Update soft consola

Nadstrif
Posts: 26
Joined: 27 Apr 2019, 18:47
Auto: Kia Ceed 2019 1.4 T-GDI
Location: Bucuresti

Update soft consola

Post by Nadstrif »

Salut,

Jucandu-ma prin setari tot imi sare in ochi butoul de Update Software care cere update-ul pe un stick...am tot cautat pe net si nu vad nicaieri vreo pagina dedicata pentru update-urile viitoare care ar trebui sa apara (mai putin cele din US care nu cred ca ne sunt folositoare). Stie cineva ceva? Intreb pentru ca tot am o speranta sa se faca update la android auto ca imi tot iau freeze-uri aiurea dupa 30-60 de minute de utilizare si ma forteaza sa scot si sa rebag cablul...care distrage atentia cand conduci.

User avatar
Icefinity
Posts: 20
Joined: 03 Jul 2020, 08:45
Auto: Kia Stonic
Location: București

Re: Update soft consola

Post by Icefinity »

Salut,
Din păcate Android Auto în sine este o mizerie ce conține foarte multe bug-uri/probleme.
Dacă te pricepi puțin la Java/Kotlin și iei apk-ul de la Android Auto și îl decompilezi vei observa că nu și-au dat prea mult silința cei de la Google.

Ca să îți răspund la nelămurire .
Da și nu.
Un update la sistem ar putea face ca Android Auto să nu se mai blocheze cel puțin pe versiunea ta actuala de Android Auto.
Dar la fel ai putea să încerci și alte versiuni mai vechi de Android Auto și să vezi dacă merg.

Și la mine pe Stonic se bloca din când în când , mai ales că erau perioade care foloseam AA și câte 7-8 ore în continuu.
Condoleanțe pentru bateria telefonului meu , pentru că atunci când îl scoteam de la mașină rămânea la 100% vreo 4-5 ore de folosire , deși teoretic telefoanele ar trebui să oprească alimentarea când sunt 100%.
Am rezolvat problema cu blocarea Waze-ului folosind o versiune mai antică de Android Auto (după ce am instalat și dezinstalat peste 15 versiuni diferite).

Un alt lucru nu înțeleg eu.
De ce sistemele infotainment vin "blocate".
Sistemele infotaiment sunt practic niște tablete cu Android pe ele care sunt limitate intenționat.

Poți să le deblochezi și să instalezi pe ele absolut orice aplicație din playstore ca pe orice altă tabletă/telefon dacă vrei.
Însă din păcate din moment ce sunt blocate , dacă intri în developer mode pentru a modifica anumite setări / instala anumite lucruri riști extrem de mult să îți pierzi garanția.

Mi se pare o cretinitate imensă ținând cont că ai anumite funcții foarte interesante "blocate" din fabrică.
Funcții precum :
-vizionare video în timpul mersului (bun în special pentru pasageri pentru a viziona filme sau videoclipuri de pe youtube)
-vizualizare cameră marșarier non stop (inclusiv când mergi cu fața)
-netflix + alte lucruri când aștepți pe cineva
-etc

Este ca și cum ai cumpăra un telefon și nu ai putea decât să dai și să primești apel. Atât.
Deși practic ai putea face absolut tot ce faci și acum pe un telefon , însă ar fi blocat.
Iar daca l-ai debloca ai pierde garanția.

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Update soft consola

Post by yso »

Asta ne mai lipsea in trafic... soferi care sa se uite la filme (eventual si cu subtitrare) pe display-ul masinii in loc sa beleasca ochii la drum =D>
Nu sunt suficienti astia care butoneaza telefonul in timp ce merg sau care fac live pe facebook...

@Nadstrif
Update de soft faci gratuit la reprezentanta. Pentru restul, s-a mai scris pe aici.

User avatar
Icefinity
Posts: 20
Joined: 03 Jul 2020, 08:45
Auto: Kia Stonic
Location: București

Re: Update soft consola

Post by Icefinity »

Asta ne mai lipsea in trafic... soferi care sa se uite la filme (eventual si cu subtitrare) pe display-ul masinii in loc sa beleasca ochii la drum =D>
Nu sunt suficienti astia care butoneaza telefonul in timp ce merg sau care fac live pe facebook...
Dacă un șofer ar vrea să se uite la așa ceva în mers o poate face lejer cu telefonul + o ventuză sau suport pentru gură ventilație.
Telefoanele din ziua de azi au cam 6 inci + deci cam cât sistemul infotainment de la mașină

Aceea însă era doar una din funcții pe care oricum oricine o poate debloca pe mașină dacă vrea cu adevărat.

