XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Boro2911
Posts: 5
Joined: 14 Jul 2020, 19:08
Auto: Vw
Location: Satu Mare

XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by Boro2911 »

Salutare oameni faini

Ma aflu in momentul de studiu a pietei pentru a-mi achizitiona o noua masina. Dupa mai multe cautari m-am oprit la KIA XCeed, a fost dragoste la prima vedere. :smt007 Din pacate nu pot sa fac o comparatie intre motorizari, ma intereseaza daca varianta de 1.4 T-GDI nu te lasa la greu intr-o depasire cu masina incarcata sau sa ma orientez spre 1.6 T-GDI ? Eu fiind din Satu Mare am mers la reprezentantele din zona (Baia Mare si Cluj Napoca) dar nu am gasit pentru drive test motorizarile care ma intereseaza, doar motorizarea de 1.0 T-GDI. Am gasit la Timisoara un model care are ca echipare si motorizare ceea ce imi doresc (mai putin culoarea si tapiteria), doar ca nu reusesc nicicum sa dau de cineva de acolo sa programez un drive test. Doamna care a raspuns la telefon a spus ca ea nu se ocupa si ca ma va contacta un coleg.....si de o perioada buna de timp tot astept. :shock:

Va multumesc pentru ajutor si imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by ionutp »

Salut, din punctul meu de vedere, un motor mai mare e mai "bun" decat unul mai mic cam in orice situatie cu exceptia consumului (impozitul e irelevant aici).
Daca mergi foarte mult prin oras (e.g. 80%+) nu cred ca are rost 1.6. Daca nu, poate ar fi mai practic 1.6 desi consumul probabil este putin mai mare.
Eu vad la un motor putin mai mare, nu doar mai multa putere ci si mai multa fiabilitate. Fiind mai usor sa traga masina, ar trebui sa fie mai fiabil. In teorie. In practica, nu cred ca s-a plans nimeni pana acum pe forum de probleme la 1.4.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by quelloo »

mai mare = mai bun
daca ai bugetul e sigur mai bun 1.6
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by Bogo2020 »

Sunt posesor de XCeed 7DCT si iti spun ca am avut fix aceeasi dilema ca si tine. Am ales pana la urma 1.4 T-GDI pentru ca fac relativ putini km in afara orasului si pentru ca vreau un consum mai mic. Putere e mai multa decat am nevoie.

Poti sa vii in Craiova si te plimbi cu a mea, apoi vorbesi cu @ionutp si faci o tura si cu a lui :D
Sau intrebi la MIT Motors daca au masinile disponibile pt drive-test. Dar daca ajungi sa faci drive test cu ambele versiuni de motoare, vei decide pe loc pentru 1.6 T-GDI (cutia e doar o chestie de gusturi).

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by Nesta3 »

Diferenta intre cele 2 e de 2500euro +- ceva pe acolo.
1.4 intra la rabla, 1.6 nu intra.Daca bugetul nu e o problema, ia 1.6 si fara test drive.Garantam noi😁
Daca nu vrei sa te intinzi prea mult, 1.4 e mega suficient pentru orice conditii.Daca o iei ca strict masina de oras, 1.4 se preteaza mult mai bine in ceea ce priveste consumul, care poate fi si cu 2l mai putin decat 1.6.
Acum depinde si ce optiuni ai vrea pe ea.Daca vrei sa te intinzi la multe treburi, diferenta intre cele 2 motorizari poate insemna o multime de optiuni.
Vorbesc strict de echipari style.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Boro2911
Posts: 5
Joined: 14 Jul 2020, 19:08
Auto: Vw
Location: Satu Mare

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by Boro2911 »

@Nesta3
M-am jucat putin pe configurator iar diferenta dintre 1.4 T-GDI si 1.6 T-GDI e undeva la 1350 euro. Masina am s-o achizitionez in leasing (fara rabla, chiar daca iau 1.4 T-GDI) asa ca nu s-ar simti atat de tare diferenta de pret intre cele doua variante de motorizare.

@Bogo2020
Deci poti sa te bagi intr-o depasire si cu 1.4 T-GDI si nu trebuie sa incepi sa spui "Tatal nostru"? :) Cutia vreu neaparat 7DCT, am imprumutat o masina cu o cutie automata si-am zis clar ca urmatoarea mea masina va fi automata. Ma deranjeaza ca unii dealeri au o atitudine ce lasa de dorit, parca nu ar avea de vanzare masinile si nu au un target de atins. Parca ar trebui sa ma rog de ei sa imi vanda o masina pentru care el isi ia comisionul :shock:

@ionutp
Masina va circula undeva la 60-70 % in oras, dar as vrea sa pot sa merg linistit si cand merg in afara, pe autostrada. Acum am un golf 6 1.6TDI 115CP si sincer, ma dezamageste la consum in oras, ajunge la 8-9 litri, iar pe autostrada ca sa merg constant cu 130km/h - 140km/h urca lejer consumul la 6-7 litri avand doar 5 viteze.

Atasez imagini cu masina pe care am gasit-o la reprezentanta din TM , doar ca eu nu as vrea galbena ci alba :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5231
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by Nesta3 »

1.4tgdi e mai potent decat 1.6tdi de pe golf.Dar consuma la fel sau mai mult.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

qew
Posts: 9
Joined: 26 Jun 2020, 20:32
Auto: Kia Xceed 1.4 T-GDI
Location: Timisoara

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by qew »

Salut, masina respectiva din Timisoara am vazut ca este inmatriculata acum definitiv, deci ii curge deja garantia. Am vazut-o cand am mers sa o ridic pe a mea de la ei(care si ea era pusa pe autovit).

