Achizitie pro/Cee'd

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
house-max
Posts: 342
Joined: 27 Jan 2014, 10:00
Auto: kia ceed 1.4
Location: ilfov, popesti leordeni
Contact:

Post by house-max »

Vezi sa nu fi fost schimbat, verifica airbagurile... Si seria de sasiu la asiguratori. Dar daca poti sa o returnezi, dao inapoi... Si nu o zi cu rautate.. :( imi pare tare rau sa aud ca ai astfel de probleme la masina tocmai achizitionata
I love my IF 23 HaPpY old PYG :D

hypnos600bc
Posts: 6
Joined: 20 Jun 2014, 23:05
Auto: renault laguna

Re: Pareri Pro ceed

Post by hypnos600bc »

Le-am verficat inafara de problemele mentionate mai sus , nu sunt si nici nu mai vreau sa apara :) .
Pana la urma nu ma deranjeaza ca investesc banii in masina cat timp ma folosesc de ea , dar in momentul cand se strica ceva zilnic normal ca imi pun semne de intrebare.Consider ca a fost achizitie ok na pana la urma a fost 4300 si nu gasisem nimic mai ieftin in momentul ala.

BogdanC
Posts: 2
Joined: 29 Jun 2014, 12:46
Auto: -
Location: Iasi

Sfaturi achizitie Pro Cee`d

Post by BogdanC »

Salutare ! Sunt nou pe acest forum, momentan doritor de Kia Pro Cee`d dar sper ca, in scurt timp, sa devin proprietar.
Apelez la experienta voastra in ceea ce priveste aceasta masina. Poate cineva chiar cunoaste una dintre masinile gasite la vanzare.
In ordinea preferintelor voi posta cateva dintre cele ce se incadreaza in bugetul meu.

1.http://olx.ro/oferta/kia-ceed-unic-prop ... 3b76ea0478

2.http://olx.ro/oferta/kia-proceed-city-u ... 659f59dbbc

3.http://olx.ro/oferta/kia-pro-ceed-ID1BO ... 3b76ea0478

Mentionez ca as prefera varianta pe benzina. Multumesc celor care isi fac timp sa arunce o privire si sa-mi ofere un sfat :)
Daca aveti cunostinta de una buna, de asemenea, va rog sa ma anuntati !

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Pro Cee`d

Post by Ogy »

Eu as merge pe asta:
http://olx.ro/oferta/kia-proceed-city-u ... 659f59dbbc
Este mai dotata si are mai putini km cu conditia sa-i faci testele. Cred ca merge sa mai negociezi cu el....

BogdanC
Posts: 2
Joined: 29 Jun 2014, 12:46
Auto: -
Location: Iasi

Re: Sfaturi achizitie Pro Cee`d

Post by BogdanC »

Am sa il sun sa vad daca este dispus sa mai negocieze. Ma gandesc ca ar putea fi posibil sa nu fie platita taxa de mediu pentru ca nu precizeaza asta... si ar fi in jur de 600 de euro !

lucianian
Posts: 69
Joined: 28 Mar 2013, 15:35
Auto: kia ceed 2.0DSL

Re: Sfaturi achizitie Pro Cee`d

Post by lucianian »

90% nu cred ca are taxa platita din simplul motiv ca in 2009 ( din cunostintele mele ) nu se platea acea taxa.

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Pro Cee`d

Post by Xtremeboy »

intr-adevar aceea din anuntul 2. ar fi cea mai ok dar pot sa-ti ofer un detaliu ... masina este la vanzare de aproximativ 2 ani... si asta poate sa-ti dea de gandit ca atunci cand vezi masina sa fii putin sceptic daca pare perfecta ...
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

User avatar
tokyodream
Posts: 56
Joined: 12 Feb 2012, 10:12
Auto: Dacia SuperNova
Location: Iasi
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Pro Cee`d

Post by tokyodream »

Salut,

aici ai 14 anunturi doar PRO CEE'D :

http://www.ooyyo.ro/kia-pro+ceed-de-van ... D6617F385/

alegi anuntul, ai click pe el, apoi, ca sa se incarce site-ul original, dai iarasi CLICK jos pe bara albastra - CONTACTATI VANZATORUL !

