Viitor posesor de Cee'd!!!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
covrescu_bogdan
Posts: 59
Joined: 03 Dec 2007, 10:54
Auto:

Post by covrescu_bogdan »

Dar despre Wagon ce parere aveti? AR fi bun motorul de 1.4?

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

pai esti luat la misto fiindca pui intrebari la care e imposibil de raspuns altfel.
submotorizare? e simplu, mergi cu ea si iti faci o parere. fiecare are ideile lui despre cum trebuie sa traga o masina. in plus sunt multe de spus legat de curbele de cuplu si putere.
daca ai mers doar pe dacie si diesel inteleg oarecum de ce te sperie turatii ca 4500-5000. motoarele pe benzina de la 3000 incep sa se simta bine.
suspensii tari pe toate masinile? evident. doar nu-i audi all-road. in plus, cu cat sunt pneurile cu talon mai mic cu-atat doare mai tare ;). eu tocmai ce-am facut orsova-caransebes dus-intors cu ea. nu cred sa mai risc pietre la rinichi :). nu ma plang si nici n-a cedat nimic la suspensie.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

covrescu_bogdan
Posts: 59
Joined: 03 Dec 2007, 10:54
Auto:

Post by covrescu_bogdan »

Da am fost km deplasat cu intrebari dastea :oops: , dar dak nu ma pricep...
pana la urma m -am mai dumerit care e faza si cu suspensiile astea rigide

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

covrescu_bogdan wrote:Da am fost km deplasat cu intrebari dastea :oops: , dar dak nu ma pricep...
pana la urma m -am mai dumerit care e faza si cu suspensiile astea rigide
da, imi cer scuze pt raspunsul anterior, dar nu m-am putut abtine, ai cerut-o teribil ! :D

uite cum este, fara suparare: daca nu te pricepi, chiar ca iti faci probleme degeaba. sunt prea multe caracteristici tehnice de tinut minte si mai ales, irelevante pentru tine.

Mai pragmatic, mergi si fa niste teste drive, si apoi, in functie de ce ai constatat/simtit la volan si de cati bani dispui, iti alegi masina si dotarile , ok?

Brizbrizurile si subtilitatile pe care le mai gasesti pe forum sunt chestii ce tint numai de numarul de pitici pe care ii are fiecare pe creier! Este posibil sa ai si tu cativa :D

Un parametru interesant si pentru necunoscatori ar fi fiabilitatea. Din nefericire, masina este relativ noua si nimeni nu poate sa iti dea un raspuns relevant aici, doar sa spuna daca a avut probleme sau nu. Pe forum, cred ca Psystem are cei mai multi km. Citeste un pik pe topice si incearca sa sa extragi ce te intereseaza.

Un alt parametru, complementar celui de mai sus ar fi calitatea serviceului, care te va ajuta sa rezolvi problemele daca parametrul de mai sus nu este grozav :P

Parerea mea: este ceea ce am asteptat de la masina la banii astia, ba chiar un pik mai mult, pana acum nu am avut probleme tehnice ( 4000km in aprox 3 luni) si sper sa o tina in continuare tot asa, Doamne Ajuta! Service-ul este ingrozitor de prost.

m-as bucura sa te fi ajutat,

bafta si alegere usoara :roll: :roll:
Last edited by ida01ro on 09 Dec 2007, 23:31, edited 2 times in total.
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Asa este cum zice ida01ro.

In privinta nr de km, nu cred ca am cei mai multi.

Chiar daca am avut ceva probleme cu ea, nu regret achizitia, chiar ma felicit. :D
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Post Reply

Return to “Generalităţi”