Ce tip de bec au farurile?

Adrian Ciobotaru
Posts: 50
Joined: 06 Sep 2020, 22:34
Auto: Niro hibrid fara plug-in
Location: Brasov

Ce tip de bec au farurile?

Post by Adrian Ciobotaru »

buna.
degeaba citesc manualul de la Kia, caci nu scrie (sunt socat)... degeaba caut pe sit-ul Kia, caci evident nu scrie... (dealtfel, foarte putine informatii sunt date pe site despre masina; mi-ar fi placut sa citesc pagini intregi de info inca dinainte de achizitie).

Asa ca, permiteti-mi sa intreb aici: la Kia Niro cu faruri halogen, ce fel de becuri se folosesc?

Am presupunerea ca sunt de tip H4 (adica becuri precum ale trabantului), deoarece au filamentul pentru faza lunga si faza scurta in acelasi bec, insa nu sunt sigur...
Sincere multumiri cui stie...
Niro 1.6 gdi DCT hybrid, confort, 2020.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Ce tip de bec au farurile?

Post by alexcrist »

Ar trebui să fie în ultimul capitol din manual, la ”Specificații” e un subcapitol pentru becuri.

Aici găsești și o versiune online a manualului, deși nu e oficială: http://www.kniro.net/bulb_wattage-677.html

andreia67
Posts: 30
Joined: 01 Jul 2019, 10:38
Auto: Ceed 1.4 80kW
Location: Bucuresti

Re: Ce tip de bec au farurile?

Post by andreia67 »

Cauta aici: https://www.osram.de/apps/gvlrg/en_COM
S-ar parea ca acest tip de bec se cheama HB3.

Adrian Ciobotaru
Posts: 50
Joined: 06 Sep 2020, 22:34
Auto: Niro hibrid fara plug-in
Location: Brasov

Re: Ce tip de bec au farurile?

Post by Adrian Ciobotaru »

Multumesc pentru raspunsuri!

Deci, se pare ca becurile de la farurile masinii Kia Niro sunt de tip HB3, adica au o dulie mai speciala.
Acest fapt exlica si de ce LUMINA DIN FATA MASINII ESTE ATAT DE SLABA PE FAZA LUNGA...

Spre comparatie, la un amarat de Reno Megane din 2007, cand aprindeam faza lunga, aveam 4 becuri aprise: cele doua de la faza mica, H7 cu 1500 lumeni fiecare, si cele doua de la faza lunga, H1, cu 1550 lumeni fiecare; total: 6100 lumeni ! La astea se adaugau, desigur, pozitiile si luminile de ceata...

In schimb, nu pricep de ce, la Kia Niro este un singur bec responsabil pentru ambele faze. Si, culmea, becul HB3 nu are doua filamente (precum becurile H4 de pe logan-uri), unul pentru faza scurta si altul pentru lunga. Ci, au un singur filament. Ce inseamna asta? Inseamna ca becul arde continuu, iar diferenta intre faza scurta si cea lunga este facuta de modul de inclinare a lupei farului, sau a duliei becului.
Asta explica de ce, pe faza lunga, lumina chiar este CHIOARA... pentru ca la Niro avem un lux luminos de 2 * 1700 lumeni = 2400 lm, fata de 6100 la un megane vechi de 13 ani! RUSINE MARE, KIA !

Mare pacat... ar fi trebuit sa vanda exclusiv cu LED... sau macar, cine si-a cumparat varianta "confort", sa primeasca automat faruri cu Led...
Niro 1.6 gdi DCT hybrid, confort, 2020.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ce tip de bec au farurile?

Post by Nesta3 »

Dar cand ai cumparat-o nu ai vazut ce becuri avea?Sau ca e puturoasa?Sau ai prins-o la pufuletii cu surprize?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ce tip de bec au farurile?

Post by quelloo »

lumenii aia nu se aduna: 2 becuri de cate 100 de lumeni nu vor lumina niciodata cat unul de 200 daca restu variabilelor sunt la fel.

dar, in functie de producator, tipul becului etc etc chiar daca au acelasi numar de lumeni, 2 becuri pot lumina diferit.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Adrian Ciobotaru
Posts: 50
Joined: 06 Sep 2020, 22:34
Auto: Niro hibrid fara plug-in
Location: Brasov

Re: Ce tip de bec au farurile?

