Clampanit volan sau caseta directie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
el7gamal
Posts: 84
Joined: 25 Jan 2010, 10:07
Auto:

Clampanit volan sau caseta directie

Post by el7gamal »

Observ de ceva timp un zgomot in volan sau caseta directie desi am avut bucsa cu problema schimbata ceea din volan,insa cei de la service mi-au spus ca pare sa fie din caseta si ca ar trebui sa las masina pt cateva zile sa desfaca caseta.Zgomotul apare numai pe denivelari si numai in pozitia drept inainte fara sa cotesc volanul pt ca la orice viras cat de mic zgomotul imediat dispare.
Ceed 2008 1.6crdi service pack3

Dannyboy
Posts: 974
Joined: 07 Feb 2009, 16:03
Auto: Hyundai i30 1,6 CRDI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Dannyboy »

Pune-i sa verifice bucsi bara stabilizare si bielete antiruliu.
Viața e ca un tren. Cel mai bine e la vagonul-restaurant.

b77dbc
Posts: 82
Joined: 13 Sep 2008, 13:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by b77dbc »

Mda, si la mine a reaparut acest zgomot...
Acum vreo 2 ani am schimbat acel minunat pinion din caseta, dar se pare ca atat tine, 2 ani...
Eu o sa ma duc inapoi la service cu ea, sper sa se mai poata face pe garantie, altfel, asa ramane, ca la cat costa manopera, eu zic ca nu se merita.
KIA Cee'd 1.6L CRDi TX, 115CP

el7gamal
Posts: 84
Joined: 25 Jan 2010, 10:07
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by el7gamal »

Inseamna ca si la mine tot in caseta este buba ,garantia la piese este de 5 ani pt masinile fabricate fara FL.O sa merg dupa paste sa umble la caseta ,sper ca nu trebuie sa ma intorc pe jos de la service si ca o sa se rezolve intr-o zi.
Ceed 2008 1.6crdi service pack3

b77dbc
Posts: 82
Joined: 13 Sep 2008, 13:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by b77dbc »

Eu am facut deja 4 drumuri la ei, de la ultimul meu post si tot nu sunt multumit.
- prima data au schimbat cateva piese din caseta, problema persista
- la a doua revenire au schimbat coloana de directie, zgomotele inca exista, in schimb nu se mai aude asa rau ca prima data
- la a treia interventie, au schimbat flansele de la amortizoare (adica azi), dar in continuare troncane la virare...
- am revenit pentru a 4-a oara si nestiind ce sa-i mai faca, au gasit "o solutie" si anume sa mai stranga nu stiu ce surub de reglaj de la caseta.
Concluzia e ca tot mai trosneste, dar doar daca am piciorul pe frana in momentul in care rotesc de volan, plus ca si volanul merge mai greu pe loc din cauza respectivului surub care a mai fost strans.
Au incercat sa ma convinga ca este normal sa se auda acele trosnituri in momentul in care virez pe loc si am si piciorul pe frana.... eu zic ca nu-i normal asa ceva...
O sa incerc sa mai am niste discutii cu ei (cu toate ca m-au cam lasat nervii si sunt convins ca nici ei nu stiu de unde este problema), iar daca nu ne intelegem, mergem la ANPC, poate asa se implica mai mult.
KIA Cee'd 1.6L CRDi TX, 115CP

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Nesta3 »

La mine a fost in felul urmator:
-la linii de tramvai, gropite dese etc se auzea un cloncanit in volan
-am fost la IMG, au verificat tot ce tine de articulatie(totul ok)
- a fost strans un tachete pe coloana de directie(undeva sub volan) si problema s-a rezolvat
Dar:
-se auzea o pocnitura la miscari bruste stanga dreapta ale volanului
-volanul mergea mai greu...
Dupa aproximativ o luna, volanul si-a mai dat drumul(ferice de antebrat:)) ), nu mai exista acel poc la stanga-dreapta si nici cloncanituri in volan la trecerea peste linii de tramvai etc...

