Performante motor 1.4

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
HsK
Posts: 22
Joined: 27 Aug 2010, 21:01
Auto:

Re: Performante motor 1.4

Post by HsK »

Tocmai am revenit dintr-o mica calatorie Iasi-Vatra Dornei-Bicaz-Iasi ...consum mediu 5.8 ( constant ) - 5.6 cel mai mic ( pe o portiune mica :D ) ((masina din Ian 2008 - Odo 30.000 )) condus destul de sportiv ( 140-150 km/h pe E585 iar in rest ~ 90-110km/h )....Am constatat insa ca zgomotul exterior se aude foarte puternic in interior :? ...zic asta ca pe drumul spre bicaz unde este asfaltat si preserat cu un fel de criblura pe deasupra...zgomotul produs de pneuri se aude in habitaclu foarte tare ( folosesc pneurile micheline care era echipata masina la cumparare ).

Dpdv al motorul nu am ce spune...este economic...este "fasnet" iar masina se comporta foarte bine la curbe luate cu 80-100km/h.
Am alimentat cu 150 lei la plecare din Pacurari ...am facut drum dus-intors 597 km si computerul de bord indica ca ar mai merge inca 110 km. Totusi, revin la postul anterior despre consum: Cu toate ca, computerul de bord indica 110 km ramasi de parcurs...iarasi s-a aprins beculetul rosu !!!!one11eleven!!!... :lol: astept pana maine dimineata sa vad ce spune ... poate e din cauza ploii care tocmai a inceput :roll: :lol:
___________________________________________

Cee'd 1.4 Base, Abyss Blue [url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab149094.gif[/img][/url]
[url=http://mks.in.ua/index.php?name=ustanovka_zamkov]установка замков[/url]
ODO 33500

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by arka »

@FLOPY
Precizez ca golful este in doua usi. Ceed- ul este mai fisnet, urca mai repede in ture, in schimb golful cred ca are un cuplu mai mare la turatii joase. Asta e impresia mea. Cel putin in curbe pe dealuri la stilul meu de condus golful se descurca mai bine inclusiv stabilitate. Cat priveste consumul de benzina la golf este ceva mai maricel fata de ceed. Este drept ca si golful este din 2002.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by Ogy »

golful se descurca mai bine inclusiv stabilitate
Este drept ca si golful este din 2002
Cred ca diferenta a fost a soferului in proportie de 90% (te-ai acomodat mai mult cu aia)... nu zic mai mult (strict legat de stabilitate).
Mers sportiv cu a III a la 50km/h ?!? :)

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by arka »

Cum am spus, este impresia mea, nu neaparat ca e si asa.
Cand m-am referit la condusul sportiv , nu am vrut sa scriu cu cat am depasit viteza legala. ( sa ma "torn" singur)
Cat priveste viteza de 50 in a III -a , pot sa-ti spun de foarte multi care merg cu a IV-a si se mira ca atunci cand apasa brusc acceleratia masina nu trage.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by Ogy »

Este corect referitor la treapta aia...
La primul mesaj m-am grabit si credeam ca ai mers impreuna cu altcineva in acelasi timp cu ambele masini....
Ce marca, model, dimensiuni si uzura ai la anvelopele de pe cele 2 masini?
Cred ca acolo e diferenta pe care o simti tu la stabilitate.

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by arka »

pe golf am 195 fata de 185 la Ceed, cat despre uzura.... de acum o dam in "versus"
Oricum ca sa fim on topic. Cu acest motoras am atins viteza de 195 km/h ( data de gps), normal pe autostrada si nu in Romania.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Performante motor 1.4

Post by Ogy »

O dam in versus anvelope. Pune aceleasi dimensiuni, uzura etc (ma refer la anvelope) si o sa vezi ca nu are cum sa fie mai stabil golfuletul.

User avatar
cattalin81
Posts: 14
Joined: 19 Aug 2010, 16:21
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Performante motor 1.4

Post by cattalin81 »

Am condus si Golf V motor 1.4 si cred ca e cea mai eroanta combinatie intre motorizare si caroserie. Motorul este mult subdinemsionat pentru greutatea masinii si asta duce la un consum inutil de mare in timp ce ofera niste performante foarte slabe. Mereu ai senzatia de masina grea si incarcata chiar daca esti singur in masina.
Ca performante si stabilitate il consider cu mult in spate fata de Kia Pro_ceed 1.4 109 cai care este o combinatie foarte reusita intre confort, stabilitate si ceva agilitate.
Ce-i drept cel cu care am mers eu era in 4 usi.

Cu Kia am mers cel mai "vesel" pe o bucatica mica de drum in afara cu 185km/h si mai putea dar nu am simtit nevoia. Foarte confortabila si stabila la viteza asta. Este inutil sa te deplasezi atat de repede avand in vedere riscurile la care te expui, dar eram curios de comportament. 2 persoane in masina, portbagajul plin, veneam de la ski din Franta asa ca aveam si ceva bagaje.
Un motor suficient pentru orice ocazie fie vara fie iarna, pe care trebuie sa il intelegi cand afara e aerul umed (ploaie sau ceata) si sa eviti depasirile din scurt, la fel ca la orice motor pe benzina aspirat.

Tot la performante, consider ca aici se incadreaza si consumul care este mai mult decat satisfacator.
Pe acel drum de exemplu, 4200km (dus+intors) am avut un consum mediu de 6.8% desi era frig fiind februarie si am mers fara menajamente.
Kia [color=#FF0000]Pro_cee'd [/color]1.4 109 caluti cuminti
Fiat [color=#FF0000]Bravo[/color] 1.4 T-Jet 120 cai zapaciti
Dacia [color=#FF0000]Logan[/color] 1.5 DC[color=#FF0000]I[/color] 85 cai economici: Vandut

Inuendo
Posts: 46
Joined: 27 Aug 2008, 22:53
Auto: Kia cee`d 1,4 GSL - 2007
Location: Galati

Re: Performante motor 1.4

Post by Inuendo »

In vara anului 2011 am parcurs distanta dintre Galati (Romania) - Koln (Germania) in doua zile, intrucat aveam limitatorul de viteza in dreapta (sotia :D ). Precizez ca odata trecut granita dintre Austria si Germania am cam uitat de "limitarea" la 140 si cu tot "zgomotul de fond" (aceeasi sotie) am rulat cu viteze de 160-180 km/h.
Am remarcat stabilitate excelenta, rezerva de putere atunci cand am avut nevoie (recunosc ca permanent conduc la turatii de peste 3500) iar la final, privind computerul de bord am remarcat consum mediu de 6.8 l/100 km.
Precizez ca in Romania am mers cu 120-130 pe unde s-a putut, insa dupa ce am trecut de Sibiu am facut si 10 km intr-o ora (se lucra la canalizari prin nu mai stiu ce oras).
In Ungaria si Austria am condus exemplar 130 km/h (cu rare zvacniri spre 140-150).
Referitor la motor? Mi se pare extraordinar pentru cilindreea sa insa recunosc ca la drumurile in afara orasului imi doresc sa fi avut un 1,6 sau 2,0 gsl.
Pentru oras mi se pare insa mai eficient cel de 1,4.
Kia Ceed 1.4 GSL Silver Machine
ODO 60.500 km

tzighy
Posts: 42
Joined: 09 Jun 2012, 00:15
Auto:

Re: Performante motor 1.4

Post by tzighy »

Eu am scos cam 8.2/100 cu mers 139/h pe autostrada constant. Nu ma plang, ca e 1.4 in 5 trepte, dr din ce vad aici am scos mult

Post Reply

Return to “Generalităţi”