Achizitie pro/Cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by quelloo »

am zis pass :p n-am mai facut casco anu trecut. erau prea scumpe. imi propusesem sa strang cam 2-300 de lei pe luna in caz de dauna (din pacate, fondul ala e inca pe 0 :( )
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
mash
Posts: 45
Joined: 25 Feb 2015, 01:36
Auto: Kia Ceed 1.4 GSL 2008, 109CP
Location: Iasi

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by mash »

haideti totusi sa lasam topicul curat si cu informatii despre ceea ce doreste colegul nostru (posibil viitor coleg :D ). Deschideti alt topic pt Casco
https://plus.google.com/photos/11035633 ... 5Hu9YqswwE
Kia Ceed 2008 1.4 GSL benzina - Iasi
Image

mdr_mirel
Posts: 251
Joined: 30 Sep 2009, 23:57
Auto: Kia pro ceed fl 1.6 diesel
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by mdr_mirel »

panzer wrote:
mdr_mirel wrote: Daca ai masina de noua si detii factura de achizitie,valoarea asigurata trebuie sa se faca plecand de la valoarea de noua impartind la coeficientul de uzura pt fiecare an.Treaba cu nu stiu ce catalog nu e valabila daca ai masina cumparata de noua si detii factura de achizitie,e valabila doar la masinile sh la care valoarea de noua nu este cunoscuta.
Wrong again.

Am cumparat masina noua. I-am facut CASCO. Ghici ce? Valoare asigurata 14600 euro. Valoare factura 12600 (la oferta). Ai dracu Elvetieni! :mrgreen:
Catalogul spune: Kia Ceed LX 1.4 GSL = 14600 euro. Faci pariu?

Daca tot va invat cum se face, o bere rece pe 35 de grade sa obtin si eu macar. Eurotax se numeste catalogul si este standard in lumea asigurarilor. Nu in republica noastra, ci in lume.

PS: City Insurance? Really quelloo? Tu te simti asa un pic asigurat de baietii astia? Noroc ca a picat Astra. Urmeaza Carpatica, Euroins. Asa tb sa fim noi tot timpul tepuiti. AXA, care este no 1 in Europa a plecat din Romania. Macar in ceasul al 12-lea, pun si eu o singura intrebare: poti sa iti cumperi casa/apartament cu asigurare pe imobil la ASTRA, CARPATICA, EUROINS? Daca nu, cum poti crezi ca ai masina asigurata?
Noroc ca niste oameni seriosi au pus mana pe ASF si acum fac curatenie in mafia asigurarilor. Mafiotii pica. Vor mai pica si altii nu numai Astra. Aveti credite? Sunt garantate cu asigurari? Unde?
Am avut doua masini cumparate de noi: Renault Megane 2 valoare factura 14400 de euro si pe polita casco a fost evaluat la 14400 conform facturii si Kia pro ceed valoare factura 13116 euro evaluata de casco conform facturii la 13116 euro.Plus inca un exemplu,un var de-al meu Vw Jetta valoare pe factura de noua 24200 de euro ,asigurata de casco la 24200 de euro.
Kia pro_ceed Facelift 2010 ,1.6 CRDI 115 cp,6MT,Cassa white,143 000 km.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5233
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by Nesta3 »

Si la mine la fel a fost.Pret 11800,valoare asigurata 11800.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by Ajax26 »

Factura de achizitie se foloseste in stabilirea SUMEI ASIGURATE doar in primul an de asigurare cand auto este NOU
Din anul urmator fiecare asigurator aplica grila proprie de uzura la o valoare de nou care o stabileste el dintr-un catalog
Majoritatea sistemelor de ofertare sunt online si au in spate un catalog gen Eurotax ,Apia etc
In mod normal daca pe factura de achizitie apar anumite discounturi ( gen tichet rabla , promo dealer ) acestea ar trebui cumulate - rezultand o valoare mai mare asigurata.
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

tatuzu
Posts: 12
Joined: 22 Aug 2015, 19:47
Auto: kia ceed 2008
Location: bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by tatuzu »

Daca este cineva interesat in Bucuresti si IF sa vanda kia cee'd benzina 2007-2008, am o cunostinta care vrea sa achizitioneze una.
Nu ma intereseaza nici un castig din treaba asta. Vreau doar sa ajut, eu urmand sa fac doar verificarea masinii din punct de vedere tehnic. Mai departe tot ce tine de negociere si incheierea "afacerii" nu mai este treaba mea. :D

adrianm90
Posts: 6
Joined: 09 Apr 2015, 11:04
Auto: Kia C'eed

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by adrianm90 »

Salut. Am tot citit pe net si aici pe forum si cred ca topicul asta e cel mai bun loc sa postez.

Vreau sa imi cumpar o Kia C'eed I. Am un prieten care are un exemplar din 2008 si e foarte multumit de ea. Vreau sa va intreb ce parere aveti de masina asta:

Kia C'eed 1.6 benzina - 2008 - 72500 km - 5200 euro (negociabil)

Ca dotari are asa:
- Scaune fata incalzite
- Jante aliaj 17
- Discuri frana spate
- Geamuri electrice fata
- Geamuri electrice spate
- Oglinzi laterale electrice
- Inchidere centralizata
- Cotiera centrala cu 2 spatii de depozitare
- Computer de bord
- Radio CD (AUX + USB)
- Priza suplimentara 12 V
- Comenzi audio pe volan
- Anvelope iarna
- Bancheta spate fractionata rabatabila
- Proiectoare ceata
- Revizii reprezentanta

1. Ce parere aveti? Isi merita banii? Mi se pare ca e putin cam ieftina pentru km/an/dotari.
2. Daca ma duc la reprezentanta sa ii fac o verificare totala, sa fiu sigur ca nu are probleme ascunse, cat ma costa?
3. Cand ma duc sa o vad, la ce imi recomandati sa ma uit in mod deosebit?

