STONIC TEST DRIVE

phidias
Posts: 24
Joined: 18 Apr 2019, 01:15
Auto: stonic
Location: Bucharest

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by phidias »

Tot o concluzie, ceva mai tehnica. Motoarele de 1.4 si 1.6 cu care vin echipate Kia si Hyundai se numesc Gamma si sunt un update din 2010. Motorul de 1.0 L a fot lansat in 2015 la Geneva si vine ca raspuns la directivele europene privind poluarea.
Japonezii si koreenii nu au crezut niciodata in motoarele ECO cu 3 cilindri si turbina. Fapt dovedit de noile studii germane. Acesta este motivul pt care nu au scos din oferta vechile motoare, pe aspiratie. Au vrut ca cel de 1.0 LT sa aduca o economie de 10 - 15 % (adica 1 L la 100 Km), pe care nu o aduce in realitate.
Motorul de 1.0 L si cel de 1.4 L sunt relativ similare ca peformanta si economie. Acesta a fost si scopul. Diferentele sunt minore. Unde se simte cu adevarat e la 1.4 si 1.6 L turbo.

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by Danicko »

Stonic are garda la sol mai mica decat ceed. Am masurat in showroom la partea din fata a masinii.
In fata e ca rio, tare joasa.
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

phidias
Posts: 24
Joined: 18 Apr 2019, 01:15
Auto: stonic
Location: Bucharest

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by phidias »

Posibil. Si Rio are la fel. Stonic este un Rio putin mai mare si mai ridicat. Ei zic cu 4 cm. Probabil ca pe mijloc. Eu am 190 cm. La test m-am simt mai bine in Stonic, decat in Rio. Mi se pare mai asezata pe drum. Ceed mi se pare mai de familie, incarcata cu bagaje si copii, pe A2. E alta clasa. Mie imi plac drumurile de tara, nu doarte denivelate si nici prea abrupte. Fiecare cum simte. Din start mi-am cautat un mini-suv. Daca voiam ceva mai clasic, imi luam un Hyundai i20 sau 30. Oricum preturile sunt cam la fel .. 1000 euro maxim.

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by Danicko »

Fata de rio e max 1cm mai inalta consola fata. Un stonic din parcare avea garda mai mica decat rio. Am masurat pana la fusta aia de sub consola fata. Poate depinde de motorizari garda la sol.
Ceed HB 1.4 Best MS, Bucuresti

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by panzer »

Eu nu am inteles nimic din topicul acesta pana acum. Stonic sau motorul 1.4 aspirat e problema? Si apoi iti iei crossover ca sa mergi preponderent in Bucuresti? De ce? Iti place sa te urci pe borduri?

Garda la sol este doar 1 argument. Daca vreti sa iesiti un pic de pe asfalt, conteaza mai mult unghiul de atac si degajare. Un ceed de ex poate sa aiba 14 cm garda la sol, dar botul f lung te face sa lasi plastice pe coclauri.

Din pacate la noile preturi cu 13.000 nu prea ai multe de ales ca sa iesi de pe asfalt. Printre cele mai bune optiuni raman Suzuki Jimny si Duster. Exclus Captur si alte povesti de crossovere in clasa B.

phidias
Posts: 24
Joined: 18 Apr 2019, 01:15
Auto: stonic
Location: Bucharest

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by phidias »

s-a lamurit tot. nu prea ai ce sa iei. in afara de sh, dar e alta poveste.
in ce priveste Dusterul, am testat unul. cu scaunul lasat jos de tot si volanul sus, mi se freaca picioarele de el. e jenant de stramt pentru astia mai lungi. parbrizul e ingust, oglinda e trantita pe mijloc, vizibiliatea - problem. in spate nu vezi decat cu camera sau iesit pe fereastra.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by ingerulol »

Nu sunt de acord. Masinile SH or fi ele cum o fi , dar peste cati samsari si combinatori am dat, prefer sa fac un efort sa iau una noua dintr-o clasa mai mica. Nu-mi permit , nu mai iau .

