Clampanit volan sau caseta directie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by doio77 »

Mie mi-au schimbat toata caseta de directie dupa ce le-am zis ca pe loc la viraj spre stanga se aude un clampanit ca de plastic, care eu cred ca este de la maneta de semnalizare. Dupa ce au schimbat-o zgomitul era acolo identic. Daca aveti probleme mergeti frate la mit baneasa mie mi se par foarte de treaba, caseta au schimbat-o cei de la mitsubishi.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by BAU »

Vad ca s-a creat o adevarata polemica daca se schimba sau nu caseta de directie.
Ptr. ca vad ca Ogy mai este putin si incaseaza bataie , incerc sa sar si eu in sprijinul lui conform unui post sris de el,anterior .
Nu are de ce sa se schimbe caseta de directie (care este un mecanism extrem de simplu si usor de reparat ) decit in cazuri extreme ( accident cu spargerea carcasei de aluminiu sau accident cu indoirea cremalierei sau pinionului de antrenare).
In cazul in care troncane directia si se suspecteaza ceva in acea zona , se verifica , repara sau schimba , capetele de bara sau bieletele de directie complete .
Daca se suspecteaza zgomotul din caseta , se inlocuieste (sau se regleaza), bucsa de presiune (din teflon cred) care preseaza cremaliera pe pinion pentru a nu avea joc , bucsile de ghidare de capat , eventual burdufurile de cauciuc si vaselina ( siliconica de preferat ).
Sau se poate inlocui cremaliera sau chiar pinionul daca cumva acestea sint uzate ( cazuri extrem de rare), cind patrunde apa in caseta si ruginesc sau se uzeaza aceste piese prin lipsa din diferite motive a ungerii .
Dar sint situatii in service , eu o pun mai degraba pe seama comoditatii, cind se schimba intreaga caseta.

Si la mine s-a umblat la directie si mi se pare ok ceea ce s-a reparat (in garantie ): S-a schimbat bucsa de reglaj precum si cremaliera (care era ruginita deoarece se sparsese un burduf si patrunsese apa in caseta) , si s-a schimbat coloana de directie toata ( deoarece facea zgomot in zona servomecanismului electric ).
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

crai
Posts: 151
Joined: 12 Apr 2009, 21:40
Auto: Kia Ceed 1.4 109CP
Location: Oradea

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by crai »

BAU wrote:Ptr. ca vad ca Ogy mai este putin si incaseaza bataie
.

Eu cînd voi ajunge în Bucureşti sigur am să-l iau la bătaie,cu o invitaţie la o pălinca din Bihor. =D>
Kia ceed 1,4 best HB.
08.03.2008
ODO-280.000 Km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ogy »

Provocare...acceptata! :mrgreen:

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by alimos »

Daca la mine se aude un zgomot numai de cand a venit frigul,numai cu volanul pe pozitia 0,si numai pe drum de tara sau ciment zgruntzuros,deci nu in viraj,si nu la denivelari gen cale ferata,ce as putea banui? Steaua de cauciuc,caseta sau coloana ?Sau altceva? Repet,un grad stanga sau dreapta si zgomotul tace.Este vorba de zornait ca de surubelnita in buzunarul portierei.In rest,nu pacanit volan,nu vibratii,nimic,nimic.E ca si cum ar bate ceva in plasticele de sub volan.Si nu bate ca am dat jos si verificat tot ce e sub volan si nu are ce sa bata.Iar faptul ca tace la viraj minuscul,nu confirma decat un diagnostic legat de directie,si de nimic alceva adiacent...
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

b77dbc
Posts: 82
Joined: 13 Sep 2008, 13:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by b77dbc »

