Alternativa la reprezentanta

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Alternativa la reprezentanta

Post by BlueHack »

Azi abia m-am tarait cu mașina până la reprezentanta din Jilava.

Mi-au făcut o programare la diagnoza + verificare mecanica peste 8 zile. Cost 360 de lei. Aceste procedee am înțeles că durează în jur de o ora.

Cum am stat deja cu mașina în alt service o săptămână fără să facă nimic, nu prea as vrea sa mai stau încă 8 zile pentru constatare la reprezentanta și apoi nu se știe cât până când mă vor programa pentru eventuale reparații.

Există și alt service în București în afara de reprezentanta unde să poată diagnostica și repara Kia Ceed diesel?

Descrierea problemei: după ce am fost la un service pentru schimbat diverse la direcție, suspensii, frâne, curea de accesorii, filtre, ulei, am fost să fac geometria și să umplu instalația de AC cu freon. Când am plecat de acolo, am constatat că mașina nu mai accelerează, și la relanti se tureaza până la maxim 3000 de ture și atunci scoate fum. Furtunul de aer se suge/sugruma. Pe un tester simplu de conectat la telefon apar erorile P2015 și P2009.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Alternativa la reprezentanta

Post by ionutp »

Cred ca o sa isi dea seama la reprezentanta, probabil s-au mai intalnit cu astfel de probleme sau stiu ce ar trebui sa verifice.
Nu intotdeauna reusesc din prima ca pot fi multe cauze. La mine au schimbat actuatorul turbinei si masina tot asa facea (stiau ca de la turbina e problema), apoi au schimbat turbina si a facut la fel. Era solutia mai simpla si mai ieftina care putea fi facuta mai intai.
Dar eu ma astept sa fie bine.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

BlueHack
Posts: 146
Joined: 28 Apr 2021, 13:31
Auto: Kia Ceed Active 1.6 CRDI
Location: Bucuresti

Re: Alternativa la reprezentanta

Post by BlueHack »

Azi am fost să o las la reprezentanță pentru diagnoză și verificare mecanică. Mi-au spus că pentru eventuale reparații pot face programare cel mai devreme în a doua săptămână din Iunie.

Deci problema rămâne de actualitate. Caut un service unde se pot face reparații la Kia.

Iosif.liviu
Posts: 1
Joined: 29 Jul 2021, 18:36
Auto: Kia Cee'd
Location: București

Re: Alternativa la reprezentanta

Post by Iosif.liviu »

Salutare. Ai găsit cumva o alternativă la reprezentantă? Am și eu o Kia Cee'd 2008 diesel lovita și caut pe cineva să o facă bine și la un preț decent. Mulțumesc anticipat

Post Reply

Return to “Generalităţi”