Pregatiri de iarna

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Si eu sunt de aceeasi parere cu cea expusa de sorinh. Motivul: deci la prima vedere poate parea mai bine sa ai macar pe rotile motoare pneuri de iarna, in curbe te vei trezi destul de usor surprins ca rotile fata pastreaza traiectoria dorita, in timp ce spatele fuge. Macar cand sunt toate cele 4 roti de vara, simti de la inceput cand se pierde aderenta si mai ai sanse sa corectezi ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

sorinh wrote:
Smart wrote:Da mai insist odata, daca imi iau doar doua pe fata e OK, ca am stors ultimul leut ca ca imi iau bijuteria....?
discutiile de pe forumuri in general ajung la concluzia ori toate ori niciunul.
Deci daca isi ia 2 anvelope de iarna si le pune pe spate e mai naspa decit cu 4 de vara?
Cele 2 pe spate nu il ajuta sa nu ii derapeze fundul?

@sorinh - tu cu ce viteza te deplasezi prin Bucuresti iarna cind e zapada?
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

S'ar putea as subvireze in cazul ala.
Insa tin sa subliniez ca parerile mele sunt pur teoretice ... nu am mers pana acum cu pneuri de iarna (in nici o combinatie), asa ca as putea fi considerat pe dinafara :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

@arnold: ma deplasez iarna ca si vara, cu cat imi permite traficul! :lol: daca am loc apas, daca nu, mai usurel. vorbesc foarte serios, cu exceptia lucrurilor de bun simt: frana de motor, anticipare avansata, lipsa de pedala la blana, si pastrarea unei distante mai mari, nu fac exces de prudenta iarna.
excesul de prudenta duce la situatii precum cea de aseara.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

nu recomand ca cineva sa faca ca mine, dar eu iarna trecuta pe cielo am avut cauciucuri de iarna numai pe fata si pot spune ca m-am descurcat bine cu combinatia asta. Repet nu recomand, probabil si iarna asta voi face la fel ( doar cauciucuri pe fata) ca trebuie sa pun caucicuri si pe masina sotiei.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

calin sb
Posts: 55
Joined: 18 Aug 2007, 17:41
Auto:
Location: sibiu

Post by calin sb »

Gume de iarna doar pe fata = tractiune si frinare imbunatatite. Dar ce te faci in viraje, unde spatele pleaca unde vrea el, ESP-ul sau ABS-ul ar vrea sa te ajute, dar nu mai stie ce se intimpla. Daca masina nu ar avea atitea sisteme de control al tinutei de drum, poate ca ar mai merge si numai cu gume de iarna doar pe fata. Dar in cazul nostru...
Oare merita sa te zgircesti la 100 euro dupa ce ai dat 12000-15000 pe masina???
Am mai auzit pe la unii ca daca faci accident si nu ai cauciucuri adecvate sezonului poti avea surpriza ca cei de la CASCO sa refuze despagubirea. Nu stiu daca asa e, dar nu vreau sa experimentez.
Pe vechiul meu Golf 2 am incercat o iarna cu gume de iarna doar pe fata. Am avut tractiune mai buna decit cu cele de vara (si vorbim de un motor diesel de 49 CP, nu de 109!) dar stabilitate si frinare relative.
Cind nu mi-a permis bugetul, am adoptat varianta "mai bine 4 gume sh de iarna, decit gume noi de vara". Conteaza compozitia cauciucului, dar si profilul, care evacueaza zapada. Nu vreau sa ma laud, dar am circulat iarna f multi km, pe diferite drumuri, mai mult necuratate. Si inca sunt in viata!

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

Deoarece lichidul de racire este sub nivelul minim am cumparat o sticla de 1l de Aral Antifreeze Extra.
Ce puteti sa-mi spuneti este compatibil cu lichidul existent in masina?
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

Rapidel
Posts: 229
Joined: 28 Aug 2007, 12:22
Auto:
Location: Ploiesti

Post by Rapidel »

pompilius wrote:Deoarece lichidul de racire este sub nivelul minim am cumparat o sticla de 1l de Aral Antifreeze Extra.
Ce puteti sa-mi spuneti este compatibil cu lichidul existent in masina?
De ce a ajuns sub minim ?Trebuie sa te preocupe acest aspect .

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

Am fost nevoit sa fac ieri un drum pana la Sinaia,Cota 1400.
Bineinteles ca nu aveam montate anvelopele de iarna :cry: ...asa ca am urcat si coborat cu mari emotii.Exact cum ma asteptam, anvelopele Michelin sunt varza, am ramas impotmolit de cateva ori, am derapat copios, dar am scapat fara incidente. ABS-ul a intrat de vreo 2 ori, ieri fiind prima data cand "simt" ABS-ul la aceasta masina, dupa 6000 de km.
Amuzant a fost faptul ca in timp ce ajutam un BMW sa iasa din zapada, un tip care impingea masina alaturi de mine mi-a pus mai multe intrebari despre Cee'd, asa ca era gata-gata sa-l lasam balta pe inzapezit pentru discutia noastra despre masina :D
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Pai pt astfel de drumuri trebuie m,usaiiiii anvelope de iarna+ nisip lopatica, etc :)
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Cred ca si un set de lanturi era suficient. ;)

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Hansolo1
Posts: 120
Joined: 24 May 2007, 17:50
Auto:
Location: Timisoara

Post by Hansolo1 »

Salutare,

mi-am echipat masina cu anvelope de iarna. Dunlop Winter Sport 3D 930RON cu montat cu tot(anvelopele sunt din lotul 2006 saptamina 32). Nu vreau sa ma risc deloc, chiar daca fac ieshiri mai rar din orash dar si daca fac am nevoie de cauciucuri de iarna.
Dupa cum a amintit si Calinsb si eu asha am inteles ca daca ai facut accident si nu ai avut anvelope adecvate e cam cu scirtiit la casco.

Numai bine.
Cee'd 1.4LX Base sau (Best mai nou) Silver - fara optionale...comanda 11.05.2007 a venit 25.07.2007

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

@Hansolo, de unde?
cee'd EX+ 1.6 DSL

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

un pic OT
pai daca nu scrie explicit in polita de asigurare nu vad de ce sa pierzi asigurarea. Asa motive se pot gasi o gramada , ca ai avut probleme cu directia , ca nu a tinut frana, ca ai condus obosit si ai adormit, etc.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

Rapidel wrote:
pompilius wrote:De ce a ajuns sub minim ?Trebuie sa te preocupe acest aspect .
Primul care a pus o intrebare am fost eu! Am ajuns in aceasta situatie deoarece asa a fost luata masina.Totusi ma asteptam la un raspuns avizat nu sa fiu luat la intrebari de parca mi-a imprumutat cineva masina si am facut ceva rau.
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

Post Reply

Return to “Generalităţi”