Eu am spus doar pentru pasageri.
Orice lucru în viață îl faci pe propria răspundere.
Asta nu înseamnă că trebuie să te limiteze mai ales din a instala unele aplicații.

Cum ar fi să nici nu te mai lase să obții un permis pentru că poate într-o noapte te cerți cu soția și nu mai gândești limpede și faci accident cu victime.
Sau poate cine știe te urci beat la volan.
De ce să mai îți permită să iei un permis auto?
Mai bine previi nu?

De ce să mai existe mașini cu mai mult de 40 de CP că te pot influența să apeși pedala mai tare și să faci accident.
Din nou, mai bine previi nu?

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update soft consola

Post by alexcrist »

Faci niște paralele un pic forțate. Sistemul multimedia este un echipament specializat al mașinii și trebuie să se supună anumitor norme și restricții privind siguranța circulației. La fel ca orice alt echipament de pe mașină, de la motor (poluare, zgomot), anvelope, faruri, sisteme de siguranță etc... E un pic forțat să vrei libertate totală și să crezi că șoferii sunt responsabili, lucru total nerealist. Și mie mi-ar plăcea mai multă flexibilitate în a configura diverse lucruri legate de mașină, dar să te poți uita la filme în timp ce mașina merge e exagerat.

Pentru asta există mașini premium cu ecrane multimedia integrate în tetierele scaunelor față, pentru pasagerii din spate. Sau suporturi de tabletă tot pentru tetiere, pentru pasagerii din spate. Soluții sunt, dar la șofer nu au ce căuta filmele în mers.

User avatar
Icefinity
Posts: 20
Joined: 03 Jul 2020, 08:45
Auto: Kia Stonic
Location: București

Re: Update soft consola

Post by Icefinity »

Sistemul multimedia este un echipament specializat al mașinii și trebuie să se supună anumitor norme și restricții privind siguranța circulației
Nu ai înțeles ideea pe care am vrut să o transmit.
Funcțiile acelea există deja pe mașina ta însă sunt ascunse.
Oricine le poate folosi.

Vor scoate în curând cei de la Google "noul Android Auto" care va suporta zeci de aplicații 3rd party.
De exemplu pentru navigație vei putea folosi MapFactor care are hărți atât de TomTom cât și de Openstreetmap.

Va fi cea mai mare mizerie din câte au existat până acum.
Oricine a mai facut commit-uri la codul lor sursă știe despre ce vorbesc.

Va fi cel mai instabil lucru făcut vreodată de ei.
Chiar dacă vor mai lucra la rezolvarea bug-urilor fără o rescriere de la 0 va fi foarte greu să fie ceva care să nu te lase când îți e lumea mai dragă.

Toate problemele astea se puteau rezolva dacă pur și simplu lăsau androidul deblocat.
Pentru că AA nu trebuia să mai emuleze practic aplicațiile.

Mai mult ca sigur se va lucra și la o soluție de la 0 însă va mai dura ceva.
Și e păcat când dai un ban la reprezentanță (dacă deja este inclus în pachet/versiune) ca mai apoi să te duci pe aliexpress să iei un sistem multimedia mai decent.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update soft consola

Post by alexcrist »

Normal că există toate funcțiile. În definitiv, e o tabletă. Dar asta n-o scutește de la respectarea unor norme. Nu ți-a vândut nimeni tableta aia ca o tabletă de uz general cu care faci ce vrei, ci ca un echipament al mașinii. Ce hardware se află în spate și care-s capabilitățile lui teoretice este irelevant. Vorbesc de tableta mașinii la general, nu de AA.

Știu că AA este o mizerie, fără să mă uit în cod. :) Eu am uitat că există. Și deși și de la AA mi-aș fi dorit mai multă flexibilitate (și la aplicații, și la rezoluții, să nu fi dat 1000E pe ecran de 10,25" și să folosesc AA la dimensiune de ecran standard de 8 cu cost suplimentar 0). Dar, din nou, de la asta până la a dori filme în timp ce mașina merge, e cale foarte lungă și, eu unul, nu aș fi de acord cu așa ceva. Cu sau fără AA.

