Navigație waze android auto

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Navigație waze android auto

Post by Minu »

Oare vor introduce si pe Ceed Wireless Android auto?Daca va uitati cu atentie la 10.30, modelul K5 are deja integrat asta in sistemul de 8", probabil vor introduce functia asta si pe Ceed in momentul in care ii vor face facelift cred.
https://www.youtube.com/watch?v=DLhqrHG3138
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Navigație waze android auto

Post by alexcrist »

Mie-mi pare că, în ultima vreme, Kia cam ocolește conceptul de ”facelift” și face modificări din mers. Așa cum s-a întâmplat deja la Ceed cu intrumentele de bord digitale și sistemul media de 10,25, care n-au fost prezente de la început. Iar pentru sistemul de 10,25 s-au făcut inclusiv schimbări ale bordului. Astea fără să-i zică ”facelift”. Așa că tot ce-i posibil să apară noi modificări. Din păcate, din ce știu, pentru funcționalitatea de AA wireless e nevoie și de modificări hardware, deci probabil cine are deja tableta de 10,25 (singura cu WIFI din gamă, dacă nu mă înșel), nu va primi conectivitate fără fir doar prin actualizări de soft. Dar poate mă înșel și vom avea surprize plăcute la reviziile de peste 1 an. :) Asta presupunând că Google reușește să stabilizeze treaba, că cine are deja AA wireless (pe alte mașini și/sau unități media aftermarket) încă se plâng de deconectări aleatorii. Adică nimic nou sub soare. :lol:

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Navigație waze android auto

Post by Laurm »

La voi merge comanda vocala din waze proiectat pe display-ul mașinii? Am navigație 10.25 si după ce apas pe pictograma microfon, incepe într-o engleza stricată, ceva de genul "Can't put that..." si nu ia nici o comanda.

JohnB
Posts: 135
Joined: 08 Mar 2020, 07:50
Auto: Kia Ceed My20 1.4 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Navigație waze android auto

Post by JohnB »

yso wrote: 19 Jul 2020, 16:47 Asa e, se pare ca Romania inca nu se numara printre tarile civilizate. Ne descurcam cu ce avem.
Instaleaza pe telefon aplicatia Droid Hardware Info
https://play.google.com/store/apps/deta ... .droidinfo
La System -> Instruction Sets - vezi ce scrie. Banuiesc ca e arm64-v8a
Apoi descarci ultima versiune de aici:
https://www.apkmirror.com/apk/google-in ... 2-release/
Daca telefonul tau e compatibil arm64-v8a descarci versiunea 54502264 arm64-v8a din 19 June 2020. Sau ce versiune scrie la Instruction Sets in Droid Info.

Daca ai android 10 e posibil sa-ti dispara iconita din telefon si sa poti accesa doar setarile. Dar la setari nu ai treaba.
AA se va deschide atunci cand conectezi cablul la masina.

Dupa asta ar trebui sa-si faca singur actualizari. Daca vor mai fi probleme pe viitor, descarci iar ultima versiune de pe site-ul ala. Cum ziceam, am observat ca apar mai greu actualizarile la AA in magazin play.

Daca tot nu merge incearca si un clear cache / dezinstalare. Eventual incearca si cu alt telefon. Poate e vreo incombatibilitate de soft.
Mulțumesc pentru informații. Kia Ceed 2020, display de 8 inch, instalat Android auto pe Samsung S8, toate aplicațiile merg fara probleme și fără vreo întârziere. Nu folosesc un cablu original, folosesc un cablu Baseus de pe Alliexpress. Pot sa zic că rulează excelent Waze și Spotify, altceva nu am nevoie.

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Navigație waze android auto

Post by yso »

Cu placere.
Cabluri Baseus am și eu dar luate de la noi. Cu o versiune mai veche de AA făceau figuri. Se tot deconecta după o vreme.
În schimb, cu cablul original mergea perfect. Cu ultimele versiuni n-am mai încercat dacă mai fac sa nu figuri cablurile alea.

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Navigație waze android auto

Post by yso »

Ca idee.. am instalat de curand AA pe un Samsung j5 din 2016 pentru noul Hyundai i30.
Cu 2 cabluri Samsung noi, originale cica, nu se conecta. Daca dadeai un telefon cu cablul conectat la masina, in timpul convorbirii se conecta sau daca plecai de pe loc cu masina, dupa vreo 50m se conecta. Curios..
Cu cablul original al telefonului (cel cu care a venit telefonul) se conecta din prima. Dar, telefonul fiind destul de vechi, Waze-ul nu mergea cursiv. Avea un mic lag dar era acceptabil.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”