Greutate maxima pe Kia Ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by george_eu25 »

Va salut,
Am o kia Ceed din 2008 pe care am instalat gpl si un carlig de remorcare (pentru protectie spate, ca nu leg nimic de ea).In vara vreau sa plec in concediu si as vrea sa stiu care e greutatea maxima pe care ar putea sa o duca,DIN EXPERIENTA VOASTRA,NU DIN MANUAL!Ca asa pot calcula si masa maxima autorizata...
Ca si greutate o sa fie vreo 300-330 kg pasagerii (4 adulti si 1 copil) + 100kg bagajele + 100kg combustibilul.Total vreo 550kg (rotunjit).
Credeti ca o sa am vreo problema?
Mentionez ca inainte de a pleca o sa fac o revizie totala (e programata de ceva vreme) fata - spate pe parte de rulare ; schimbat amortizoare,bucsi...etc tot ce o sa fie nevoie.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by Ogy »

Greutatea maxima este scrisa in talon, deci o depasesti cu vreo 100kg. Ce mai trebuie sa ai in vedere este presiunea in roti in functie de incarcatura si distribuirea cat de cat egala a greutatii. O sa vezi cand o incarci daca o sa poti pleca cu ea de pe loc. Ea se lasa foarte mult pe spate daca e incarcata peste limita si o sa atinga carenajul rotilor.

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by george_eu25 »

Multam....De asta intrebam si ziceam ca nu vreau raspuns ,dar nu dupa manual.Stiu ca depasesc (dupa datele ei tehnice),dar ma gandeam ca o mai fi pe-aici vreunu ca mine,care a pus asa mult pe ea si imi poate da o idee/sfat.
Ca idee,greutatea aia de 100kg care reprezinta bagajele le voi pune intr-o cutie portbagaj,prinsa pe bare deasupra.Fac asta tocmai pentru a distribui greutatea pe toate 4 rotile.
Multumesc oricum pentru raspuns.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by Ogy »

Pentru putin. Ramane sa umfli cauciucurile pentru greutatea respectiva (vezi stalpul de la sofer). Ce tip de cutie portbagaj este, de suporta 100kg?

dan braescu
Posts: 42
Joined: 27 May 2012, 17:40
Auto: Cee'd 1,4 best
Location: TARGU JIU

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by dan braescu »

Combustibil-100 kg ?? Rezervorul tine 53 litri . 1 litru benzina = 0,730 kg. Deci un plin are 53l x 0,730 = aprox. 39 kg.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by quelloo »

butelia probabil, dar in cazul asta de ce sa pui si benzina?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by george_eu25 »

Da...scuze ca nu am precizat.
Am GPL si butelia in sine + carligul de remorcare au vreo 50-60kg.Aici adaug si vreo 10l de benzina ca de obicei nu tin mai mult in rezervor si binenteles plinul de gaz.In total rezulta vreo 100-110kg.
Cutia de portbagaj e una Bermude 3300 de 75kg (oricum nu pun atata in cutie) ,dar mai intra si in portbagajul masinii ceva bagaje,de-aia am zis vreo 100kg.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by Vincze Szilard »

am transportat zilele astea in porbagaj vreo 450kg de gresie si faianta, 3 ture, dupa acest transport mi s-au dus bieletele antiruliu cred ca pe spate... concluzie.... ceed-ul duce mult.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

fisherman
Posts: 14
Joined: 27 Dec 2015, 19:09
Auto: Hyundai i30

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by fisherman »

Eu am pus în fiecare an cam ca tine, drum Padova-Valcea, cu rezervor plin de gpl și benzină de la sloveni, portbagaj deasupra Thule de 440 lt închis cu greu.
Sigur era peste 500 kg, la un drum de 1400 km, nu am avut niciodată probleme, doar trebuie să retrogradezi în a 4a la deal.
Ca fapt divers, am pus odată 45 blocuri de BCA de 11 kg bucata în portbagaj cu bancheta lăsată, în față 2 saci de ciment, încă am bucșele originale, la 118.000.

Trebuie să conduci puțin mai atent, să lași spațiu pentru manevre, și să te bucuri de peisaj.
Cu portbagaj deasupra poți face și 140 km/h, dar eu nu recomand.

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by george_eu25 »

Multumesc @fisherman si tuturor celorlalti...asta cautam!Dupa carte stiu ca depasesc cu vreo 100kg,dar efectiv in practica doar cei care au mai pus greutate pe masina imi pot spune cum se comporta.
Ca viteza nu o sa trec de 120km/h si asta doar pe autostrada.Drumul o sa il fac pe distanta Bucuresti -Thassos,in iunie.
Multumesc inca o data pentru ajutor...si daca mai e careva care a mai pus greutate pe masina poate spune aici cam cum s-a comportat.

fisherman
Posts: 14
Joined: 27 Dec 2015, 19:09
Auto: Hyundai i30

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by fisherman »

Încearcă să pui ce e mai greu pe față, chiar dacă pui o geanta la picioarele pasagerului din dreapta.
Ce e mai greu jos, volum sus, altfel ai farurile prea sus, devine barcă la manevre bruște.
Nu uita să umfli roțile pe la 2.4-2.5 bari, drumurile de afară permit.
Am i30 de 1.4 din 2008

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by Vincze Szilard »

da numai ca, la bca ai lasat bancheta si automat greutatea s-a distribuit altfel, eu la gresie si faianta am pus pana am putut trage hajonul, (fizic inca mai incapea) practic deja trageam curu pe jos, in + la masina daca e incarcat in curbe sau firaje la viteza se comporta total diferit.
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

fisherman
Posts: 14
Joined: 27 Dec 2015, 19:09
Auto: Hyundai i30

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by fisherman »

Trebuie să distribui greutatea când încarci așa mult, puteai pune 3-4 cutii în față, pe bancheta din spate, altfel riști să rupi ceva pe dedesubt

User avatar
george_eu25
Posts: 100
Joined: 14 Jun 2016, 13:55
Auto: KIA CEED 1.4
Location: Bucuresti-Jilava

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by george_eu25 »

Am inteles!!!Bag la cap tot ce-mi recomandati!

Miria
Posts: 296
Joined: 06 May 2017, 14:30
Auto: Sportage2017

Re: Greutate maxima pe Kia Ceed

Post by Miria »

De ce nu scoti carligul de remorcare? La un impact puternic in spate, mai rau o strici, pentru ca acel carlig de remorcare iti va strica puntea spate.Mai repede repari o bara, un hayon, decat sa iti repari/schimbi puntea spate....

Post Reply

Return to “Generalităţi”