cutie automata

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
lala84
Posts: 7
Joined: 09 Jan 2008, 01:26
Auto:

cutie automata

Post by lala84 »

buna vrea sa deschis acest subiect pentru ca ma intereseaza , cred ca am mai deschis unu si atunci rog un moderator sa il stearga celalat .
De mic mi-am dorit sa am o masina ca cutie automata , nu stiu de ce dar asa mi sa pus mie pata :P . sunt nou in tainele condusului , defapt acuma fac scoala , si de pare ompic mai greu nu ma facut decat 3 ore de condus
revin ma intrat pe site la kia si am vazut ca varianta 1.6 este disponibila si transmisie automata pentru 7.15.
ce stiti despre aceasta cutie cum se comporta .Cred ca este un posesor care are asa ceva am impresia ca am vazut pe cineva pe forum cu o kia At dar nu mai gasesc .
daca stiti mai multe date despre aceasta masina cu ,cutie automata si ma puteti ajuta ar fi super , eventual si poze . ms
papa

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

lala84
Posts: 7
Joined: 09 Jan 2008, 01:26
Auto:

Re: cutie automata

Post by lala84 »

buna seara revin si eu cu cateva intrebari in legatura cu un ceed .
-care sunt dezabantajele /avantajele unei cutii de viteze automate ?
-este mai costisitor de intretiunt o cutie At , are o durat de viata mai scurta o asemenea cutie ?
- plusuri si minusuri .
astazi am vb cu cineva ca ma bate gandu sa imi cumpar ceed cu cutie automata , prima reactie o fost ce masina ii aia ... in fine stiti si voi mentalitatea romanialor doar masini germane .
va multumesc.

touche
Posts: 128
Joined: 26 Aug 2007, 11:58
Auto:
Location: Brasov

Post by touche »

Salut.
Eu mi'am luat cu cutie manuala ...dar am condus recent o Toyota cu cutie automata si o Skoda tot cu cutie automata si i'mi pare f f rau ca nu mi'am luat si eu cu automata. E mult mult mai ushor. E cu totu alta viata.
Daca esti si incepator cu atat mai indicat e sa itzi iei cu cutie automata.
Cel putin asta e parerea mea.
1.4 BEST , machine silver
Comandata: 5.09.2007
Serrie sasiu: 15.10.207
O am din: 22.11.2007

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ozu »

...si daca vrei sa te infigi mai tare intr-o depasire...se poate si cu automata?...mi se pare ca nu ai control asupra motorului/consum/plecari mai rapide... (vb in necunostinta de cauza - poate ma lamureste cineva :?: ...) :D
CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

dorst
Posts: 67
Joined: 24 Dec 2007, 02:05
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by dorst »

din cate am vazut eu la cutiile automate sunt 3 - 4 trepte pt inainte: 1 este pt mers normal economic, 2 pt urcari rampe, 3 coborari ceva gen fana de motor, 4 viteza turatie maxima consum pe masura :). Acum ce sa spun la o depasire bagai pedala la fund sughita putin motorul (se baga automat in viteza inferioara) si dunga in depasire. Mai gasesti si in cartea de la kia despre hidramate, eu am sarit capitolul ca nu ma interesa. Nu stiu cum se comporta kia eu am condus un an aproape un chevrolet corsica din 1994 cam batranica dar jar manca :). Daca vrei condus sport manuala e ideal, dar daca vrei un condus cat mai lejer fara batai de cap (shimbi viteze 1-2-3 2-1 2-3 in intersectii), cu hidramata te speli pe dinti, mananci putin, bei cafeaua linistit pana la serviciu dimineata :). Era sa uit, deci la o liniutza cutia automata e mai lenesa putin, dar, daca adversarul nu a schimbat o viteza calumea e al tau :). Bafta
Kia cee'd SW 1.4 best, oil blue
Poz'n'e;Lista comenzilor;Jurnal de bord;

Post Reply

Return to “Generalităţi”