Consum kia cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

@tark ... intr'adevar la Cee'd parca este mai lina intrarea turbinei ... si mi se pare ca intra totusi undeva mai sus de 2000rpm. Eu simteam zvac'ul cu adevarat pe la 2300-2500 rpm

ciprian75

Post by ciprian75 »

Pe celalalt forum am zis ca incerc sa schimb vitezele pe la 1500 2000 rpm avand la acest moment un consum mediu de cca 7,6l/100km(350 km) iar in opinia mea, daca voi schimba la 2000+ consumul mediu va fi 8% sigur.
Si vorbim de consumul mediu deci de un 9, 9,5/100 in oras si un 6/100 afara ceea ce personal, deocamdata mi se pare mult pentru un diesel.
Nu vreau sa fiu carcotas dar am dat destui bani pe masinuta si cred ca am dreptul sa ma intreb daca am facut o afacere buna in conditiile in care exista o diferenta de cca 3 litri + fata de consumul anuntat de producator si care alaturi de garantie, cel putin pt mine au fost determinante in decizia finala(achizitie).

Andrei Burcea
Posts: 79
Joined: 18 May 2007, 11:50
Auto:

Post by Andrei Burcea »

Pai sunt de acord cu dumneavoastra domnule Ciprian insa daca dumneavoastra continuati sa schimbati sub 1750rpm, este numai vina dumneavoastra ca aceasta masina are consumul respectiv.
Am rugamintea la dumneavoastra sa incercati sa schimbati in 2200 si sa imi spuneti ce consum aveti.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ciprian ... nu stau acum sa ma uit in urma ... dar ai zis ca e prima ta experienta cu un diesel, nu? Incearca sa faci cum ti se recomanda aici ... si anume schimba mai sus in ture. Si spune'ne ce modificari apar in consum ...

ciprian75

Post by ciprian75 »

Am sa turez mai mult motorul, adica voi schimba la 2000+ sa vad care-i treaba.
Oricum am mers si merg si cu aerul conditionat in Iasi fiind azi si 37 grade :( ceea ce mai adauga 1 litru la consum.
Da e primul meu diesel si conduc in paralel si o Solentza pe benzina deci e posibil sa fie si o problema de adaptare din partea mea.
Cand m-am urcat la volanul Cee'd-ului aveam in cap chestia aia ca dieselul nu trebuie turat mai ales ca e in rodaj.
Cred si sper ca dupa 5, 7000 km situatia sa se schimbe.
Cunoasteti vreun site de vanzari online serios pentru jante aliaj si accesorii auto?
Merci pt intelegere:P

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ciprian ... in rodaj se recomanda in general sa nu treci de 75% din turatia la care ai puterea maxima. Deci asta ar insemna 3000 rpm (de ex la Symbol 1.5 dCi tot la 4000 are put maxima si in carte chair era data valoarea asta de 3000rpm ptr rodaj). Insa fii sigur ca si daca depasesti ocazional turatia aia nu va pati nimic motorul.
Deci ... nu te sfii sa schimbi la 2300-2700 urmatoarea treapta de viteza

tark
Posts: 17
Joined: 19 May 2007, 16:45
Auto:
Location: iasi

Post by tark »

SALUARE
a trecut ceva timp si nu ai mai zis nimik de consum si a mai revenit sau tot mare?

ciprian75

Post by ciprian75 »

Salut
Am calculat consumul cu ocazia unui plin si e de 7 % mixt, cam cu 0,3 - o,5 mai putin decat imi arata computerul.
Sper sa mai scada dupa 1500-4500 asa cum zice dealerul.
Am pus si motorina euro 4(initial am alimentat euro 5 de la OMV) dar se cunoaste diferenta un pic :(.
Asi primi bucuros un sfat in privinta calitatii motorinei Petrom/OMV/Rompetrol - euro 4 si la fel pentru euro 5. Am inteles ca cei de la Rompetrol ar avea cea mai buna motorina euro 4 :? - utilaje noi ...
Am testat masina si la +120km/h si imi place cum accelereaza in viteza a Va pe la 110km/h.
La 140km/h corespund cam 3000 rot si m-am oprit ca sa respect indicatiile dealerului:P.
... fara legatura cu topicul, fratemiu se plangea ca in spate te cam scutura suspensia, chiar asa e ????::))
Daca mai aveti intrebari just ask :)

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Daca nu il crezi, mergi tu ca pasager pe locurile din spate. Si o sa vezi ca asa e. Nu am mers in spate la Cee'd, insa fac analogia cu Symbol. Desi eu la volan nu simteam prea mult anumite denivelari, in spate erau altfel resimtite. Si mie Cee'd mi s'a parut a avea suspensiile mai tari decat Symbol, deci e f posibil sa fie cum zice fratele tau ;)

tark
Posts: 17
Joined: 19 May 2007, 16:45
Auto:
Location: iasi

Post by tark »

Singura kia ceed din iasi pe care am vaz era una neagra pe sararie, poate e a ta/ in spate si mie mi s a parut un pic mai dura suspensia asta in conditiile in care masina de test drive era pe jante de 17. Sunt curios daca mai castiga la capitolul confort pe jante mai mici. In rest urban ce consum ai mai obtinut? Am optat pt jante de 16 model c dar cica ar fi si aici probleme cu optionalele poate ai mai citit; macar tu esi linistit, ca deja nu mai ai emotii, stii exact ce masina ai. Numai bine

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da, cu jantele pe 16" in mod normal ar trebui sa se mai castige un pic de confort si reactia suspensiei sa fie mai lina

ciprian75

Post by ciprian75 »

Da, singura Kia Ceed din Iasi e pe Sararie, neagra si o sa mai fie una rosie, am vb cu dealerul.
Cea neagra e a tatalui meu si poate in toamna imi comand si eu una.
Consumul strict urban nu-l stiu probabil e un 8,5 dar folosesc destul de mult AC-ul.
Consumul mist l-am zis e de 7 pana acum dar se pare ca e in scadere.
Sper sa nu fie probleme cu jantele pt ca o sa vreau si eu sa-mi configurez o baza Crdi cel mai probabil.

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

consum kia cee'd

Post by kokolino »

fratilor, masina mea consuma aproximativ 13 in oras... Asa e normal la inceput? In carte scrie 7.6 in oras... e 1.4 109 cp

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: consum kia cee'd

Post by Sfinxul »

In ce oras? Consumul de 13% este instant sau consumul mediu? Este dat de computerul de bord sau e dupa metoda plin la plin? La cati km ai calculat acest consum?

Te rog, da mai multe informatii.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

kokolino
Procuroru'
Posts: 551
Joined: 19 Jun 2007, 10:45
Auto:

Re: consum kia cee'd

Post by kokolino »

am mers pana acum vreo 1200 km dintre care sa zic 300 in afara orasului. Consumul este cel de pe computerul de bord. Inca nu am facut schema cu plinul :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”