Consum motor diesel Kia Ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by Ogy »

"Ala" e cel mai jos punct al masinii. Bagi spaima in pietoni cand dai cu ala intr-o bordura. Toti se uita la masca (dauna).... :) ma amuza privirile lor.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by quelloo »

Da, ala era :p
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Post by quelloo »

Si acu ontopic:
Bucuresti - Brasov - Bucuresti
La dus vineri de la 17:00 am plecat de la aurel vlaicu si am facut 2 ore 50 pana la cazare langa piata unirii la brasov.
3 persoane si ceva bagaje + AC tot drumu :o. Anvelopele de iarna la 26 grade faceau ca toti dracii. Am stat in limitele de viteze si am avut doar cateva sarje dupa comarnic pe portiunile cu 2 benzi.
Consumul la dus: 6.0%
La intoarcere ( ca tocmai ce m-am intors) mi-am dat si eu seama de ce, unii prefera sa piarda o zi la munte si sa se intoarca in bucuresti de dimineata
Doar o chestie va zic: piata unirii Brasov - Dristor Bucuresti => o ora si 40 min :p ( ps: normal ca am depasit limitele de viteza)
Doar eu in masina, fara aer si temperatura optima pt anvelopele de iarna:2-3 grade
130-150 localitati (unde nu erau curbe care cereau viteze mai mici logic)
160-180 in afara (multumesc tipului cu passatul de brasov si statie care m-a dus la viteza asta ca wazeu avea 20 de radare de la comarnic la ploiesti si erau doar 2 reale)
190-215 pe autostrada (consum instant la 200 - 14.3% si 3600 turatii si la 215 era 15.1% si 3800rpm)
Consum 8.8% - cel mai mare consum pe care l-am facut extraurban pe o distanta mai mare de 100km
PS: autostrada de la ploiesti la bucuresti nu e facuta pt viteza cu anvelope de 195 :( asta a fost si motivul pt care n-am mers pana la bucuresti cu peste 200

Sent from my HTC One using Tapatalk
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by FLOPY »

Ești cam teribilist.
Despre consum, nici un comentariu.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by quelloo »

acum chiar eram grabit. si oricum daca e liber pe drum, stii masina si esti in stare sa mergi si ceva mai tare in limitele masinii si drumului, io nu vad vreo problema. Ba chiar as merge intr-atat sa zic ca e mai bine sa conduci ca nebunul ca asta nu o sa te plictisesti niciodata si o sa fii super concentrat pana la finish.

si, faptul ca acum ma simt la 200 cum ma simteam la inceputuri cu ea la 130 e si motivul pentru care as vrea sa trec la ceva mai potent.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

colin
Posts: 321
Joined: 24 Jan 2013, 15:26
Auto: Ceed

Post by colin »

Nu stiu daca teribilist dar la un moment dat o sa ti se infunde cu viteza. Si ma refer la faptul ca o sa fii prins de politisti. Am tot urmarit si te lauzi peste tot cu vitezele ridicole pe care le folosesti prin localitati.....ai mare grija la 150 in localitate iti suspenda permisul pe o perioada cam mare, bonus si o ameda de faci atac de cord. Free advice!

Trimis de pe al meu SM-T705 folosind Tapatalk

lucianian
Posts: 69
Joined: 28 Mar 2013, 15:35
Auto: kia ceed 2.0DSL

Post by lucianian »

Sincer va zic. I-ar trebui o amenda d-asta sa se potoleasca cu viteza asta excesiva.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by Ogy »

@quelloo, in caz ca se intampla cum zic baietii, gandeste ca mine: pentru cate fac in trafic, ce primesc acum, e mizilic :))

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by quelloo »

lasa ca data viitoare pun doar consumul sa vedem ce se intelege de acolo :p

a, si ma scuzati ca nu blochez si eu banda 2 ca sa merg cu 60 in afara

PS: se mai si distreaza omu
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by bubumisu »

quelloo wrote:lasa ca data viitoare pun doar consumul sa vedem ce se intelege de acolo :p

a, si ma scuzati ca nu blochez si eu banda 2 ca sa merg cu 60 in afara

PS: se mai si distreaza omu
Dar referitor la localitati in care mergi cu viteze ce depasesc si limita in afara localitatii, cam ce categorie de localitati sunt alea? Ai trafic gen carute, fermieri (ca sa nu ma exprim altfel,)pietoni obositi, femei in varsta, sau esti singur pe afalt, nici macar alti participanti la trafic?
Eu am incercat doar 110-120 in localitati dar numai dimineata (02.00-04.00) si singur pe traseu
Si cand zic localitati nu ma refer la orase. Banuiesc ca acolo nici tu nu ai tupeu sa insisti:)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by quelloo »