Post by Adrian Ciobotaru »

@ quello: si un copil de gradinita stie ca daca aprinzi o lustra in sufragerie cu 5 becuri, va lumina mult mai puternic decat daca aprinzi doar 2 becuri.
 
@ Nesta3: tu lucrezi la Kia? evident ca nu ai cum sa cunosti totul despre o masina inainte de a o lua... Mai merge omul si pe incredere, mai ales la o marca considerata atat de buna...

Eu nu am putut sa imi configurez masina, datorita timpului lung de fabricatie, care nu se incadra in termenul pentru rabla... dar, chiar si asa, producatorul nu trebuia sa puna lucruri slabe pe varianta Confort.
Niro 1.6 gdi DCT hybrid, confort, 2020.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Ce tip de bec au farurile?

Post by quelloo »

esti constient ca nu o sa fie lumina de 2.5 ori mai puternica nu?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Icefinity
Posts: 20
Joined: 03 Jul 2020, 08:45
Auto: Kia Stonic
Location: București

Re: Ce tip de bec au farurile?

Post by Icefinity »

Adrian Ciobotaru wrote: 28 Oct 2020, 01:54 @ quello: si un copil de gradinita stie ca daca aprinzi o lustra in sufragerie cu 5 becuri, va lumina mult mai puternic decat daca aprinzi doar 2 becuri.
Din păcate nu prea funcționează așa lucrurile.
Îți dă impresia că luminează mult mai puternic deoarece fiind în locuri diferite acoperă o arie mai mare.
Bineînțeles că depinde și intensitatea propriu zisă a becului , și da , si eu am un HB3 pe Stonic și e destul de chior comparativ cu un LED (dar din moment ce nu exista LED pe model atunci când am comandat....)

Am avut neplăcerea să conduc pe un drum cu 0 lumini pe la 1 dimineața și nu prea vedeam unde e curba (la viteza aia) dacă nu era altă mașină în față să mă iau după ea.

Poți face conversie să îți pui LED pe ea chiar daca nu e legal sau să încerci un alt bec halogen HB3 mai potent.
Ex
Philips WhiteVision (cod produs 9005WHVB1) (deși halogen și ăsta e puțin ilegal pentru că e de culoare albă și în lege spune să nu se monteze un bec de o altă culoare pe mașină)
Adrian Ciobotaru wrote: 28 Oct 2020, 01:54 @ Nesta3: tu lucrezi la Kia? evident ca nu ai cum sa cunosti totul despre o masina inainte de a o lua... Mai merge omul si pe incredere, mai ales la o marca considerata atat de buna...
Kia este unul din brandurile mai fiabile , mașinile sunt ok per total însă nu excelează la ceva anume.
Majoritatea oamenilor iau Kia pentru garanție.
Nu pentru confort (pentru că există altele mai bune la același preț)
Nu pentru design (pentru că deși este subiectiv , există altele mai bune)
Nu pentru tehnologie (pentru că...)
Nu pentru preț (pentru că....)
Dar per total mașinile Kia au câte ceva din fiecare.

Înainte să apară XCeed pe piață întrebasem consilierul Kia dacă va avea semnalizare tip cascadă cum au unele mașini de câțiva ani.
Parcă l-am înjurat de mamă când l-am întrebat asta.
Nu avea rost să întreb de lucruri SF precum camera 360 (ca pe duster/sportage/sorento) sau control al gesturilor , sau chiar pliare/depliare AUTOMATĂ a oglinzilor din setări.

Ideea este că nu te forțează nimeni să iei un lucru fără să îl testezi (mașini etc) sau returnezi (produse).

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Ce tip de bec au farurile?

Post by ionutp »

"Philips WhiteVision (cod produs 9005WHVB1) (deși halogen și ăsta e puțin ilegal pentru că e de culoare albă și în lege spune să nu se monteze un bec de o altă culoare pe mașină)" - Nu cred ca e ilegal, din cate stiam eu legea specifica doar ca becurile sa fie de acelasi tip ca din fabrica (e.g. halogen).

Am vazut diverse review-uri si astfel de becuri vor sa fie putin mai albe, dar nu se compara cu un LED sau Xenon, nici pe departe. Si mai sunt cele cu 150% sau mai stiu eu cat intensitate care ar trebui sa fie mai puternice, legale de asemenea, dar care se ard si mai repede ca halogenele obisnuite.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post Reply

Return to “Niro”