alimos wrote:Daca la mine se aude un zgomot numai de cand a venit frigul,numai cu volanul pe pozitia 0,si numai pe drum de tara sau ciment zgruntzuros,deci nu in viraj,si nu la denivelari gen cale ferata,ce as putea banui? Steaua de cauciuc,caseta sau coloana ?Sau altceva? Repet,un grad stanga sau dreapta si zgomotul tace.Este vorba de zornait ca de surubelnita in buzunarul portierei.In rest,nu pacanit volan,nu vibratii,nimic,nimic.E ca si cum ar bate ceva in plasticele de sub volan.Si nu bate ca am dat jos si verificat tot ce e sub volan si nu are ce sa bata.Iar faptul ca tace la viraj minuscul,nu confirma decat un diagnostic legat de directie,si de nimic alceva adiacent...
Eu zic ca e din caseta...
KIA Cee'd 1.6L CRDi TX, 115CP

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ogy »

eu zic ca e o bieleta

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by alimos »

Nu e bieleta.Stiu cum se aud bieletele duse. Le-am si verificat prin miscari laterale ale caroseriei,si sunt tepene.Nici o vibratie.E enervant sa se aude in spatele ceasurilor din bord.Pe un alt topic pomenea cineva de o bucsa pe axul volanului.S-o fi referit la cuplajul elastic sau mai are vreo alta bucsa?
De ce pun tote aceste intrebari? Pentru ca imi e frica de un diagnostic pripit si de toti nervii tocati ce rezulta dintr-o operatiune pe directie in service-urile noastre,printre care cele mai traumatizante raman volanul stramb si greoi.Am trecut prin asta odata la o ajustare a bucsei de presiune din caseta.M-am chinuit un an dup-aia sa refac directia,cu 4 geometrii facute in 3 locuri.De aceea tot intreb,nu de dragul discutiei.
Deci bieleta antiruliu nu e,de troncanit pe cale ferata nu troncane deloc (dupa VIN-ul masinii am inteles ca are si tipul nou de cuplaj elastic,de dupa aprilie 2008 parca),deci ar fi caseta(un reglaj ceva) sau coloana volanului.Daca va trece altceva prin minte,sau o metoda de diagnostic pentru depistare,sunt aici... Nu de alta dar sa merg in service cu tema invatata...Multam!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ogy »

totusi verifica in service ce am zis. Eu asta am avut cam la aceleasi simptome.

el7gamal
Posts: 84
Joined: 25 Jan 2010, 10:07
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by el7gamal »

Zgomotul respectiv vine din coloana de directie si este boala obisnuita a ceedului,la fel e si la mine insa ma tot duc cu zaharelul ca o schimba si inca nimic apropo am fost si la baneasa mit si la img jilava
Ceed 2008 1.6crdi service pack3

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by mrs »

@el7gamal-incearca la mit aviatorilor,eu am fost si s-a rezolvat ,sunt baieti de treaba.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
danielkid1
Posts: 53
Joined: 25 Jun 2012, 16:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by danielkid1 »

Salut,

Revin: am avut si eu problema cu clampanitul in volan, am fost la garantie si a fost schimbata coloana de directie, nu se mai aude acel zgomot. Sper sa ramana asa. :) masina iese din garantie in ianuarie. Am prins la fix.
Kia Cee'd 1.4 GSL 109CP
An 2008 - 72.000km
[url=http://urls.su/flines][img]http://forum-lines.ru/rez/ab222729.gif[/img][/url]
-------------------------------------------
[url]http://www.coolpixel.ro[/url]

el7gamal
Posts: 84
Joined: 25 Jan 2010, 10:07
Auto:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by el7gamal »

Merci pt sfat o sa incerc si la aviatorilor.Totusi chiar daca e putin indiscreta intrebarea,cineva a dat vre-o atentie pt a nu te plimba de atatea ori la service,oare asta se asteapta,sau nu e cazul?
Ceed 2008 1.6crdi service pack3

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ogy »

Nu-i invata prost!

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by doio77 »

Am si eu o intrebare: cine stie ce garantie are coloana de directie cand se schimba in cazul troncanitului?
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

Post Reply

Return to “Generalităţi”