noua kia ceed

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: noua kia ceed

Post by bondalicir »

au venit de la facelift incoace... daca nu ma insel la primul model recomandau havoline... e posibil sa ma insel totusi asa ca nu o luati de buna...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

d3xt3r
Posts: 224
Joined: 15 Oct 2009, 08:52
Auto: Cee'D GT
Location: Bucharest

Re: noua kia ceed

Post by d3xt3r »

Da, si pe a mea e ditamai stickerul cu KIA Recommends Shell Helix.
A mai incercat cineva sa puna Shell de cand a luat masina ?:)

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: noua kia ceed

Post by catalin »

La Oradea acum recomanda Mobil,nu sti ce sa mai crezi.Care da cel mai bun ciubuc de ala se recomanda. =D>
Golf 7 1.5 Tsi

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: noua kia ceed

Post by bondalicir »

asta e clar ca difera de la reprezentanta la reprezentanta ce ulei pun. insa kia recomanda shell. scrie si in manual... eu in schimb merg pe motul...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: noua kia ceed

Post by Ogy »

Off topic: am bagat diverse tipuri de ulei. Amintesc doar de castrol edge (bun) si mobil 1 (si mai bun). Astea 2 mi-au placut cel mai mult (mie si motorului) si o sa raman pe mobil 1, motorul mai silentios decat pe castrol, cu performante identice (consum, accelerare si lubrifiere) singura diferenta notabila la sunet.

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: noua kia ceed

Post by patton »

bondalicir wrote:asta e clar ca difera de la reprezentanta la reprezentanta ce ulei pun. insa kia recomanda shell. scrie si in manual... eu in schimb merg pe motul...
cum se comporta cu motul?
daca ar fi sa pun la revizie ulei adus de mine, as pune motul sau liqui moly. la cat de mult se vand aceste uleiuri in Romania sigur nu sunt contrafacute. Pt restul nu cred ca poate garanta cineva ca sunt "din alea bune".
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Stagiaru
Posts: 99
Joined: 27 Mar 2008, 23:14
Auto:
Location: Bacau

Re: noua kia ceed

Post by Stagiaru »

Ma scuzati ca intreb, dar discutam despre noua Kia Ceed sau despre untdelemn, fie el si ...mobil?
Iata modul topic in care se dilueaza un topic si cum scade valoarea unui forum... Daca nu aveti nimic de zis de noua Ceed, va propun sa va abtineti de la posturi inutile sau incorect plasate.
Revenind la subiectul discutat, din ce ati mai gasit pe net, credeti ca intr-adevar noua Ceed este setata mai mult spre confort, cu o suspensie ceva mai moale?
Cum vi se pare noul "look"? Personal sunt putin dezamagit de partea posterioara ce aduce a Seat Leon sau chiar Fiat Bravo, cu stopuri prea mici si neinspirat plasate, pentru a "taia" impresia de masivitate.
In partea frontala, mi se par reusite farurile, dar capota fata, parca fara nervuri, pare mai "plata" si anosta ca la Ceed-ul initial.
Ce parere aveti de mai noile sau mai vechile motorizari ce echipeaza noul model?
Cee'd 1.4 Best, Mars Red, numita Angelina. Si cam asta e, pe urmatorii "n" ani!

A&M Co
Posts: 15
Joined: 25 Jan 2008, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: noua kia ceed

Post by A&M Co »

Stagiaru wrote:
zaboss wrote:Văd că şi Kia păstrează aceeaşi "tactică" de a creşte preţurile în medie cu 2000 euro faţă de modelul anterior cum am observat la Ford şi Opel. Preţul unui Best nou este mai mare decât un City vechi. Acuma Kia este la nivel de Ford Focus/Opel Astra şi chiar Golf/Jetta. Slabe şanse. Kia s-a vândut în România fiindcă, vorba unui reprezentant de vânzări, "primeai multă maşină la bani puţini". Comparativ cu Ford Focus, un Best avea dotări de echipare medie (nu mai ţin minte care e la Ford) la bani de Focus "chel" cu motor de 1,4/90CP.
In opinia mea, Ford nu are aceasta tactica. Focus a fost si ramane scump, dar a fost si este peste Ceed.
Kia cere in plus pe noul model peste 20% fata de generatia precedenta. Dar ceea ce aduce in plus aceasta generatie, justifica acest pret majorat cu 20%?
In opinia mea, nu, desi un articol din Autoshow despre noul Ceed, arata progrese tehnice importante, mai putin vizibile din prezentarea oficiala a distributorului national. De exemplu o rigiditate torsionala mai mare cu 50% fata de "vechiul" Ceed, o excelenta habitabilitate si, pare-se, un mai bun confort bazat pe o suspensie ceva mai moale si o mult imbunatatita antifonare. Si spun nu, pentru ca la preturi absolut comparabile deja exista masini mult mai titrate, cu multi ani de evolutie in spate. Cred ca Kia a fost putin "orbita" de socul produs de Ceed la aparitie si supraliciteaza prea devreme.
Cred, deasemenea, ca rolul de "masina multa la bani putini" s-a mutat de la Kia la Hyundai, prin Elantra.
Ceea ce mi se pare insa mult mai interesant la noul Ceed este politica pachetelor optionale. Poate inca nu foarte inspirata, dar cu siguranta o politica ce constituie un pas inainte fata de marea majoritate a producatorilor asiatici. Inclusiv fata de "tizul' sau I30 de la Hyundai, cu preturi si dotari comparabile cu Ceed, dar, dupa stiinta mea, fara pachete optionale.
Salut,
Cred ca mai e de luat in calcul un aspect, plata se face in lei.
Cand am cumparat Ceed-ul, cursul era cam de 3,5 lei per euro. acum e (inca) 4,6. (nu mai vreau sa spun ca era si litrul de benzina cam 3,3 lei, daca imi aduc bine aminte)
La cresterea de pret in Euro, justificata sau nu e o alta discutie- se adauga cresterea data de diferenta de curs -cam 24 % daca nu gresesc si cresterea TVA-ului.
Si uite asa, intr-o piata auto aproape inghetata -ce ironie, pe caldura asta :) schimba-ti masina, daca poti!
Kia Cee'd 1.4 GSL; Classic; Machine Silver; B-100-AMC