Mai mult de atât, omiți un lucru simplu: securitatea sistemului. Toți vrem funcționalitate, puțini se mai gândesc la securitate. Un sistem multimedia complet deschis în mașină, sistem multimedia care are acces la CANul mașinii, îl deschide brusc la atacuri diverse. Iarăși ceva cu care eu nu aș fi de acord. Poate să fie Android sau ce-o vrea producătorul pe tableta aia. Dar în momentul în care i-a dat acces liber la rețea, și lasă utilizatorii să instaleze orice le trece prin tărtăcuță pe ea, să te ții. Și tu știind cum arată codul AA, știi foarte bine că nici măcar programatorii nu-s cine știe ce genii neînțelese. Darămite Average Joe care nu știe decât că vrea ”Netflix crăcuit” pe tableta mașinii, și p0rnache în timp ce merge pe pilot automat pe autostradă. Să vezi atunci vulnerabilități și probleme, să vezi atunci chiar accidente și plângeri pe capul producătorului auto care, săracul, n-are nicio vină că utilizatorii, în media lor, nu-s mai inteligenți decât maimuța din Amazon. Nu zic de mine sau de tine, dar gândește ideea la general. :)

Asta pe lângă probleme de performanță, că am începe să ne luăm mașini după câte core-uri are tableta din bord, și ce RAM are, și ce capacitate de stocare. Hmm... parcă nu sună bine, sigur mai suntem pe forum de mașini? :lol:

Eu-s de o părere foarte simplă: producătorul auto e responsabil să-mi dea un sistem multimedia care face ceva bine definit (nu mă interesează hardwareul, nu mă interesează softwareul, mă interesează să meargă BINE), și să nu am eventuale probleme pe viitor. Să meargă peste 5-10 ani la fel ca în prima zi (chestie care la tabletele generale din comerț nu se întâmplă, că sigur nu mai ai în uz zilnic o tabletă de acum 10 ani). Că există posibilitate de extindere cu aplicații mobile, ok, să fie primit, dar asta să nu afecteze în niciun fel sistemul nativ.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Update soft consola

Post by ionutp »

In principiu, sistemul multimedia nu ar trebui sa aiba acces la CAN bus dar in anumite situatii are (cel putin pe masinile mai vechi).
Recomand aceasta prezentare: https://www.youtube.com/watch?v=OobLb1McxnI - speakerii sunt geniali. Merita vazuta.

Cat despre aceasta discutie, parerea mea e undeva la mijloc. Da, acea "tableta" poate mai multe dar si iPhone-ul poate insa trebuie sa ii faci jailbreak ca sa ai acces la tot ce poate. De ce e nevoie de asta? Tocmai din acele motive de securitate despre care vorbeste alexcrist.
Pe de alta parte, fie ca pe tableta e navigatia fie ca e un film soferul poate sa se uite la drum sau la tableta.

Pana la urma cred ca e mai sigur ca tableta sa fie limitata din fabrica. Dar nu vad nicio problema daca cineva o modifica sa poata rula filme.
Ce vreau sa spun e ca o "tableta", ca orice masina, poate sa ajunga pe mana unor idioti (cum se si intampla). De aceea producatorii iau tot felul de masuri sa ii apare, atat pe ei, cat si pe cei din jur. La fel e si cu legile. De ce sunt drogurile interzise? Pentru ca exista dobitoci care ar muri de supradoza din cauza lor. Nu ii duce pe toti capul sa fie atenti, deci din fabrica e mai "sigur" asa.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update soft consola

Post by alexcrist »

Păi cum să n-aibă acces la CAN? Butoanele de pe volan merg prin CAN, climatizarea merge prin CAN, tableta poate atât primi date (comenzi de pe volan, de exemplu, sau informații despre localizare, senzori de parcare afișați în bord și pe tabletă simultan, sau informații despre ”Driving info”, cum are Kia graficele simple, sau alți producători informații mai complexe), sau informații chiar avansate, precum la vehicule hibride/electrice despre starea bateriei ș.a. Poate să și trimită date, cum ar fi modificare de setări, inclusiv pentru toate sistemele de siguranță, climatizare, comunicare cu ceasurile de bord și ecranul computerului de bord (de ex. la Kia cu detectarea semnelor de circulație, sau la alte mărci cu afișarea navigației în bord). Astea fiind doar exemple care-mi trec rapid prin cap.

