Pret vanzare masina

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: La ce valoare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4

Post by quelloo »

pai normal ca arata mai bine :p...
poate daca ar fi facut si astia un I30 cu 2 usi dar design diferit (adica la fel ca la ceed unde se vede clar diferenta intre ceed si proceed, nu ca la golf de exemplu unde trebuia sa te uiti la el numai din lateral sa-ti dai seama ca are 2 sau 4 usi...noroc cu Scirocco :D )
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Alex Palmer
Posts: 8
Joined: 07 Apr 2011, 23:21
Auto:

Re: La ce valoare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4

Post by Alex Palmer »

Eu m-am interesat de pret la mai multe sedii, si am spus sa imi evalueze masina la 50k din 2008...la Tiriac Auta mi-au oferit 5000-5500 si la MIT Motors 6000...asta in cazul in care amsina nu are nici o zgarietura. Si am intrebat daca ei dau atat..la cat le pun la vanzare si au spus k nu fac ei pretul , ca asta este pretul pietei :^o , din pacate am observat ca s-a devalorizat 50% in 2 ani, asta in cazul in care un golf din 2005 costa minim 7000...asta e..macar e o masina frumoasa.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: La ce valoare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4

Post by Razvan_G »

Cred ca fiecare dintre noi a stiut ca o astfel de masina, ce nu are o pozitie consolidata in mintea consumatorilor de-alungul anilor, se devalorizeaza foarte mult. Pe de alta parte asta ii piata cererii si ofertei, sunt prea putini cei care se orienteaza spre KIA atunci cand doresc sa achizitioneze un second hand. Poti sa ceri tu mult si bine, cine nu cunoaste masina si nu s-a "lovit" de ea, va alege un second "mai sigur": Golf, Astra, Focus ...

Mai mult, in conditiile in care cu programul rabla (3 cupoane) iti iei un Best nou nout la 9900 euro, e cel putin aberant sa ai asteptari sa iei 7800-8000 euro pe una second. Dar vorba aia, nu e prost ala care cere, ci ala care da! :) Eu cred ca pana la finele anului Cee'd-ul pe piata second se va invarti intre 5500-7000 euro (Best -> City).
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: La ce valoare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4

Post by quelloo »

Alex Palmer wrote:Eu m-am interesat de pret la mai multe sedii, si am spus sa imi evalueze masina la 50k din 2008...la Tiriac Auta mi-au oferit 5000-5500 si la MIT Motors 6000...asta in cazul in care amsina nu are nici o zgarietura. Si am intrebat daca ei dau atat..la cat le pun la vanzare si au spus k nu fac ei pretul , ca asta este pretul pietei :^o , din pacate am observat ca s-a devalorizat 50% in 2 ani, asta in cazul in care un golf din 2005 costa minim 7000...asta e..macar e o masina frumoasa.
un prieten si-a luat golf V 1.6 din 2006 cu 63.000 km la 6300euro si cu ceva optionale de altfel: aer, computer, geamuri si oglizi electrice si jante pe 16 aliaj. (anu trecut l-a luat)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: La ce valoare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4

Post by FLOPY »

Alex Palmer wrote:Eu m-am interesat de pret la mai multe sedii, si am spus sa imi evalueze masina la 50k din 2008...la Tiriac Auta mi-au oferit 5000-5500 si la MIT Motors 6000...asta in cazul in care amsina nu are nici o zgarietura. Si am intrebat daca ei dau atat..la cat le pun la vanzare si au spus k nu fac ei pretul , ca asta este pretul pietei :^o , din pacate am observat ca s-a devalorizat 50% in 2 ani, asta in cazul in care un golf din 2005 costa minim 7000...asta e..macar e o masina frumoasa.
Fii sigur ca daca iti ofera tie 5500-6000 E ei o vor pune la vanzare cu cel putin 7000 E. Eu cred ca inca se poate vinde un Cee'd Best din 2008 cu pana in 50000 Km cu 7000 E. Nu o vinzi la fel de repede ca si un Golf sau Focus, dar daca gasesti pe cineva care este interesat si de garantie, atunci sigur ai un atuu.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: La ce valoare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4

Post by Razvan_G »

Garantia e fix pix! E valabila doar pentru Bucuresti si inca 2-3 orase (valabil in sensul ca se poate dovedi si eficienta). Vinde tu un Cee'd in Deva, Oradea si alte "n" orase care au ramas fara service si dealer KIA. Mai nou am auzit ca si Clujul a dat kicks. Eu unul mi-am facut revizia in Ungaria ca aici pe o raza de 160 de KM nu e niciun service autorizat. Ca sa nu mai zic ca n-am primit nicio instiintare oficiala pentru rechemarea Ceed-urilor cu probleme ESP si nici n-am unde sa ma duc... Mai mult, daca Doamne feri am probleme de tinichegie sau alte cele, ori piese de schimb etc. esti pus pe o gramada de drumuri, ca sa nu mai zic timp pierdut etc. KIA o marca in care cred, DAR NU in Romania. Asadar, 7000 de euro pentru un BEST in conditiile pietei si ale KIEI pe piata romaneasca mi se pare o mana cereasca pentru cel care primeste! Si incerc sa fiu cat mai obiectiv posibil... Eu nu stiu daca iau 7000 de euro pe varianta City... dar vorba aia, depinde cum iti prezinti "pachetul". In 2008 am cam muscat-o, azi nu prea :D
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: La ce valoare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4