Mihai-Alexandru
Posts: 245
Joined: 17 May 2011, 12:11
Auto:
Location: Baia Mare

Re: noua kia ceed

Post by Mihai-Alexandru »

@ A&M Co

Foarte bine punctat !
[b]KIA Cee'd FL. 1.4 90 CP Infra Red [/b]

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: noua kia ceed

Post by panzer »

@A&M Co

In plus dealerii vand mai putin si au marit marjele ca sa supravietuiasca. Am observat la VAG si OPEL foarte mari diferente de pret la configuratii similare fata de 2010.
In plus masinile cele mai multe vandute in 2007 - 2008 (cate 300.000 in fiecare an) au iesit din garantie si oamenii ocolesc service-urile autorizate.

O discutie interesanta ar fi: merita upgrade-ul de la Best-urile noastre la noua Ceed? Din ce vad eu majoritatea au cam 50-70.000 km din 2007-2008 pana acum. Merita upgrade sau le mai tinem pana la 150.000? Cei care au trecut de 100.000 km raporteaza destul de putine probleme tehnice.

Personal vad putine lucruri care m-ar convinge sa dau ~8000 in plus (diferenta intre pretul Best-ului si noua Ceed tot best)
- gama de motoare cam aceeasi cu exceptia GDI-ului.
- siguranta cam la fel: a aparut ESP-ul in standard, cam aceleasi airbag-uri.
- nu ne putem lamuri despre directie si suspensie. Putem face o analogie cu noul i30 dar pot aparea diferente de setari chiar daca este aceeasi platforma. Din poze scaunele par mai bine facute, cu suport lateral mai bun, dar trebuie sa astept sa ma urc intr-una ca sa ma pronunt cat de cat.
- a aparut ISGul dar eu unul nu cred ca este o tehnologie prea matura. Si prietenii cu BMWuri care are IGS din 2009 de la faceliftul seriei 3 il dezactiveaza pe capete.
- un plus major este ca poate fi configurata mult mai lejer din cauza pachetelor.
- design-ul este fresh intr-adevar si european.

Dar daca ma gandesc la diferenta de Casco, ~8000 euro la cursul de azi sunt cam toti banii in lei pe care i-am dat pe Best in 2008 si mai ales ca nu am avut nici o problema cu actuala masina, nu prea gasesc motive de upgrade.

Depinde si cate vor vinde: daca vor vinde cat Venga o sa stam dupa piese in service cu lunile.

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: noua kia ceed

Post by patton »

A&M Co wrote:
Salut,
Cred ca mai e de luat in calcul un aspect, plata se face in lei.
Cand am cumparat Ceed-ul, cursul era cam de 3,5 lei per euro. acum e (inca) 4,6. (nu mai vreau sa spun ca era si litrul de benzina cam 3,3 lei, daca imi aduc bine aminte)
La cresterea de pret in Euro, justificata sau nu e o alta discutie- se adauga cresterea data de diferenta de curs -cam 24 % daca nu gresesc si cresterea TVA-ului.
Si uite asa, intr-o piata auto aproape inghetata -ce ironie, pe caldura asta :) schimba-ti masina, daca poti!
plata se poate face si in euro. eu nu mai stiu cat era cursul in 2008 cand am cumparat ceed-ul, am platit in euro.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: noua kia ceed

Post by kiaalba »

kia ofera vreo reducere la a doua masina cumparata de la ei? (ma refer la bani, nu covorase sau pixuri :lol: ).
cum fac cei de la vw spre ex, unde reducerile pot ajunge la cateva mii bune de euro.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: noua kia ceed

Post by quelloo »

or da si ei poate ceva optionale gratis.
ca nici la VW nu-ti da reducere la variantele de baza. (sau nu de mii de euro)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Re: noua kia ceed

Post by moguai »

kiaalba wrote:kia ofera vreo reducere la a doua masina cumparata de la ei? (ma refer la bani, nu covorase sau pixuri :lol: ).
cum fac cei de la vw spre ex, unde reducerile pot ajunge la cateva mii bune de euro.
Se poate face buy back insa.. :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: noua kia ceed

Post by eugenflorinmanea »

In cresterea pretului tineti cont si de TVA care acum e 24%.
Masinile Kia Ceed nu au iesit din garantie.

La MIT mi s-a spus ca nu fac buy back pentru masini mai vechi de 4 ani.
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Generalităţi”