protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Forum cu de toate despre Kia cee'd
vlaurentziu
Posts: 21
Joined: 24 Aug 2008, 00:47
Auto:
Location: bucuresti - berceni
Contact:

protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by vlaurentziu »

...desi am mai discutat intr un topic despre acea protectie fonica (carpa) de sub capota la masinile cu motor diesel, nu sunt lamurit cu o problema. Asa cum am mai precizat anterior eu am ridicat masina de la dealer fara acea izolatie fonica .....GOvidiu de pe acest forum sustine ca are doi colegi care au diesel si au "carpa" sub capota.....Binenteles ca l am sunat pe cel ce mi a vandut o.....s a fastacit la inceput ca nu stie sigur care e treaba dar o sa se intereseze....ba ca ma suna si o sa mi spuna....in fine....m a sunat si mi a dat raspunsul....."asa vin acum" ,adica nu mai o pune fabricantul , lucru pe care nu prea il inteleg deoarece acea protectie fonica stim f.bine ca are un rol bine definit.....In concluzie as vrea sa stiu daca mai are cineva protectia fonica , in special cine a ridicat masina dupa data de 8 septembrie 2008....asta ca sa stiu si eu ce am de facut...... :evil: ... sa ma duc sau nu la ei cu jalba in protap..... :oops:

repet......doar cei cu motorizare diesel ar trebui sa o aibe...... m am uitat la alte marci ex: skoda , bmw, vw, si toate au asa ceva........eu la ceed-ul meu nu prea...... #-o
CEE'D 1.6 DSL MT - 115 CP STYLE - PISTON GREY

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by doio77 »

Felicitari pentru alegere. Eu cred k a vandut-o la altcineva si ti-a aruncat vorbe in vant k nu mai vin cu asa ceva. Eu o am si am vazut la multi dieselari. E o parere:).
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by IC3 »

E imposibil asa ceva....eu am ridicat-o in aprilie 2008 si am asa ceva. Cum sa nu puna pe diesel chestia aia.
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

al3xo0o0o0
Posts: 52
Joined: 29 May 2008, 01:34
Auto:
Location: buc

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by al3xo0o0o0 »

cum arata?

vlaurentziu
Posts: 21
Joined: 24 Aug 2008, 00:47
Auto:
Location: bucuresti - berceni
Contact:

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by vlaurentziu »

arata ca o "carpa " ca sa zic asa desi e impropriu zis .... sigur ca are un rol important la izolarea fonica....si dupa cum se vede sunt cam singurul pe aici fara ea....cred ca o sa ma duc luni la service sa ma cert cu ei.....nu cred eu ca producatorul nu o mai pune......
A mai ridicat cineva un diesel dupa 8 septembrie,....?
CEE'D 1.6 DSL MT - 115 CP STYLE - PISTON GREY

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by mr_wizard »

E o pîslă prinsa pe interiorul capotei. Ar trebui sa fie acolo. Cand te mai duci la dealer, poate e p-acolo vreo masina diesel si te poti uita sub capota ei. Multa bafta!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

al3xo0o0o0
Posts: 52
Joined: 29 May 2008, 01:34
Auto:
Location: buc

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by al3xo0o0o0 »

pai bravo nici la mine nu e; capota pe interior are tabla ; pana si loganul are un plastic

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by IC3 »

Am vazut o gramada de marci de masini diesel...dar nici una fara asa ceva.
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

AlinC.
Posts: 399
Joined: 24 Jun 2008, 02:50
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by AlinC. »

1.6 DSL - nici eu nu am pasla respectiva. Ma interesez si va tin la curent.
Pro_Cee'd 1.6 DSL HP Classic, Piston Gray
+ESP +alte optionale
ODO: ~40.000 km
B 92 AXF
Jurnal de bord
Need 4 Sticker:: magazin online de stickere auto

cmg_george

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by cmg_george »

Poate ca inginerii de la Kia au considerat motorul prea silention ca sa mai necesite izolatia respectiva... zic si eu ... sunt carcotas :)

vlaurentziu
Posts: 21
Joined: 24 Aug 2008, 00:47
Auto:
Location: bucuresti - berceni
Contact:

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by vlaurentziu »

am fost sunat astazi de dealerul care mi a vandut masina (e bne ca si cei care ne vand masinile citesc forumul....eu personal consider ca este un lucru bun deoarece iau si ei contact cu problemele si nemultumirile noastre....dar se si bucura de clienti multumiti...si sigur sunt destui ) si am avut din nou o discutie referitor la aceasta " pasla " de sub capota.... se pare ca nu o mai pune fabricantul....nu se stie din ce motive....eu sincer il cred...plus ca mi a zis ca daca vreau pot sa ma interesez la kia motors sau unde vreau eu.....dar nu o sa ma fac eu mai catolic decat papa.....oricum se pare ca nu a mai rirdicat nimeni un diesel cu "pasla" dupa 8 septembrie.....

Sincer eu m as interesa DE CE NU SE MAI PUNE izolatia fonica......nu ca motorul nu ar fi silentios, dar toti producatorii o pun acolo.....
CEE'D 1.6 DSL MT - 115 CP STYLE - PISTON GREY

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by singlecrys »

producatorul KIA e mai cu mot :D
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

al3xo0o0o0
Posts: 52
Joined: 29 May 2008, 01:34
Auto:
Location: buc

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by al3xo0o0o0 »

ori se zgarcesc la 3 euro cat costa pasla ori era pusa degeaba si nu atenua sunetul suficient sa merite costul ei

Ar trebui comparate 2 masini una cu, alta fara si vazuta diferenta; in cartea tehnica parca scrie si nivelul in db al sunetului, e diferit?

GABONTZ
Posts: 19
Joined: 12 Aug 2008, 13:07
Auto:
Location: Oltenita
Contact:

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by GABONTZ »

eu am ridicat masina pe 18 septembrie de la mit baneasa...si exact acelasi lucru mi l'au spus si mie... nu mai vin cu "pasle"...asta este! noi sa fim sanatosi si sa avem cat mai multi km fara probleme!
Kia ceed 1.6 Hp Classic, Mars Red, transmisie automata, geamuri fumurii, scaun sofer si pasager cu incalzire, scaun pasager reglabil pe inaltime,oglinzi cu reglaje si pliere electronica, RDS radio 6 CDC + MP3, cheie 3 butoane, pilot automat + comenzi pilot automat pe volan, climatronic, pachet sport. Ridicata pe 18.09.2008
ODO: 14.000 + km

p3tr351
Posts: 52
Joined: 23 Aug 2008, 14:13
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: protectie fonica sub capota motorului.....la diesel...

Post by p3tr351 »

10 septembrie de la aviatorilor. Nici eu nu am asa ceva.
1.6 crdi hp
pro_cee'd kompass blue classic
nr 19 in coloana

Post Reply

Return to “Generalităţi”