Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: Instalatie GPL !?!

Post by nicul »

Domnilor daca nu e voie cu folie pe fata de ce nu va conformati?
De xenon nu stiu ce sa zic, stiu ca era omologata instalatia fara spalator.

Toate au un rost, un xenon prost poate deranja colegii de trafic extrem de tare,
o folie pe fata poate sa va perturbe vizibilitatea in oglinzi, o janta prea mare poate
afecta suspensiile si directia...

Nu mai improvizati. Ramaneti in parametri! :)
PS: Romania nu e tara bananiera!
Pastrati discutiile pentru GPL.

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Instalatie GPL !?!

Post by dulaul »

Discutiile despre xenoane si folii va rugam sa le continuati pe topicurile dedicate. In acest moment ati deviat total de la subiectul acestui topic. Daca aveti informatii relevante despre instalatia dvs. de GPL va rugam sa continuati.

Multumesc,
dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Instalatie GPL !?!

Post by dulaul »

sender78 wrote: [...] Intre timp am achizitionat si eu o interfata pentru a putea sa ma conectez la computerul masinii, iar softul pe care il am are si o parte destinata unui test dyno pe sosea, asa ca am sa pot sa va spun cati caluti are masina si ce cuplu atunci cand e pe gpl.
@sender78 ai ramas dator cu niste informatii pe care le-ai promis pe la pagina 8. Dar pe langa asta, cat te-a costat interfata de conectare la computerul masinii si de unde ai achizitionat-o?

Multumesc,
dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

ai dreptate, dator am ramas
testul l-am facut atunci si din cate imi amintesc am reusit sa storc din ea 101 caluti, din a 2 incercare
interfata am luat-o de pe okazii si m-a costat 120 ron, daca nu ma inseala memoria cu tot cu soft
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Instalatie GPL !?!

Post by seeds »

Nu prea am auzit de instalatia PRINS-VSI, ma voi interesa sa vad cat costa, dar cei ce o monteaza zic ca nu are nevoie de omologare individuala. Oare asa sa fie?
Dati-va va rog cu parerea:
http://auto.killtec.ro/index.php/pg/ser ... _gpl_prins
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Dennis »

@seeds, cum adica nu necesita omologare individuala?
Ideea e destul de simpla: instalatia pe care o monteaza un anumit importator trebuie sa fie omologata in Romania.Odata cu factura primesti actele instalatiei in care este certificat acest lucru.Mai departe esti obligat ca in termen de 30 zile sa mergi la RAR, unde in baza actelor primite de la montator se face o verificare si se inscrie in CI a masinii tale respectiva instalatie.
Daca respectivul montator ti-a pus pe masina o instalatie neomologata e nasol (cu toate ca nu cred ca risca nimeni sa faca lucrul asta)

Nu prea inteleg exact la ce se refera acest "nu necesita omologare individuala"...
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by ionutz »

Daca nu ma insel, aceste instalatii PRINS-VS echipeaza masinile marca Subaru cu GPl din fabrica(nu stiu daca se comercializeaza si in Romania)...stiu ca am vazut acum 1an sau 2 un reportaj si erau foarte laudate, singurul incovenient era prezenta slaba pe piata din romania al acestei marci, de unde rezultau preturi ridicate la consumabile: filtre, etc
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mrs »

kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by _devilson_ »

am vreo 1500 km pe gpl pana acum fara probleme. am alimentat si din bulgaria cu gpl, dar mi s-a parut mai puturos gazul, insa era mai ieftin ca la noi: 1.23 - 1.24 lv /l.
insa un lucru curios cu CB: mi-au tot scazut km de mers pana la pompa, desi mergeam pe gpl si mai aveam un sfert de rezervor de benzina, pana la momentul in care mi-au aparut cele 4 liniute, ca si cum eram pe rezerva de benzina.
a mai patit cineva asta? cum s-a rezolvat? e destul de frustrant si stau oarecum cu grija ca poate se arde pompa de benzina.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

seeds
Posts: 346
Joined: 07 Jul 2008, 10:16
Auto: Kia Ceed 1.4 SW
Location: Galati

Re: Instalatie GPL !?!