Adica pasul 1 :

http://www.ooyyo.ro/detail/c=CD801D7114 ... 2501.html/

pasul 2 => http://www.tocmai.ro/kia-pro-ceed-2009-14581960.html

BAFTA !
Verifica seria VIN a masinii pe care doresti sa o cumperi prin CARVERTICAL:


https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Sfaturi achizitie Pro Cee`d

Post by bubu »

Salut...daca nu ti-ai gasit inca masina,scot si eu la vanzare masina din semnatura.
Este fabricatie 2008,155000km,fara probleme,carnet de service complet,accept orice fel de testare,propietar de noua.
Varianta best + cateva modificari de ordin optic(bara fata,bara spate,praguri,capota motor modificat,jante 17 cu anvelope de vara,jante 15 cu capace orig.fabrica cu anvelope iarna,folie omogata,bi-xenon,nuca schimbator imbracata in piele,plafon si stalpi interiori din material negru,plafoniera fata cu suport ochelari)dar si modificari de ordin tehnic(evacuarea modificata de la catalizator,filtru sport k&n pannel si suspensie sport)si toata sonorizarea masinii schimbata cu ceva mai performant(difuzoare fata-spate,statie 4 canale si cutie bass) plus ca masina toata este izolata fonic,cu materiale speciale pt asa ceva.mai am un eleron ce vine prins sub luneta,vopsit,doar ca nu am avut timp sa il montez.masina a fost vopsita integral in martie,vopseaua veche sa matuit si exfoliat cand am dat jos colantul,nu a suferit nici cel mai usor accident.
Pe masina vreau 5500 E,negociabil,taxa achitata.pt alte detalii,0727768797

ViperK
Posts: 22
Joined: 31 Aug 2014, 20:00
Auto: Cee'd HB 1.4
Location: Pitesti

Sfaturi Kia Cee'd 2008

Post by ViperK »

Salut,

Sunt nou pe forum, daca este vreun topic in care trebuia sa ma prezint, rog colegii sa ma indrume spre acesta.
M-am inregistrat pentru ca doresc sa achizitionez o Kia Cee'd (SH) si am nevoie de sfaturi in aceasta privinta din partea posesorilor acestui model de masina (daca sunt si colegi din Pitesti, cu atat mai bine !). Aceasta ar fi prima mea masina, nu am permisul inca (o va conduce fratele meu pana voi lua permisul), asa ca nu voi fi cel care face probele pe ea.

Masina pe care intentionez sa o achizitionez este 1.4 benzina, are in jur de 65.000 KM, este din 08.2008 (s-ar considera 2009 din ce am inteles), este ingrijita (cel putin la exterior, interior nu am apucat sa vad prea mult decat din exterior), sunetul motorului pare sa fie OK... acum, intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Din ce am vazut, reprezentanta KIA in Pitesti nu mai este, ce as putea sa fac in acest caz (unde pot verifica nr. de KM, verificarea masinii, etc) ?
2. Considerati ca, la acest nr. de KM, pretul de 5200 EUR este rezonabil ? Vi se pare suspect ? De ce ?
3. Ce aspecte ar trebui sa ma intereseze inainte de achizitie, la ce ar trebui sa fiu atent ?

Masina a fost luata de noua, din Romania, unic proprietar care doreste sa-si achizitioneze alta masina (asta spune dansa), exterior arata de 10/10, in interior doar ce s-a putut observa din afara si parea sa fie si acolo in regula.

Parcurg acum sectiunea de probleme spre a ma documenta in acest sens, dar niste indicatii de la colegii experimentati ar fi mult mai la obiect.

Multumesc anticipat !

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi Kia Cee'd 2008

Post by eugenflorinmanea »

Salut,
In principiu daca kilometrii sunt reali si reviziile au fost facute la reprezentanta/ la timp- nu ai de ce sa iti faci probleme- masina este foarte buna.
Ce hibe ar putea sa aiba:
- In primul rand sa nu fi fost lovita f tare. Acolo ca s-a inlocuit o bara un stop nu e problema...dar sa nu se fi indreptat chestii. Dc spui ca exteriorul arata 10/10- aici am eu un mic semn de intrebare- o masina care are 6 ani nu poate arata 10/10 la exterior decat daca a fost revopsita sau tinuta in garaj. Trebuie sa fii f atent sa nu traga intr-o parte, toate elementele sa fie aliniate- etc. Nu te lasa pe mana 'mesterilor' de la service ca aia nu prea isi dau seama dc a fost lovita sau nu.
- O hiba destul de des intalnita la Ceed ce se manifesta cam pe la 70,000 km: coloana de directie/ volan. In principiu nu costa asa mult sa le repari- in jur de 1,500 lei - 2,000 lei . Alte hibe: bielete, si acel scartait la ambreiaj la apasare (de obicei se rezolva fie prin ungere furca; fie prin schimbare furca- dar era bine ca operatiunea sa se fi facut in garantie, oricum nu e o f mare problema doar deranjanta). Alta: rugina la structura scaunelor- vad ca e deja f des intalnita, le luptam sa accepte Kia sa se rezolve pe garantie.
In rest..ce sa zic.. Ceed ul este o masina f fiabila si vei fi f incantat de ea. Eu am 105,000 km si nu am schimbat un arc la motor+ tine cont ca mai ai 1 an garantie la motor/cutie/planetare dc reviziile au fost facute la timp si la service autorizat Kia.
Mult succes si sa ne tii la curent.

