Kia Magentis D4EA mers defectuos

Post Reply
Amuzan Marian
Posts: 2
Joined: 23 Aug 2020, 22:09
Auto: Kia Magentis
Location: Targoviste, Dambovita

Kia Magentis D4EA mers defectuos

Post by Amuzan Marian »

Bună ziua dețin o kia magentis 2.0 crdi cod motor D4EA cu DPF de mai bine de 2 ani și recent am schimbat distribuita pe curea în urma schimbului la aproximativ 7000 kilometri motor a început sa merga întrerupt cu un sunet metalic foarte puternic și cu o plecare foarte proasta de pe loc asemănător "unui tractor " are o trepidatie și am ajuns sa schimb turbina, ambreiaj, semering vibrochen, tampoane motor crezând ca de la acestea este sunetul și plecarea și tot nu am rezolvat nimic. Am verificat și injectoarele și tot nimic.
Cumva a mai pățit cineva asa ceva și ce as mai putea face singurele lucruri pe care le mai am de verifcat sunt tachieti sau dacă cumva distribuția a sărit de la punct.
Masina la rece funcționează impecabil dar cum este lăsată în jur de 1/2minuteface iar urat iar odată pusa în mers sunetul nu mai este atât de sesizabil dispare și trepidatia motorul.
Motorul target bine sunsa bine consumul este la fel de bun nu pierd sau mănânc ulei și specific schimburile sunt făcute la maxim 10k toate filtrele iar uleiul este un Mobil 5w30 esp cu acesta e venit din reprezentanta și am fost foarte mulțumit. [-o< [-o<

Post Reply

Return to “Magentis”