Clampanit volan sau caseta directie

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
cosmin_m3
Posts: 162
Joined: 22 Sep 2007, 08:24
Auto:
Location: Pitesti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by cosmin_m3 »

doio77 wrote:Am si eu o intrebare: cine stie ce garantie are coloana de directie cand se schimba in cazul troncanitului?

5 ani...
...eu am fost azi la MIT reclamand aceleasi simptome ce fac obiectul acestui topic.. iar solutia gasita a fost inlocuire AX CARDAN COLOANA VOLAN (pe diagnoza facuta scrie "ax intermediar dintre caseta de directie si colona de volan necesita inlocuire") ..cost total 823 lei cu TVA. mentionez ca masina mea a iesit din garantie... si personal am mari sperante ca voi scapa definitiv de aceasta problema ..cel putin sper..in banii astia :D
intr-o alta ordine de idei sunt convins ca se va gasii solutie si ptr releul de lumini sensibil la telefonul mobil (cei cu masinile din 2007 stiu despre ce este vorba!)
Cee'd 1.4 GSL Machine Silver AG-81-MCI
Image
ODO 190k

Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ogy »

ax intermediar dintre caseta de directie si colona de volan necesita inlocuire = kit reparatie caseta de directie

cosmin_m3
Posts: 162
Joined: 22 Sep 2007, 08:24
Auto:
Location: Pitesti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by cosmin_m3 »

Ogy wrote:ax intermediar dintre caseta de directie si colona de volan necesita inlocuire = kit reparatie caseta de directie
crezi ca acesta este verdictul final? ...sau zgomotul o sa continue si brusc o sa-si dea seama ca mai este ceva... care probabil ca o sa mai coste cateva sute de lei!?
Cee'd 1.4 GSL Machine Silver AG-81-MCI
Image
ODO 190k

Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ogy »

Eu nu cred nimic.
Se pronunta cei care ti-au vazut masina.

User avatar
danielkid1
Posts: 53
Joined: 25 Jun 2012, 16:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by danielkid1 »

Si la mine la inceput au reparat caseta de directie , cu acel chit (care pe factura a fost 200 si ceva de lei), si tot se mai auzea clampanitul.
Au schimbat coloana si nu sa mai auzit.
Kia Cee'd 1.4 GSL 109CP
An 2008 - 72.000km
[url=http://urls.su/flines][img]http://forum-lines.ru/rez/ab222729.gif[/img][/url]
-------------------------------------------
[url]http://www.coolpixel.ro[/url]

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Stefan47 »

@danielkid1, la ce service ai fost?
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
danielkid1
Posts: 53
Joined: 25 Jun 2012, 16:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by danielkid1 »

La MIT Baneasa
Kia Cee'd 1.4 GSL 109CP
An 2008 - 72.000km
[url=http://urls.su/flines][img]http://forum-lines.ru/rez/ab222729.gif[/img][/url]
-------------------------------------------
[url]http://www.coolpixel.ro[/url]

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by mdr_mirel »

Azi am schimbat si eu coloana de directie la Mit Baneasa.A disparut acel tacanit la virarea la stanga.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

dre_andrei
Posts: 355
Joined: 10 Jun 2007, 23:08
Auto:
Location: Galati / Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by dre_andrei »

mdr_mirel wrote:Azi am schimbat si eu coloana de directie la Mit Baneasa.A disparut acel tacanit la virarea la stanga.
cat te-a costat operatiunea?
ex: Kia cee'd 1.6 CRDi 115 CP Best; Vmax = 205 km/h; machine silver; ODO 212.000 km.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ogy »

Daca il costa posta el singur... la cat e o coloana de directie. :)

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by mdr_mirel »

Coloana de directie a fost schimbata pe garantie.Urmeaza sa se schimbe tot pe garantie si plansa de bord deoarece a inceput sa se dezlipeasca pe marginea consolei centrale.
Last edited by mdr_mirel on 08 Feb 2013, 20:33, edited 1 time in total.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

cosmin_m3
Posts: 162
Joined: 22 Sep 2007, 08:24
Auto:
Location: Pitesti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by cosmin_m3 »

Ogy wrote:ax intermediar dintre caseta de directie si colona de volan necesita inlocuire = kit reparatie caseta de directie
NU, axul dintre caseta si coloana nu este kitul de reparatie al casetei!
Saptamana trecuta am fost la MIT si am schimbat acest ax.. m-a costat 800 lei (masina mea fiind iesita din garantie). dar tot ce conteaza este ca am scapat de orice fel de troncanit in volan!! :D (mentionez ca m-au lasat sa stau langa masina pe perioada lucrarilor) Ca timp, a durat cam 30-40 minute iar operatiunea este una extrem de simpla!
Din experienta mea ... pot sa spun ca acest ax a fost ultima reparatie facuta, intai au inlocuit coloana si au reparat caseta de directie (lucrarile au fost facute gratuit, tot la MIT, in perioada de garantie a masinii) probabil aceasta este ordinea in care se fac operatiunile. Dupa fiecare interventie zgomotele au fost diminuate, dar niciodata nu au disparut de tot.
Acum, dupa interventie, am facut aproximativ 500 km iar pana la data prezentei totul pare sa fie ca la carte! comportamentul masinii fiind mult imbunatatit.
Recomand MIT!
Cee'd 1.4 GSL Machine Silver AG-81-MCI
Image
ODO 190k

Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by Ogy »

Atunci specifica tu care este acel kit...

cosmin_m3
Posts: 162
Joined: 22 Sep 2007, 08:24
Auto:
Location: Pitesti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by cosmin_m3 »

Sincer nu stiu. Am dat o cautare pe net dupa axul inlocuit mie ... am gasit aceeasi piesa dar ptr opel: http://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=700685 - urmareste posturile lui birghi (care seama izbitor de mult ce cea de la ceed) si al lui AdyBossu.
nu mai vorbesc de faptul cat costa aceasta piesa la opel...
Cee'd 1.4 GSL Machine Silver AG-81-MCI
Image
ODO 190k

Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta!

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Clampanit volan sau caseta directie

Post by BAU »

Kitul de reparatie (al casetei) cuprinde o bucsa de frictiune (la un capat cu profil semirotund ce preseaza pe cremaliera ) ,dintr-un material plastic asemanator teflonului, arcul corespunzator de impingere, si piulita corespunzatoare.Se pare ca tot in kit ar mai intra si burdufurile de protectie de capat (unii zic ca nu).
Axul cardanic dintre caseta de directie si coloana volan , nu este reparabil, se inlocuieste cu totul
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 133.000 km

Post Reply

Return to “Generalităţi”