O sa postez niste poze maine cu STONIC-ul . Il am la test drive de vreo saptamana. Masina merge bine , consuma putin si e foarte dotata (as fi preferat jante vs plafonul bi ton)

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by ingerulol »

Dupa aproape 300 km de Bucuresti pot spune ca e ok masina . Sunt incantat de ea - este de test drive , dar o recomand - fara ezitare . Este mai mare decat CAPTUR, dar mai putin premium decat KONA , insa si mult mai ieftina decat cele doua .

Consum 8.8 media / inclusiv la pompa (deci real) pe traseul Colentina (Fundeni) - Obor pe stradute sa las copilul la gradinita - Eroilor zilnic si inapoi intotdeauna la orele de varf .

Daca aveti intrebari nu ezitati . Masina a fost oferita de AutoNET Giulesti si au si discount mare .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

phidias
Posts: 24
Joined: 18 Apr 2019, 01:15
Auto: stonic
Location: Bucharest

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by phidias »

Masina e superba! Am 1500 km cu ea, motorul s-a mai rodat. Am scos 4,8 afara si 7 in oras.
Motorul duce fara probleme pana la 145 km/h si 3100 ture. Mai sus n-am avut ocazia.
Este foarte stabila - din giratorii iesi usor cu 70. Desi e aspirata, accelereaza excelent.

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by ingerulol »

Cel mai tare la STONIC mi-a placut volanul . Pe langa asta mi-a placut pretul . La GIULESTI Autonet mi-au dat 12500 URBAN cu optiuni pe masina de testDRIVE care era foarte dotata, iar una noua 14300 cu multe dotari , motor benzina. 15500 cu DCT (deci automata) .

mangelescu
Posts: 1
Joined: 09 Oct 2019, 23:26
Auto: Stonic
Location: Bucuresti

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by mangelescu »

Salut!

Am 1200 km cu ea si pana acum e ok - nici o problema. Inca ma amuza cum ma "trage" de volan lane assist :)
Cu FCA nu sunt lamurit inca.
Pentru oras e foarte ok....deocamdata......

User avatar
tokyodream
Posts: 56
Joined: 12 Feb 2012, 10:12
Auto: Dacia SuperNova
Location: Iasi
Contact:

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by tokyodream »

LA MULTI ANI ! Am facut si eu o comparatie cu Stonic-captur-crossland x si asa-i, are pret imbatabil !!! Ce e nasol, e faza cu 3 si 5 stele euroncap........... si, DA, promovat cum trebuie are sanse sa se vanda bine!

Dacia Duster este cel mai bine vândut SUV de clasă mică în Europa în primele 10 luni din 2019 =>

Locul 15 = Kia Stonic = 48.406 buc - https://www.autoexpert.ro/dacia-duster- ... -din-2019/

Sa vedem SELTOS cum va fi primit....... Se anunta vremuri frumoase, KIA are cu ce :)
Doamne-ajuta!

PS - sa nu uitam si de XCeed
Verifica seria VIN a masinii pe care doresti sa o cumperi prin CARVERTICAL:


https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by Nesta3 »

Seltos nu va fi vândut în Europa.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
tokyodream
Posts: 56
Joined: 12 Feb 2012, 10:12
Auto: Dacia SuperNova
Location: Iasi
Contact:

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by tokyodream »

New Stonic Maxx And Picanto Zest Special Editions Add A Splash Of Color To Kia’s Range

https://www.carscoops.com/2020/01/new-s ... ias-range/
Verifica seria VIN a masinii pe care doresti sa o cumperi prin CARVERTICAL:


https://www.carvertical.com/ro/landing/v3?utm_source=aff&a=daimyo&b=0eb206ae

Capone
Posts: 4
Joined: 14 Feb 2022, 08:45
Auto: Stonic
Location: Bucuresti

Re: STONIC TEST DRIVE

Post by Capone »

Salutare,

In mod cert voi opta pentru jante de 15"

Cum fac insa sa am garda la sol mai mare, fara sa pun alte jante?

Ce cauciucuri pot pune?

Multumesc

Post Reply

Return to “Stonic”