DN1, duminica dimineata si vitezele alea nu putea fi atinse decat in portiunea de iesire din Brasov (dupa podul spre sacele pana la timisul de sus - unde au impins ei limita aia de 80), partea de final din predeal pana in curbele de la iesirea din judet, dupa podul peste calea ferata, la intrarea in Busteni pana la Lidl, pe centura sinaia cu o curba inainte de gara si dupa la iesirea din sinaia dupa lukoil, dupa radarul din comarnic spre centru si dupa centru, prin tot nistorestiu.
in restu locatiilor vitezele prea mari sunt imposibile cu sasiul ceedului (sau altor masini din clasele astea normale), iar in Banesti si timisul de sus erau radare, si in voluntari era deja mai aglomerat.

trafic minim pe dn1 in dimineata aia, fara tiruri ca era weekend, DN1 chiar daca hulit eu un prea am vazut carute, biciclisti sau oameni in stare de ebrietate pe sectiunea de la brasov la ploiesti.

nu sunt chiar asa teribilist cum sunt facut mai sus.
sunt drumuri prin sudul tarii unde merg la tara si nu depasesc 60-70 km/h in unele localitati ca nu stii de unde iese vaca din curte sau gastele de la poarta sau cand sunt copii si se joaca in strada, sau in transilvania satele unde casele sunt fix la strada si n-ai vizibilitate pentru vitezele mari si situatii de genu...

deci, oi fi io teribilist, dar nu sunt prost, ma mai si duce capu

PS: viteza medie pe drumul asta a fost de 107 si a inclus portiunea de la Comarnic la Ploiesti si bucata de autostrada pana la Bucuresti unde se merge totusi mai tare
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

Ai grija ca motorul de ceed nu e facut pentru 200+. S ar putea ca dupa 150.000 km sa te trezesti cu surprize i e sa inceapa sa iti pape ulei. Ia ti ceva mai potent daca tot iti place adrenalina.
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by quelloo »

papa ulei usor usor de pe la 60000 km... acum cu motul nu a mai papat, si nici cu shell-ul ala dinainte n-a mai papat
si, mai am cam 1000 km si fac si io 150000 :P
si, ea are viteza constructiva de 205 si turatie destul de mica la viteza asta, n-ar trebui sa fie asta motiv de papat ulei
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by eugenflorinmanea »

Apropo nu mai functioneaza camerele pe Dn1? Auzisem ca chiar instalasera si un sistem inteligent ce iti calculeaza viteza intre 2 puncte dar se pare ca e folclor. Gradul de uzura la viteza mare e muult mai mare decat la mers cat de cat normal. Stiu un tip cu Leon Fr care facea a2 cu 200 aproape cap coada. A inceput sa ii pape ulei si cand au desfacut motorul avea uzura de cateva sute de mii de km desi masina avea sub 100,000.
http://m.antena3.ro/actualitate/social/ ... 34130.html
SAAB 9-5

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Consum motor diesel Kia Ceed

Post by quelloo »

seriously? la antena? auzisem si eu de un sistem d-asta cu viteza medie ca in UK dar ma indoiesc ca sunt asa de prosti incat sa puna sistemul asta pe cel mai aglomerat drum din tara, si, camere din 5 in 5 km pe drum deja suna dintr-o alta lume (nu avem electricitate din 5 in 5 km in tara si ei vor camere :P)

ce coincidenta si eu stiu un tip care avea un 2.0 tsi FR care papa ulei dupa ce a mers tare cu el,
dar, e VAG deci uleiul la purtator e ceva normal (eu unu n-am niciun prieten cu VAG care sa nu completeze uleiul la nevoie)
si, asta la 200 avea aproape 6000 de ture, e si asta un motiv

PS: il cheama Vali p-asta al meu poate e acelasi. un FR rosu modelul ala anterior care arata mai bine avea.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Post Reply

Return to “Generalităţi”