine, doar la mersul cu spatele, tot Facelift 1,6 CVVT, Iunie 2010. Face de pe la 20000km, cand avea doar vreun an si jumatate. Au zis in service (IMG) ca nu merita umblat, ar fi vorba de un inceput de uzura al ferodourilor de la ambreiaj, si ca ar trebui sa il desfaca doar ca sa le pileasca marginile responsabile pentru huruit. Mi-au garantat ca nu se agraveaza si nu se strica nimic, si deocamdata se pare ca asa a fost...
[i]ProCeed 1.6 CVVT (2010)[/i]

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by bogdan-alin »

aici cred ca merge faza cu "asa fac toate" pentru ca intradevar toti avem problema asta :)

User avatar
costinmx
Posts: 11
Joined: 31 Mar 2013, 23:09
Auto: ProCeed 1.6 GSL TX
Location: Bucuresti

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by costinmx »

Iarta-ma, trebuie sa te corectez: "Asa huruie toate" :)
[i]ProCeed 1.6 CVVT (2010)[/i]

80sti
Posts: 21
Joined: 31 Oct 2009, 20:45
Auto: kia ceed fl 1,4 109 cp

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by 80sti »

Si la mine face la fel am fost in mai multe service si nu face mereu, nu s-a bagat nimeni sa desfaca cutia. Am fl 2010 am fost si la MIT si nu a "manifestat problema semnalata". Care ar fii solutia pentru a remedia problema???

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by eugenflorinmanea »

costinmx wrote:Face si la mine, doar la mersul cu spatele, tot Facelift 1,6 CVVT, Iunie 2010. Face de pe la 20000km, cand avea doar vreun an si jumatate. Au zis in service (IMG) ca nu merita umblat, ar fi vorba de un inceput de uzura al ferodourilor de la ambreiaj, si ca ar trebui sa il desfaca doar ca sa le pileasca marginile responsabile pentru huruit. Mi-au garantat ca nu se agraveaza si nu se strica nimic, si deocamdata se pare ca asa a fost...
Vezi ca la Facelift au instructiuni de la fabrica- daca huruie iti schimba rulmentul. Du te la MIT si rezolvi problema.
SAAB 9-5

80sti
Posts: 21
Joined: 31 Oct 2009, 20:45
Auto: kia ceed fl 1,4 109 cp

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by 80sti »

Am vorbit la MIT si pe 17.04 ma duc pentru o constatare, sa vad ce rezolv.
Multumesc!!!

User avatar
costinmx
Posts: 11
Joined: 31 Mar 2013, 23:09
Auto: ProCeed 1.6 GSL TX
Location: Bucuresti

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by costinmx »

Multumesc si eu Eugen, ai avut dreptate. Am intrebat din nou, si mi s-a confirmat la IMG. Se poate rezolva in cazul nostru (FL 2010) pe garantie. Am inteles ca zgomotul e cauzat de o diferenta minora intre diametrele discului si ale ferodo-ului. Nu este nici un pericol pentru rulment, sau alte componente. Doar acel huruit neplacut, ocazional.

Din partea mea putea sa ramana asa, insa mai am si alte operatii de efectuat in service si atunci se vor inlocui si reperele cu pricina. Revin cu impresii dupa inlocuire.
[i]ProCeed 1.6 CVVT (2010)[/i]

80sti
Posts: 21
Joined: 31 Oct 2009, 20:45
Auto: kia ceed fl 1,4 109 cp

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by 80sti »

Am fost astazi la MIT si nu m-au lamurit, au spus ca nu se pot pronunta pana nu desfac ambreajul(constatare ambreaj prin demontare cutie de viteze) dupa masina sa constate ei daca e din vina mea sau nu, daca se constata ca as-i fii de vina... nush cum constata ei atata timp cat la motopropulsora am garantie 84 de luni sau 150000 de km ca sunt vinovat. si abaia dupa imi schimba placa disc si rulment. Zgomuotul s-a manifestat dar domnul nu e lamurit.
Scrie undeva ca FL au problema asta de fabrica? Si ca trebuiesc inlocuite?
Voi cum a-ti procedat, cum a decurs problema.
Ca nu doresc sa platesc degeaba, ma obliga sa platesc costul manoperei in caz contrar.
Multumesc!!!

mihai_9600
Posts: 5
Joined: 10 Jul 2012, 22:26
Auto:

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by mihai_9600 »

si eu aud acelasi sunet cand dau cu spatele, mai ales in rampa. la revizie, in ianuarie, mi-au zis ca trebuie desfacut ambreiajul ca sa constate. m-am programat pe 7 mai la MIT baneasa sa-l desfaca (5 ore, 1400lei) iar doamna de la programari era aproape sigura ca trebuie schimbat ambreiajul, la km mei. nici gand sa pomeneasca ceva de garantie... nici eu nu citisem topicul asta.

@80sti: ai mai rezolvat/aflat ceva in cazul asta?

am ceed FL 2009, 1.4, 115.000km

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Sunet de la ambreiaj cand dau cu spatele

Post by BAU »

@mihai_9600: La o masina din 2009 cu 115.000 km la bord nici nu se pune problema a se umbla la ambreiaj fara sa se schimbe ceva. Chiar esti norocos ca nu au mai fost si alte simptome neplacute la ambreiaj, pina acum .
Oricum trebuie obligatoriu schimbat rulmentul de presiune, discul si chiar si placa de presiune ar trebui schimbata .
Ar trebui verificata oricum si volanta.
Ar mai trebui discutat faptul ca totusi ar trebui lucrat pe garantie , masina avind mai putin de 5 ani si mai putin de 150.000 km ( aici ar fi interpretabil) chiar daca discul de ambreiaj este considerat consumabil.
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”