Concluzie:
-Ori s-a slabit din nou tachetele ala si in scurt timp vor reaparea problemele
-ori a revenit la "setarile" de fabrica si acum merge brici
-ori e o mare abureala ce se intampla cu aceasta coloana,caseta de directie,in sensul ca exista o problema grava, care se pare ca nu poate fi remediata ci doar ameliorata prin diverse operatiuni de service: ba un tachete, ba alta caseta, ba alta coloana etc....Lucru de care sunt sigur ca cei din service sunt foarte constienti si in acelasi timp neputinciosi(poate,cu tot respectul, nu din cauza lor),dar receptivi la orice semnalare a fiecaruia dintre noi,prin toate schimbarile si operatiunile facute pt fiecare masina in parte
Ramane de vazut ce se va,cand se va rezolva...Sa speram pana la iesirea din garantie
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by apachioara »

Masina mea a poposit azi in service, la Tg Mures, pt remedierea pocniturii si a jocului la caseta de directie. Ramane acolo .. ceva zile (sper sa nu fie saptamani, depinde de importator); Coloana de directie a fost schimbata cu versiunea de FL (baniuesc eu, eram acolo cand au despachetat-o din ambalajul de fabrica si difereau multe elemente fata de cea de pe masina), bucsi si bielete la bara stabilizatoare schimbate >> nu mai troncane aproape deloc la trecerea peste denivelari; au ramas jocul si pocnitura la viraj.

Revin cu amanunte dupa ce ridic masina din service.

Drumuri line!
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

User avatar
tomas_dan84
Posts: 61
Joined: 30 Jun 2010, 12:05
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by tomas_dan84 »

Am avut si eu o multitudine de astfel de intervenitii pe partea de directie si va spun sincer ca m-am cam saturat sa pierd vremea prin service-uri si sa imi schimbe o piesa care nu rezista pe masina mai mult de un an. Am schimbat primavara trecuta pinionul din caseta, acel kit de reparatie, apoi prin vara a aparut iarasi acel cloncanit asa ca am schimbat caseta cu totul. Anul acesta in martie aceeasi problema, cloncanea la denivelari de te scotea din masina, concluzie, coloana. Asa ca s-a schimbat si aceea, pe garantie evident dar ce credeti, bate iarasi la denivelari asa ca m-am gandit sa nu mai merg ca nebunul sa pierd vremea prin service ca pana la urma este timpul meu si din pacate nu prea am asa de mult sa stau sa il pierd pin service. Vreau sa fac o petitie, o adresa ceva oficiala sa se faca expertiza si sa imi dea explicatii pentru acest defect care tot apare si daca se concluzioneaza prin expertiza ca acea piesa, caseta de directie, este un consumabil atunci de ce nu este trecut in cartea de service! Acum nu este nici o problema dar dupa ce se va termina garantia masini cine isi face iluzii ca va avea bani sa schimbe coloana de directie si caseta de directie la fiecare revizie anuala. Daca problema a aparut la o multitudine de masini, de ce nu s-au facut cercetari sa vada poate a fost un defect de proiectare, poate sunt anumite serii cu probleme. Puteau sa gaseasca o solutie daca aveau grija de clientii lor. Va spun sincer ca tin la masina mea si am bagat ceva bani in ea si daca as stii exact ce trebuie sa schimb si ce tre sa repar ca problema sa nu mai reapara, cel putin nu in perioade asa de scurte, as face reparatia pe banii mei dar daca in momentul acesta nu se stie nici macar de ce o caseta de directie se strica din 30 in 30 k atunci, va rog sa imi dati un singur motiv pentru care as mai pastra aceasta masina sau sa mai fiu tentat sa mai cumpar alta masina de la aceeasi firma!

b77dbc
Posts: 82
Joined: 13 Sep 2008, 13:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by b77dbc »

Din ce vad eu la voi si la altii de pe forum care au semnalat problema asta, se pare ca nu s-au facut decat niste carpeli la toti, mai strange un tachet ca ii mai dispare din joc, mai schimba un pinion si tot asa...
Eu sunt destul de suparat pe faza asta si nu o sa ma las asa usor, pentru ca este inadmisibil sa nu se gaseasca o solutie la problema asta pana acum.
Mie problema mi-a aparut prima data in 2009, la fix 2 ani de cand am luat masina si atunci a mers faza cu schimbatul pinionului de plastic cu altul mai "rezistent".
Acum, dupa alti 2 ani, mi-a reaparut zgomotul, numai ca de data asta am schimbat chiar mai mult decat trebuia (vezi flanse amortizoare), eu o sa cer si schimbarea casetei de directie si mai vedem atunci.
Teama mea este ca la astfel de probleme avem garantie 5 ani, iar eu ii implinesc in decembrie si tare imi e ca dupa aia daca ma duc la ei, ca prin minune, o sa gasesca remediu, care, evident va fi contra-cost....
Va mai povestesc eu ce si cum, ca de lasat asa, nu-i las...

