Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Gargoyle »

Nu are cum sa ramana deschisa , daca te gandesti cand e aproape gol rezervorul atunci ai presiune scazuta dar totusi nu scapa gaz. In plus ziceai ca miroase doar inauntru deci nu scapa pe la gura de alimentare .
Eu zic sa aplici ce a zis sender.

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by apachioara »

vezi sa nu miroase de la adaptorul de alimentare... am avut aceeasi problema cu mirosul de gaz.... pana n-am mai lasat adaptorul in masina dupa alimentare sau l-am pus intr-o punga etansa de plastic
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Verifica si ce spune apachioara, nu e exclus sa fie miros "rezidual" :)

in legatura cu colierele, ti-au pus "soricei" de plastic in loc de coliere metalice ce pot fi stranse cu surubelnita?
Daca da, eu zic sa le schimbi
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by _devilson_ »

Am rezolvat prb.
Am vb ieri cu dl. Laurentiu de la Vernesti si azi am fost la el. Desi nu aveau prg de lucru azi, m-a primit si a stat si a rezolvat prb. A chemat si un baiat de acasa ca sa vina sa il ajute la operatiuni....desi repet....azi nu lucrau.
Asta zice multe =D>

Si acum despre prb: era crapata piulita care strange teava de alimentare de mustiucul prin care intra gazul la alimentare. A fost scoasa teava de alimentare de cupru cu totul si montata o teava de plastic alt cu manson negru, speciala pt gpl. Cica ar fi mai buna aceasta teava pt ca sulful din gpl nu mai ataca cuprul si nu mai lasa reziduuri in filtre.
Cand am un pic de timp o sa pun si o poza cu piulita crapata. Asta fiind crapata, nu mai etansa bine teava de alimentare, si de aici mirosul de gaz.

Cost reparatie: 0
Inca o data, recomand cu multa incredere pe acesti oameni. =D>

Edit: colierele sunt metalice si sunt cu autostrangere, deci fara suruburi, etc. Au verificat cu detectorul de gaze si era nicio prb la filtre.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by _devilson_ »

si poza promisa:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

alex_0722876565
Posts: 77
Joined: 25 Feb 2008, 09:40
Auto:
Location: Craiova , Dolj
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by alex_0722876565 »

In Craiova unde ati montat ... si ce marca, am kia ceed din 2008 , consum pana acum doar 54.000km ...ziceam sa trec si eu pe GPL (in ultimul timp sunt nevoit sa fac mai multi km pe luna).

Cam de la cati km pe luna sa zic asa incepe sa devina rentabila trecerea pe GPL.

Ce instalatie recomandati ...
Kia ceed 1,4 Best,culoarea pewter beige, ridicata pe 23.05.2008 Oz Maraton Craiova ,contact:0722876565 ,mail yahoo alex_0722876565@yahoo.com

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Amortizarea investitiei vine dupa 18.000 km.
Instalatia pe care o recomand este BRC, fara insa a spune ca celelalte sunt mai putin bune.
Multi avem BRC si se pare ca niciunul nu a avut probleme.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

alex_0722876565
Posts: 77
Joined: 25 Feb 2008, 09:40
Auto:
Location: Craiova , Dolj
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by alex_0722876565 »

sender78 wrote:Amortizarea investitiei vine dupa 18.000 km.
Instalatia pe care o recomand este BRC, fara insa a spune ca celelalte sunt mai putin bune.
Multi avem BRC si se pare ca niciunul nu a avut probleme.
Mersi pentru raspuns , am inteles ca BRC este cea mai apreciata /costuri /intretinere , etc ...

