Xenon Cerato (faruri)

Forum cu de toate despre Kia Cerato
Post Reply
tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Xenon Cerato (faruri)

Post by tipitip »

Şi-a pus cineva xenon pe faruri la cerato? Cât de mult dispersează? Cum ridică faza lungă?

Sunt foarte mulţumit de halogenele X-treme Power de la Philips, dar mi se ard într-o veselie. Am evitat xenonul din multiple motive, bani, legalitate (afară), faptul că deranjeză şi în primul rând, nu ştiu cum îşi face treaba pe lămpile de la cerato. Nu sunt mai catolic decât papa, am xenon pe proiectoare, dar acolo nu se pune pb de deranjat (folosit aiurea, proiectorul oricum deranjează), legal clar, nu vede nimeni că ai xenon pe proiector afară (nu-l foloseşti şi gata, eu farurile le folosesc non stop în schimb!), deci trec peste asta dar... dispersează urât (că asta înseamnă deranj şi pierdere de lumină aiurea)? Faza lungă unde se duce (e vorba de xenon bifazic doar!).

Deci: are careva pe faruri?
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

bogdanpiron
Posts: 8
Joined: 05 Dec 2007, 20:28
Auto:

Re: Xenon Cerato (faruri)

Post by bogdanpiron »

Pus xenon simplu (pe oglinda far), rezultat dezastruos - nu focalizeaza bine din cauza formei trapezoidale etc, rezultand o lumina chioara, doar de fite.Schimbat cu proiectoare pe lupe - xenon D2S introduse cu greu in far, rezultat mai bunicel, dar trebuie reglate bine si ridicate farurile pt ca din cauza design-ului partii fata sunt prea jos si bat prea scurt (ma refer la scurta, lunga e super).Deci, ramai pe X-treme Power.Bafta.

Dr.M
DOCTOR
Posts: 53
Joined: 17 Jul 2007, 13:45
Auto:
Location: Bucuresti/Craiova

Re: Xenon Cerato (faruri)

Post by Dr.M »

Niste poze cu noile faruri modificate ar fi binevenite...merci
Kia Cerato EX Crdi 2007
Renault 21 dT 1989
Renault Megane dci 2003
Opel Corsa CDTI 2005
Toyota Avensis D-4D 2007
Skoda Octavia TDI 2003

Post Reply

Return to “Generalităţi”