Post by seeds »

@dennis: Un alt avantaj important este faptul ca la acest tip de instalatie nu mai este necesara omologarea individuala.
Asa scrie pe pagina celor de la kill**c (ultimul paragraf), pagina pentru care am pus link-ul.
Eu am inteles ca dupa montaj nu mai e necesar sa treci pe la RAR sa o treaca in CI. Asta era ideea, ca scapi de plati in plus si timp pierdut pe acolo. Oare e posibil ? Tare bine ar fi...
Cee`d SW, 1.4 GSL, Black Pearl,
GPL
ODO: 155 000 (90 000 benzina)

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by eugenflorinmanea »

@devilson tu nu cumva ai ultimul model de instalatie BRC- cea care pe lg gaz introduce si putina benzina pentru protejarea supapelor?
Eu parca asa citisem pe site ul celor de la Vernesti.

Eu zic sa dai un telefon la ei si sa intrebi care e treaba.

Cam cata benzina ti-a consumat si la cati km?

Eu zic ca nu e un lucru rau asta daca iti protejeaza mai bine motorul
SAAB 9-5

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: Instalatie GPL !?!

Post by nicul »

_devilson_ wrote:am vreo 1500 km pe gpl pana acum fara probleme. am alimentat si din bulgaria cu gpl, dar mi s-a parut mai puturos gazul, insa era mai ieftin ca la noi: 1.23 - 1.24 lv /l.
insa un lucru curios cu CB: mi-au tot scazut km de mers pana la pompa, desi mergeam pe gpl si mai aveam un sfert de rezervor de benzina, pana la momentul in care mi-au aparut cele 4 liniute, ca si cum eram pe rezerva de benzina.
a mai patit cineva asta? cum s-a rezolvat? e destul de frustrant si stau oarecum cu grija ca poate se arde pompa de benzina.
Si la mine scade distanta ramasa daca merg mai tare (peste 120, ca si cum ar fi pe benzina), dar dupa ce merg normal 60-70km/h incepe si isi revine. Am observat prima data cand mergeam spre Sibiu, pe autostrada scadea cu cate 1km distanta ramasa la fiecare km parcurs, iar pana la sibiu arata mai mult decat la intrarea pe autostrada. Poate restul nici nu au observat tinand CB-ul pe consum instant sau pe AVG.

Daca primesti vreo veste sa ne spui si noua.

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by _devilson_ »

eugen, asa e. e ultimul tip de instalatie si cica ar introduce si putina benzina, DAR asta nu explica de ce acul in bord statea la sfert, iar la CB imi apareau 4 liniute ca si cum as fi fost pe rosu. nu baga asa multa benzina incat sa ma treaca pe rosu, ca altfel nu ar mai fi rentabil daca merg si cu benzina si gpl in acelasi timp.
telefon la vernesti cred ca dau degeaba: instalatia functioneaza bine, in parametri. mult mai multa incredere am in acul de bord decat in CB. probabil CB-ul crede ca masina consuma benzina si face o calculatie. probabil daca ar fi fost facuta din fabrica cu gpl, s-ar fi gasit o solutie la problema asta.
cand ma intorceam din bulgaria, speriat ca merg pe 4 liniute, am crezut ca acul de la benzina a ramas blocat pe sfert si nu mai "cade". si am comutat pe benzina iar dupa 10-15 km de mers "sportiv" a inceput sa se miste acul. deci benzina aveam la sfert si CB-ul e nebun.

@nicul, si tu ai dreptate. am mers cu 120-130 mai tot drumul la dus....iar la intors 140-160 ...iar problema cu liniutele mi-a aparut la intors. acum sa vedem cand o sa-si revina CB-ul, mergand doar in Bucuresti.
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mrs »

cb-ul arata si calculeaza consumul pe benzina,asa se intampla la toti cei care au gpl,daca luai o pauza de 15-30min cb-ul iti arata iar nr de km,acelasi model de instalatie gpl am si eu si la fel se intampla.In rezervor este bine sa ai minim 10-15l,pompa de benzina functioneaza permanent si racirea o face in benzina.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
_devilson_
Posts: 469
Joined: 26 Mar 2012, 19:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by _devilson_ »

pai pauza a facut de ieri pana azi dimineata..si tot 4 liniute imi arata..desi acul in bord nici nu atinge zona rosie..mai are vreo 2 gradatii pana la zona rosie.

edit: cei care ati montat gpl, ati schimbat tipul de bujie (adica ati pus ceva special care e recomandat pt gpl) sau ati mers pe cele normale, NGK? acceasi intrebare si pt uleiul folosit la revizii: e unul mai deosebit sau Mobil 1 ESP Formula e ok?

multam
Kia Ceed 1.4 - CITY
J.B. http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=3240
Hyundai Elantra 1.6 - highway +

Post Reply

Return to “Generalităţi”