Stie cineva cat mai costa in Craiova si unde recomandati montarea instalatiei
Kia ceed 1,4 Best,culoarea pewter beige, ridicata pe 23.05.2008 Oz Maraton Craiova ,contact:0722876565 ,mail yahoo alex_0722876565@yahoo.com

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

Imi puteti spune si mie ce fel de polistiren ati pus in portbagaj sa ridicati la nivel?Cel extrudat este destul de scump,vreo 120 ron pachetul vs 40 ron cel expandat,insa nu am chef sa se faca mizerie prin masina de la el.Am vb cu cei de la Vernesti,vineri ma duc sa-mi pun instalatie dupa-amiaza! :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by webdevst »

Eu am pus polistiren normal, nu extrudat, gros de 5 cm. Mi-a ajuns o singura coala, pe care am dat 4RON, parca. Insa rezervorul meu de 47L este mai inalt cu 6 cm fata de nivelul lateralelor... asa incit nu sta foarte fix. O sa caut alta solutie...
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by apachioara »

polistiren extrudat gasesti si la coala, 10-15 lei e coala functie de grosime (3 sau 5cm); mie mi-au trebuit 2 coli, una de 3 si una de 5 cm grosime, avand rezervorul de gaz de 52 de litri. Mocheta podelei sta perfect dupa "bricolaj", incapand la marele fix si tavita de portbagaj pe care o aveam.
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Re: Instalatie GPL !?!

Post by dox »

webdevst wrote:Eu am pus polistiren normal, nu extrudat, gros de 5 cm. Mi-a ajuns o singura coala, pe care am dat 4RON, parca. Insa rezervorul meu de 47L este mai inalt cu 6 cm fata de nivelul lateralelor... asa incit nu sta foarte fix. O sa caut alta solutie...
Si eu am pus polistiren normal, l-am taiat bucati si l-am infasurat folie alimentara(am o rola cam de 50cm latime) ca sa nu faca mizerie in masina. Vine perfect.
ODO: 100000km din 06.2008

webdevst
_webstar_
Posts: 332
Joined: 06 Feb 2008, 10:04
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by webdevst »

Semnalez o neconcordata in indicarea nivelului de GPL din rezervor. Desi am inteles din manualul de utilizare ca indicatia nu este tocmai exacta, mi-e greu sa-mi explic acest comportament:
- dupa ce am facut plinul, aveam 2 leduri verzi de nivel aprinse
- dupa ce am strabatut vreo 100km, am 3 leduri verzi aprinse
- si in fine, azi, dupa ce s-au strins peste 220km cu acelasi plin, am 4 leduri aprinse...

Este posibili ca martorul de nivel sa fi fost montat gresit, indicind nivelul invers decit ar fi trebuit? Din manual, am inteles ca ledurile aprinse inseamna plin si nu gol... Sau am eu o instalatie giga smechera care se auto-alimenteaza :))

Martorul pentru nivel este acesta: http://goo.gl/FQPXv9
Image
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey ***

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Minu »

Nu au setat bine cei din service cum sa arate corect indicatorul cred.Eu zic sa le faci o vizita.In alta ordine de idei mai am o intrebare,cum ati facut cu roata de rezeva,ceva idei?Ati pus-o prinsa de spatar,pe laterala,cu ce ati ancorat-o,va loveste de placa aceea de deasupra portbagajului?
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

narcis1974
Posts: 14
Joined: 17 Aug 2013, 19:01
Auto: kia ceed 1.4 Best

Re: Instalatie GPL !?!

Post by narcis1974 »

Stie cineva cat mai costa in Craiova si unde recomandati montarea instalatiei ?

http://instalatii-gpl-craiova.ro/autono ... e-craiova/

Vorbește cu d-l Stefan.E un tip de treabă care stie multă meserie.Eu l-am sunat în toamna trecută vrând sa-mi montez in Craiova, că pe el il găsisem cu numar de contact mai aproape de Alba, unde locuiesc.Si el mi-a recomanat alti meseriași in Deva.Si sunt foarte multumit.Eu am dat pe instalatie cu montaj cu tot,2700 ron, in noiembrie 2013.Acelasi preț era si la Craiova.
Sună-l pe acest domn si afli ce dorești.
Bafta.

Sent from my SM-N9005 using Xparent Cyan Tapatalk 2
[b]Kia ceed,1.4 GSL,Best,Metalic silver,61000 km,GPL de la 54500 km[/b]

Post Reply

Return to “Generalităţi”