@tomas_dan84 - sunt pentru acea petitie
KIA Cee'd 1.6L CRDi TX, 115CP

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by alex79 »

Atat timp cat se folosesc piese de la Mobis sau cine o face pt Kia probabil probabil problemele vor reapare. Probabil trebuiesc gasite alternative de la altii. Oricum este de apreciat faptul ca piesele s-au schimbat si se vor schimba in garantie. Mai mult decat atat in general si garantia este destul de mare comparativ cu altii. Multe din probleme mai apar si dupa ce se merge in zone mai dificile. Vreo 3 zile am facut deplasari Bacau - Iasi. In Bacau in mare parte sunt ok drumurile in schimb in Iasi e aiurea tare. Mai sunt si linii de tramvai, etc. In alea 3 zile se auzea groaznic in masina. Dupa un timp au mai disparut zgomotele. In 48000km am schimbat eu o bieleta antiruliu din banii mei la un alt service. Problema e ca pentru multi din posesori apar costuri indirecte chiar daca reparatiile se fac in garantie. Ma refer aici la timp si benzina.
Din aceste motive am preferat sa renunt la garantie. Schimbam o piesa de 75 de lei si consumam benzina de 80 sau mai mult.
Asa e Kia - Mereu surprinzatoare. Dar una peste alta personal nu am regrete ca am ales modelul acesta si marca aceasta. Am un respect deosebit pentru coreeni in general.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

el7gamal
Posts: 84
Joined: 25 Jan 2010, 10:07
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by el7gamal »

Inca nu am ajuns la service IMG pentru remedierea problemei la caseta deoarece mereu pierd cate o zi si am probleme la serviciu,dar la mine este a 3a oara ,mai mult masina la anul in martie face 5 ani si iese din garantie iar atunci o sa fiu bun de plata.Sunt de acord cu petitia daca e ceva de semnat,adresa mea de mail este identica cu aceasta pe yahoo.
Ceed 2008 1.6crdi service pack3

mugurata
Posts: 12
Joined: 18 May 2012, 21:38
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by mugurata »

Eu am fost la mecanic(nu reprezentanta) si mi-a zis ca zgomotul este din bucsa tip cardan de sub volan.A incercat cineva sa o schimbe si daca da se gaseste separat sau cu tot ansamblul de directie
Kia ceed 1.4 sw

el7gamal
Posts: 84
Joined: 25 Jan 2010, 10:07
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by el7gamal »

bucsa aceea de sub volan a fost schimbata la m ine in urma cu 2 ani si o perioada de 1 an nu a mai clampanit,acum inca nu am ajuns la service
Ceed 2008 1.6crdi service pack3

User avatar
danielkid1
Posts: 53
Joined: 25 Jun 2012, 16:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Zgomot coloana directie

Post by danielkid1 »

Salut,

Am observat ca daca misct de volan stanga dreapta maitare (pe loc) se aude un mic zgomot, de la ce poate fi? se poate rezolva pe garantie.
Banuiesc ca e de la coloana de directie
a mai avut cineva problema asta?

Multumesc,
Kia Cee'd 1.4 GSL 109CP
An 2008 - 72.000km
[url=http://urls.su/flines][img]http://forum-lines.ru/rez/ab222729.gif[/img][/url]
-------------------------------------------
[url]http://www.coolpixel.ro[/url]

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Zgomot coloana directie

Post by MeGeNe »

Descrierea ta e vaga. Vino duminica la intalnire la Polivalenta sa vedem si noi despre ce e vorba. La Ceed directia e electrica si motorasul electric face un zgomot cand lucreaza. Dar poate zgomotul provine din alta parte.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

Post Reply

Return to “Generalităţi”