Comunicarea asta nu se face prin CAN? Poate mă înșel eu și rog să fiu corectat dacă e cazul :) , dar eu așa știu, că nu există circuite separate și/sau directe, toate sunt legate la CAN.

Mersi de link la prezentare, o voi urmări cu interes. Am mai văzut câteva pe viu anul trecut la Def.camp al nostru, păcat de pandemia vieții, că anul ăsta nu se mai ține. :(

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update soft consola

Post by alexcrist »

Da, foarte mișto prezentarea. :) Cazul cu Jeep este vestit, dar recunosc că partea asta mai tehnică nu o văzusem.

Însă, așa cum au spus și ei, există o legătură între sistemul media și rețeaua CAN. Faptul că mai există un chip de siguranță între ele e important și nu prea. Dacă un sistem prezintă interes, cu atât mai mult efort se va depune în spargerea lor. Iar băieții ăia au petrecut 1 an și cheltuit mii de dolari cercetând acel sistem, dar era abia începutul erei pe subiectul ăsta. De atunci au mai trecut 5 ani, cu probabil zeci de noi articole publicate, și cine știe câte nepublicate (și asta doar pe partea de white hat, că pe partea de black hat, 'mnezo cu mila :) ). Iar cunoștințele se adună, nu o ia toată lumea de la 0.

Anul trecut la def.camp au fost prezentări despre cum se poate abuza de la distanță de sisteme TPMS (în exemplul lor cu Ford, dar nu e greu de mers spre alte modele), iar altcineva (nu mai rețin dacă anul trecut sau acum 2 ani) a prezentat cum și-a ”spart” sistemul multimedia de la Mazda. Și, la naiba, vulnerabilități direct din hardware precum Meltdown și Spectre arată că poți să fii oricât de conștiincios și atent cu partea de software, că până la urmă e posibil să nici nu depindă de tine (ca producător auto), ci de cei care îți furnizează anumite procesoare/chipuri/etc. Iar interesul pentru domeniul automotive crește. Mergând spre macabru, să vedem o combinație între un Ransomware de PC (în urma căruia poți pierde de la poze cu pisici, la întregi baze de date și întregi rețele de companii puse în genunchi), și un atac asupra unor mașini pe autostradă - șantaj în timp real pentru propria viață. :oops:

Și toate astea pentru ce? Pentru YouTube pe tableta mașinii? Nu, mersi! :)

fmjianu
Posts: 9
Joined: 05 Aug 2021, 17:07
Auto: KIA XCEED1.5T-GDI,6MT,QY,MY22
Location: Bucuresti

Re: Update soft consola

Post by fmjianu »

Salut,
poate te ajuta acest link:

https://update.kia.com/

NU face ceea ce iti doresti tu, nici nu as recomanda ceea ce iti doresti tu, dar macar nu mai stai o ora cu masina in service pentru update de harti :)
Pe o KIA Xceed livrata pe 17 nov, am instalat ultimul soft disponibil pe 25.nov
Cam 70 min a durat toata nebunia. Singura chestie sesizata si care ma interesa a fost updateul de harti. Pe fabrica de glucoza urla navigatia la mine ca sunt un descreierat care circula pe contrasens. Dupa update, m-a lasat in pace :D
KIA XCEED 1.5 T-GDI, 6MT, QY, MY22

Mikael
Posts: 31
Joined: 11 Apr 2021, 11:16
Auto: Xceed
Location: Bucuresti

Re: Update soft consola

Post by Mikael »

Am facut si eu ieri update la service si a durat 32 minute.

dani1982ro
Posts: 1
Joined: 22 Mar 2012, 09:57
Auto: Kia Ceed 1.5 t-gdi 2022
Location: Bucuresti

Re: Update soft consola

Post by dani1982ro »

Va salut domnilor! Se pare ca s-a lansat un update de software pentru navigatie.
https://update.kia.com/EU/RO/updateNoticeView/675

O sa-i fac si eu update, revin cu info suplimentare.

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Update soft consola

Post by alexcrist »

Momentan e doar pentru unitățile Gen5 (unitățile de 8"). Cele Gen5W (10,25") mai au de așteptat puțin.

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Update soft consola

Post by Laurm »

La unitatea de 8' se poate (nu oficial) android auto wireless. Știți ceva si pentru unitatea de 10.25?

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”