Post by marius01 »

Eu zic ca in perioada asta de asa numita "criza" nu poti avea un pret cat de cat corect. Eu zic ca nu este o masina proasta .La o marca consacrata se plateste in plus marca asa ca daca sunteti snobi cumparati :astra, w, audi, etc
Daca masina va multumeste lasati fitele :D :D :D
KIA Cee`d 1.4 BEST

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La ce valoare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4

Post by Ogy »

Ca sa nu mai zic ca n-am primit nicio instiintare oficiala pentru rechemarea Ceed-urilor cu probleme ESP si nici n-am unde sa ma duc...
viewtopic.php?f=4&t=8518
Adica noi nu suntem "oficiali" ?!? :lol:

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: La ce valoare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4

Post by Razvan_G »

@Ogy - ba da, dar ma refer de la Importator-ul KIA o notificare in scris (cum de altfel am primit pentru Dacia Logan in 2005). Adica vreau sa cred ca inca mai "exista un parteneriat" intre mine si Importator. Nu toti posesorii de KIA sunt inscrisi si in aceasta comunitate. Bine ca ma suna cei de la Citroen :D ca am participat o data la un concurs pe net si mi-au si trimis si ceva suport auto de CD-uri, ba chiar la finele lui noiembrie anul trecut m-au sunat sa ma intrebe de santate, daca vreau sa achizitionez o masina in viitorul apropiat etc.

De cealalta parte, in Oradea m-am trezit intamplator intr-o zi (cand scartaitul ambreiajului deveninse enervant) ca in locul de unde imi luasem masina KIA a aparut un depozit de covoare. :mrgreen: Hahaha, noroc cu clublul de aici, altfel ma simteam al nimanui. :lol:
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: La ce valoare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4

Post by ionutzyankoo »

Sper sa nu mi se urce lumea în cap dar obiectul principal de activitate al importatorului Kia in Romania este vanzarea autovehiculelor ....Mitsubishi. Ceilalți dealeri din reteaua Kia se descurca si ei cum pot...sunt aproape total independenți de importator. Acuma nu bag mana in foc pentru ce zic, dar asta e impresia pe care o lasa. Site-ul importatorului e total diferit de site-urile importatorilor din tarile "serioase". Pe site-ul kia.eu, Romania nici macar apare, apar in schimb Estonia, Islanda sau Malta.
Pana acum nu am avut de-a face cu service-urile (in afara de revizii) dar sper nici sa nu am nevoie...ca la cate am citit pe aici...
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La ce valoare de revanzare a mai ajuns un cee'd BEST 1.4

Post by Ogy »

Nu toti posesorii de KIA sunt inscrisi si in aceasta comunitate
Nu trebuie sa te inscrii ca sa citesti! :wink:
La restul ai dreptate.

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

pret revanzare kia pro ceed city 2.0 gls

Post by alexandruu »

ma gandeam sa imi vand masina, cam cat ar valora ? m am uitat pe net, dar vad in oferte doar besturi de 1.4

fata de dotarile standard city ( jante, esp, piele volan, proiectoare, si restul dotarilor ) mai are in plus : sub magnat 400w + statie alpine 300w , farurile dectane + xenoane , antifonare interioara + 4 cauciucuri de iarna dunlop m3 , rulate cam 15 mii km, in regim de iarna

fab 2009 . 45 mii km :) si merge impecabil, revizii la zi, a fost inlocuit luna trecuta acumulatorul in garantie, placute frana originale kia, schimbate recent ( fata +spate)
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: pret revanzare kia pro ceed city 2.0 gls

Post by Xtremeboy »

Pe baza acestui anunt : http://www.auto-m.com/index.cfm?fuseact ... rmin=10000
Si luand in considerare detaliile date de tine ai putea cere si tu macar 16000 E pe ea ... parerea mea...
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: pret revanzare kia pro ceed city 2.0 gls

Post by bondalicir »

pai atat e noua... sau pe acolo...
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: pret revanzare kia pro ceed city 2.0 gls

Post by alexandruu »

eu cred ca ar face cu 2500 peste un 1.4 best .. 1000 pt dotari , si 1000 pt motor , si 500 pt imbunatatirile aduse + cauciucurile care sunt ca noi adica cam 9500 euro ? sau e prea mult ?
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

Post Reply

Return to “Generalităţi”