La test drive mai au un 1.0 T-GDI. Asta galbena nu stiu daca e de test. Chiar daca cu mine au fost ok, tot atitudinea lor nu e cea mai profi, norocul lor ca eram chitit pe masina. Adica trebuie sa le zici din start ca ai vazut masina respectiva pe autovit si daca mai e valabila, altfel ei nu o sa ti-o prezinte. Asa a fost la mine. Daca nu ziceam eu de masinile ce erau pe autovit nu imi ziceau nimic. Acum, a mea era nerulata.

Boro2911
Posts: 5
Joined: 14 Jul 2020, 19:08
Auto: Vw
Location: Satu Mare

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by Boro2911 »

Salut @qew

Sambata dimineata am sa ajung la Timisoara, sper sa reusesc sa dau de cineva pe acolo si poate reusesc sa fac si un Drive Test cu "gălbuia" asa fara programare, ca telefonic sau pe mail se pare ca nu pot rezolva. Le-am trimis si configuratia cu masina care o doresc, nimic, nici un semn, doar acel mail trimis automat. Trag concluzia ca nu sunt curiosi sa isi vanda marfa :shock:
S-o folosesti sanatos pe a ta si fara evenimente :drink:

qew
Posts: 9
Joined: 26 Jun 2020, 20:32
Auto: Kia Xceed 1.4 T-GDI
Location: Timisoara

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by qew »

Vezi ca sambata e posibil sa nu dai de nimeni. Sa fie deschis dar sa nu fie nimeni. Asa ca iti trimit pe privat numarul tipului care mi0a vandut mie masina. Macar sa le spui de intentie, sa nu te duci degeaba atata.

cata_nic10
Posts: 29
Joined: 28 Dec 2019, 20:12
Auto: Mm09meu
Location: Baia Mare

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by cata_nic10 »

Cu 1.6 t-gdi poți face test drive la Cluj pe Proceed gt. Au una alba. Dar să ții cont ca proceed gt are cu totul alte setări de suspensie, direcție, frâne fata de xceed. Sigur găsești acolo și 1.4 la test chiar dacă nu pe xceed. Xceed nefiind o mașină sport sunt suficienți 140 cp.

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by panzer »

Sunt jurnale de 1.6 TGDI pe ProCeed GT (2). 13-14 L prin Bucuresti.

Boro2911
Posts: 5
Joined: 14 Jul 2020, 19:08
Auto: Vw
Location: Satu Mare

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by Boro2911 »

Salutare, revin cu impresii, azi am realizat drive-test la Cluj Napoca și m-am decis la motorul 1.6 T-GDI, pana aici totul bine....dar surpriza....NU se mai pot face comenzi pana prin August-Septembrie cu livrare in Decembrie. Pe stoc nu am găsit nimic care sa fie aproape de ce îmi doresc eu. Așa ca acum nu-mi rămâne decât sa aștept.

Bogo2020
Posts: 91
Joined: 06 Mar 2020, 19:43
Auto: XCeed 1.4 TGDI DCT, 2020
Location: Craiova

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by Bogo2020 »

@Boro2911:
Deci poti sa te bagi intr-o depasire si cu 1.4 T-GDI si nu trebuie sa incepi sa spui "Tatal nostru"?
:lol: Mi s-a parut mai eficient sa semnalizez si sa apas tare pe acceleratie!
...m-am decis la motorul 1.6 T-GDI
Ti-am spus eu ca daca testezi 1.6 T-GDI il alegi instant!
...doar ca eu nu as vrea galbena ci alba
Ai gusturi desavarsite! Si eu am ales tot Deluxe White ;)

User avatar
pop.emilian28
Posts: 80
Joined: 21 Oct 2019, 11:39
Auto: Kia Ceed GT-Line MY20
Location: Timisoara
Contact:

Re: XCeed 1.4 T-GDI vs 1.6 T-GDI

Post by pop.emilian28 »

Boro2911 wrote: 16 Jul 2020, 08:01
Deci poti sa te bagi intr-o depasire si cu 1.4 T-GDI si nu trebuie sa incepi sa spui "Tatal nostru"? :)
Mie personal mi se pare foarte "sprintena" 1.4 T-GDI, mai ales cu 7DCT-ul care leaga treptele perfect, deci motorul e tot timpul in "full boost" cand esti cu "gazu jos". Mai am acasa un G5 1.6 105 si la ala chiar mi se pare ca tre zic "Tatal nostru" la o depasire. :lol: La kia, ajuta mult si greutatea (destul de mica). Poate are 140 cp si pe o plaja destul de buna. Ca pana la urma asta conteaza. Degeaba ai xxx cp daca ii ai pe un spike de cateva RPM.. Am un prieten ce e tuner si detine un dyno. Cand apuc, o sa o pun pe dyno sa vedem cum arata graficul de putere stock. :D
Kia Ceed GT-Line MY20 7dct 1.4 t-gdi - 179 hp
Skoda Superb MK1 Elegance 3.2 vr6 - 250 hp

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”