A..uitasem- pentru verificare kilometrii reali/ verificare masina- nu ar strica sa tragi o fuga pn la Bucuresti la MIT sau IMG. In definitiv nu dai 2 lei pe ea si esti indreptatit sa faci o verificare amanuntita.
SAAB 9-5

ViperK
Posts: 22
Joined: 31 Aug 2014, 20:00
Auto: Cee'd HB 1.4
Location: Pitesti

Re: Sfaturi Kia Cee'd 2008

Post by ViperK »

Scuze, vroiam sa spun ca arata de 10/10 in conditiile in care masina are 6 ani (are mici defecte optice, prin locuri in care este putin probabil sa fi fost vreo lovitura/accident, de exemplu pe bara fata sub far, are doua punctulete mici, aproape insesizabile de la o distanta mai mare de 1m). Proprietarul sta la casa, are si garaj, dar nu cred ca a tinut-o in garaj tot timpul (mai detine o masina, un SUV, tot Kia).

Ceva rugina la structura scaunelor spui ca pare sa fie cat de cat normal si n-ar trebui sa ma ingrijoreze (in sensul ca nu e vina proprietarului, ca de rezolvat o rezolv eu) ?

Sunt convins ca este o masina buna, am un vecin care detine aceasta masina si am auzit numai de bine (evident si pareri de rau la adresa preturilor reprezentantei dar asta e alta poveste), din pacate, el nu ma poate ajuta, muncind si locuind in Bucuresti.

Garantia de care spui, este valabila si la aceste modele achizitionate in 2008 ? Pe site-ul lor am gasit ceva informatii, dar se refera la cele achizitionate dupa 2010.

In legatura cu verificarea acesteia in Bucuresti, nu cred ca proprietarul va fi de acord si in acest caz trebuie sa gasesc o solutie locala. Despre revizii si toate cele, voi afla astazi sper, dupa ora 18:00.

Multumesc si va tin la curent!

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: Sfaturi Kia Cee'd 2008

Post by Brill »

@ViperK: salutare si bine ai venit!
Prezentarile se fac de obicei la intilniri. Detalii gasesti la mine in semnatura ;)

Aceeasi problema o am si io la scaune, dar inca nu m-am gindit la ea si o am din 2009.
O sa le spun de problema asta la service cind ma duc la revizie... (adica undeva prin noiembrie)

Uite avem si un eveniment saptamina asta: viewtopic.php?f=44&t=23067

Te asteptam
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi Kia Cee'd 2008

Post by eugenflorinmanea »

Ai garantie 7 ani la cutie si motor (5 ani bara bara).
La modelele dp 2010 garantia este 7 ani bara bara.

Sa stii ca nu e adevarat ce se zice cu preturile la reprezentanta. Kia Ceed overall e mai ieftina la intretinere decat Logan (la Logan trebuie sa faci distributia la 60/80K km).
Ok e mai scump decat nea Gica din coltul blocului- dar fata de alte marci preturile sunt chiar OK- o revizie la reprezentanta e in medie 500 lei cu ceva variatii in sus sau in jos de ce trebuie sa schimbi (bujii, filtrul de benzina etc).

Incearca sa dai telefon la Kia Romania si sa ii rogi sa iti spuna dc le dai VIN ul despre masina.
SAAB 9-5

ViperK
Posts: 22
Joined: 31 Aug 2014, 20:00
Auto: Cee'd HB 1.4
Location: Pitesti

Re: Sfaturi Kia Cee'd 2008

Post by ViperK »

Nu am avut noroc la Kia Romania, iar proprietara parea sa aiba intentionat lipsa anumite informatii, iar fratele meu a zis ca se auzea ceva pe sub masina, eu am sesizat putin de tot acel zgomot, era un fel de pacanit... masina rula OK, nu am avut ce zice, insa el a avut o retinere in privinta masinii.

Am preferat sa nu riscam... acum sunt in cautarea altor masini (tot Kia Cee'd evident)... ce parere aveti de cele din targul vitan ? Ar trebui sa incerc ?

Multumesc.

@Brill: daca am noroc Vineri/Sambata, poate ajungem si noi la gratar !

Post Reply

Return to “Generalităţi”