Multumesc anticipat.

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by dox »

Baga si linkul, poate cel care o vinde e pe forum.
ODO: 100000km din 06.2008

adrianm90
Posts: 6
Joined: 09 Apr 2015, 11:04
Auto: Kia C'eed

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by adrianm90 »


dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by dox »

Daca nu a fost bubuita si motorul ala e in mintile lui, as zice ca da. --> A se verifica starea motorului in reprezentanta(eu as face un test de compresie).
ODO: 100000km din 06.2008

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by eugenflorinmanea »

Ce naibilor sa aiba motorul ala la 72,000 km? Al meu are 125,000 mai e si pe gpl si nu am schimbat un arc la el! Doar sa fi schimbat uleiul la 40,000 km si sa fi pus Floriol dar daca are carte service cu toate reviziile nu ai de ce sa iti faci griji de motor. Cat de apropiat e ca prieten? Verifica sa nu fi fost lovita si reparata cu ciocanul si neaparat caseta de directie. E cam boala comuna la ceed si se manifesta fix intre 70 si 80 k km. Te costa cam 2,000 lei reparatul.
SAAB 9-5

adrianm90
Posts: 6
Joined: 09 Apr 2015, 11:04
Auto: Kia C'eed

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by adrianm90 »

Am fost si am vazut masina si cand am ridicat capota am vazut cateva bube:
-suruburile de la amortizorul pe dreapta aveau urme de cheie
-suport motor dreapta era mai nou decat de pe stanga (nu era asa ruginit)
-farul de pe dreapta era matuit pe interior; diferenta majora fata de cel de pe stanga
-suspensia pe dreapta nu era asa ruginita fata de cea de pe stanga.

Motorul se aude bine..adica nu are nici un sunet ciudat. Cand l-am intrebat pe proprietar de toate astea a raspuns clasic "nu stiu". Mentionez ca el este al doilea proprietar al masinii si nu a schimbat nimic in 1 an si o luna cat timp a tinut-o.

Masina este condusa de nevasta, cumparata la 59.000km, in prezent avand 72.500 km.

El ii da sus si tare cu cartea de service ca are totul trecut acolo..dar ma gandesc sa nu fi fost lovita pe partea dreapta si reparata la un service de cartier.
Am luat VIN-ul masinii totusi.

Ce imi sugerati sa fac? Sa ma duc totusi cu ea la KIA sa o verifice cineva de acolo cap coada? Ideea e ca nu as vrea sa imi iau o zi de concediu doar ca sa vad ca e teapa..

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by eugenflorinmanea »

Si mie mi au umblat la suruburi pe dreapta cand am luat un caine pe dn1 si cred ca au inlocuit contra-aripa. Teoretic vezi interventiile asupra caroseriei la reprezentanta kia- daca le a facut acolo.
SAAB 9-5

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare KIA CeeD

Post by panzer »

adrianm90 wrote: -suruburile de la amortizorul pe dreapta aveau urme de cheie
-farul de pe dreapta era matuit pe interior; diferenta majora fata de cel de pe stanga
-suspensia pe dreapta nu era asa ruginita fata de cea de pe stanga.
Despre surub: ale mele toate au urme de cheie pe ele. La revizii mai pe la inceput strangeau capul de surub cu o cheie dinamometrica si nu mai "troncanea".

La far e simplu: fost schimbat: din cauza de lovitura, din cauza de caine, din cauza de pietricele. Cine stie.

Mergi la un service daca vrei sa o iei. O urca pe rampa si se uita la lonjeroane. Daca lonjeroanele sunt aliniate n-a fost un accident grav.

Ionuts
Posts: 3
Joined: 25 Nov 2015, 14:49
Auto: Va urma

Sfat Achizite SH Kia Cee'd 1.4

Post by Ionuts »

Salutare tuturor!

Vine acel moment din viata cand trebuie sa imi achizitonez o masina. Studiind nevoile mele, ceea ce imi doresc de la ea si raportandu-ma la ofertele de pe piata in limita a 5000 de Euro am dedus ca mi s-ar potrivi cel mai bine un Kia Ceed 1.4 109 CP din 2008 Hatchback, dar nu ma refuz si un SW. Am studiat cu atentie acest forum, am citit tot ce se putea si am inteles la ce sa ma astept si ce trebuie sa urmaresc in momentul achizitiei. Achizitia o voi face cam in 3 saptamani, undeva in intervalul 12-16 decembrie. Am cateva nelamuriri si sper sa ma puteti ajuta prin experienta si cunostintele voastre:
1.Am gasit o oferta de la Tiriac Auto http://autovit.ro/anunt/kia-ceed-ID7Gfm ... 652db11560. Masina arata foarte bine, insa observ ca farul drept este matuit. Care ar fi cauza?
2.Pentru cei din Iasi(am vazut cativa in Jurnalul de bord) unde faceti reviziile in momentul de fata?
3. Cunoasteti pe cineva(sau poate chiar voi) care doreste sa isi vanda masina?

Sunt sigur ca vreau o masina pe benzina, in special acest motor, deoarece peste 80% din km ii fac in oras si maxim 150 in weekend extraurban + cateva excursii prin tara anual.
Astept orice sfat sau indemn din partea voastra cu mare placere.

Post Reply

Return to “Generalităţi”