Kia c`eed 1.4 fiabila pentru taximetrie?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
candymann
Posts: 4
Joined: 23 Nov 2013, 23:53
Auto: logan

Kia c`eed 1.4 fiabila pentru taximetrie?

Post by candymann »

As vrea sa stiu parerile voastre pentru ca vreau sa-mi achizitionez o Kia c`eed SW benzina dupa anul 2009.Cat e de fiabil un astfel de motor pentru activitatea asta,daca sa-i pun gpl sau nu,etc.

User avatar
Caralumba
Posts: 726
Joined: 18 Aug 2012, 04:37
Auto: Cee'd 1,4 BEST GSL,Piston Grey
Location: Bucuresti

Re: Kia c`eed 1.4 fiabila pentru taximetrie?

Post by Caralumba »

Am citit sigur pe acest forum despre Kia folosita ca taxi parca de o firma din Brasov daca nu gresesc, cu 400-500k la bord, oamenii foarte multumiti.
Daca nu-ti raspunde nimeni, incearca un search.....
Succes.

L.E.1 - am gasit aici viewtopic.php?f=4&t=10410&p=187481&hili ... ri#p187481
L.E.2 - firma din Brasov cu taxiuri Kia Ceed SW se numeste Bratax, poti strica un telefon sa te interesezi la sursa.
Fair day, be well !
Image

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia c`eed 1.4 fiabila pentru taximetrie?

Post by eugenflorinmanea »

Cu motorul n ai treaba chiar si cu gpl.E un motor simplu aspirat ce se preteaza f bine la Gpl.Eu 1 in 5 ani 92,000 km nu iam schimbat un contact macar. De la 66000 am gpl
SAAB 9-5

dudepoly
Posts: 4
Joined: 28 Jan 2014, 23:40
Auto: kia ceed

Re: Kia c`eed 1.4 fiabila pentru taximetrie?

Post by dudepoly »

Buna,
Ai luat masina pt taxi?

candymann
Posts: 4
Joined: 23 Nov 2013, 23:53
Auto: logan

Re: Kia c`eed 1.4 fiabila pentru taximetrie?

Post by candymann »

dudepoly wrote:Buna,
Ai luat masina pt taxi?
Ai ceva de vanzare?

Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Kia c`eed 1.4 fiabila pentru taximetrie?

Post by Gargoyle »

candymann wrote:
dudepoly wrote:Buna,
Ai luat masina pt taxi?
Ai ceva de vanzare?

O recomandate pt. tine candymann , sa iei cu tine un prieten care are KIA CEE'D inainte sa o cumperi ... sa faca un test drive si o comparatie intre a lui si ce vrei sa cumperi .
De urmarit (din cate se vorbeste pe forum , eu nu am avut decat probela cu bieletele antiruliu fata si elementul elastic de la coloana de directie ) :

- trepidatii la relanti / diferite turatii la liber
- sunet ciudat la debraiere
- vezi daca nu ai martori "ABS" , "Check engine" etc. aprinsi

Sa studiezi cu atentie ce s-a schimbat in service , asa iti poti da seama de soferul ce a condus-o , respectiv daca e o masina mai ghinionista .

Eu zic ca e o masina super (pt. banii de SH) , poti sa tragi pe ea cat ii vrea doar sa ii dai ce ii trebuie ...

Mai dati-i si voi sfaturi la ce sa se uite ... poate ati intampinat voi alte dificultati ?

Bafta la achizitie !

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Kia c`eed 1.4 fiabila pentru taximetrie?

Post by Vincze Szilard »

pe langa cele enumerate:
- trepidatii la relanti / diferite turatii la liber
- sunet ciudat la debraiere
- vezi daca nu ai martori "ABS" , "Check engine" etc. aprinsi
as mai adauga si
- fluierat cutie de viteze in tr.1 cu sau fara ambreaj apasat conditia e sa se invarta rotile si sa fie in viteza

apropo si tu ai avut probleme cu trepidatii la relantiu? daca da atunci ai scapat de ei? si daca da cum ai scapat?
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Gargoyle
Posts: 64
Joined: 27 Mar 2014, 16:08
Auto: CEE`D, 1.4 + GPL, Black Pearl
Location: Baia Mare

Re: Kia c`eed 1.4 fiabila pentru taximetrie?

Post by Gargoyle »

Trepideaza un pic ... dar nu il pot numi trepidat dupa ce am vazut ce au descris altii pe aici (cica se vede pe scaunul pasagerului ... ) , eu am undeva la 2300-2400 turat in gol un trepidat mai aacentuat ... oricum masina a cam iesit din garantie asa ca , cand crapa , crapa si o repar :P
Vazusem ca si tu ai avut sau inca mai ai aceasta problema ... vedeam ca unii zic ca e de la volanta ovalizata sau necentrata corect sau ca e de la kitul de ambreaj ...

Personal iti recomand sa opresti un coleg posesor de cee'd sa faci un mic test , poate avem prea multe pretentii ? (cert este ca nu stiu exact simtomele descrise la masina ta ....)

Post Reply

Return to “Generalităţi”