Achizitie Stonic? Sau poate Ceed

CTz
Posts: 6
Joined: 02 Jan 2022, 08:23
Auto: Dandero:)
Location: Bucuresti

Achizitie Stonic? Sau poate Ceed

Post by CTz »

Salutare

Vreau sa schimb actuala buburuza (Sandero 2018, 1.0), cu (probabil) Stonic. Vreau automata, probabil 1.0, etc

Va rog sa ma ajutati cu ceva pareri.

1. Vreau stonic pentru ca e ceva mai inaltuta, dar nu stiu cum e Ceed-ul fata de Sandero (am citit specs, dar...).
2. E o idee buna cutia automata 7 trepte? Motorul am inteles ca ar fi ok.
3. Stiu ca e o problema cu termenele de livrare la toate marcile, insa... Initial ma tenta Ford Puma sau ceva de VW, dar pe langa niste preturi cam ... deosebite, au termen de livrare 8 luni, minim!!! Cum este la KIA?
4. Bugetul ar fi de aprox 17.000, si nu vreau altceva decat cutie automata, AC manual, pilot automat si camera marsarier+senzori. Restul nu ma pasioneaza.. Aveti o sugestie referitor la nivel de echipare?
5 nu vad sa aiba optiuni de upgrade pentru scaune - mi-ar placea ceva comod... Exista alternativa?
6. Eu am condus o perioada un Polo 2019 DSG, iar la Polo sistemele de franare automata in caz de obstacol m-au dat de doua ori cu botu' de volan, fara sa aiba nici un motiv (si devine si mai emotionant cand ai un camion in spatele tau) . Din cate am inteles problema ar veni de la faptul ca folosesc senzorii de parcare fata/spate pentru a depista obstacole... Sistemul de la Kia este similar? Pentru ca daca raspunsul este da, nu ma intereseaza...


Multumesc.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Stonic? Sau poate Ceed

Post by Nesta3 »

Eu m-as uita la Sandero Stepway CVT.
Full option, o scoți sub 15mii euro.
Dacă e și pe stoc, e cea mai buna alegere.O iei cu “5 ani fără griji”, adică întreținere și mentenanța gratuite și aia e: apa , paie și bătaie.
Și la kia tot termene din astea sunt, poate nu 8 luni, dar 6 luni tot ai la o masina configurată.
Oricum ai da-o și orice ai lua, dacă vrei cu rabla, ai de așteptat.Cred ca mai sunt fonduri acum doar pentru persoane juridice.Deci daca ala e bugetul maxim, pentru ce mașini ai enumerat, doar Sandero Stepway intra in calcule fără rabla și cu dotări peste ce oferă restul la entry level, adică 16-17mii.Bineînțeles, nu se compara la materiale cu Puma, stonic nu mai zic cu ceed, dar din ce am văzut, nici Stonic-ul entry level nu prea atractiv.

Mergi și fa test drive.Lumea lauda noile modele de la Dacia, in special motorizarea Eco G -100 legată la cutie manuala.CVT e CVT și daca îți place cum se comporta, e o alegere buna pentru oraș și ieșiri ocazionale.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

CTz
Posts: 6
Joined: 02 Jan 2022, 08:23
Auto: Dandero:)
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Stonic? Sau poate Ceed

Post by CTz »

Well, am Dacie, si stiu cam cu ce se mananca.. Nu ma da pe spate varianta noua, pentru ca oricat de bune ar fi motorul si cutia, tot o chestie ieftina este.. Nu este deloc insonorizata, nu este deloc stabila iar dotarile... sa zicem ca ma lasa rece o tableta si clima.

De Kia nu stiu insa absolut nimic. Nici macar daca este insonorizata mai de doamne ajuta, sau daca e stabila. Singurul criteriu de comparație ar fi un polo de prin 2019, dar nu stiu daca vb de ceva echivalent la Kia, sau nu. Bineinteles ca m-as duce la un test drive, dar macar principial as avea nevoie de niste informatii..

Anyway, multumesc pentru opinie... Mai sap... :)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Stonic? Sau poate Ceed

Post by Nesta3 »

Am înțeles.
Atunci ia Stonic.Trebuie sa îți bati capul puțin cu opționalele, dar uite ce as pune eu și a ieșit la 18mii.
https://www.kia.ro/carConfigurationsPdf ... 125568.pdf
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

CTz
Posts: 6
Joined: 02 Jan 2022, 08:23
Auto: Dandero:)
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Stonic? Sau poate Ceed

Post by CTz »

La ceva de genul asta am ajuns si eu... Am trimis un mail catre 2 dealeri, sa vedem ce iese...

Multumesc pentru raspuns!

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Stonic? Sau poate Ceed

Post by Nesta3 »

Cu plăcere!Bafta!
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

CTz
Posts: 6
Joined: 02 Jan 2022, 08:23
Auto: Dandero:)
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Stonic? Sau poate Ceed

Post by CTz »

Sa fie ! 8)

CTz
Posts: 6
Joined: 02 Jan 2022, 08:23
Auto: Dandero:)
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Stonic? Sau poate Ceed

Post by CTz »

Salutare

Pana la urma, nici un Kia nu s-a incadrat in ne doream noi.

Stonk! :) e prea mica (surprinzator pentru mine, parea mare)
Xceed e ok, dar cam mica in spate
Niro - okeish, dar ceva nu a rezonat
Sportage e OK, dar deja e prea mare si cam sare din buget

Am ales... Skoda Kamiq :lol:

Multumesc pentru opinii, km fara probleme va doresc!

Post Reply

Return to “Stonic”