Computer de bord - viteza medie

ramadri
Posts: 71
Joined: 27 Nov 2019, 13:42
Auto: Kia Ceed BEST MY20 1.4MPI
Location: Bucuresti

Re: Computer de bord - viteza medie

Post by ramadri »

Eu am varianta cu 3.5"... extra optiunea de jante si anvelope de 16" ...care din cate am inteles ar fi avut senzor. Am stat cu ele doar in prima zi, ca de a doua zi am trecut pe combinatie de iarna fara senzori. Eu nu am reusit sa gasesc in meniu nimic legat de presiune.
Practic eu pe varianta mea de masina nu am decat 3 ecrane/tab-uri: 1. Drive (care imi arata accumulated info, trip info, average consumption si viteza - digital). 2. Lane Assist si 3. User Settings - care nu are nimic de presiune
In concluzie, habar nu am cum sa verific presiunea ... oricum abia la primvara o sa mai am ocazia sa verific.

Care e logica cu butonul de setare presiune standard din stanga volanului!? Am pus alea de iarna.. am tinut apasat pe el 3 secunde si mi=a zis ceva gen .. default sau standard pressure registered .... si atat ... ce am realizat cu asta?

Sent from my SM-T830 using Tapatalk

Sandero 1.5 dci - 86000 km (2009-2019)
Kia Ceed 1.4 GSL BEST + P6 (2020-)

Dr.Agosh
Posts: 85
Joined: 02 Sep 2019, 09:39
Auto: Ceed SW 2019
Location: Romania

Re: Computer de bord - viteza medie

Post by Dr.Agosh »

Conteaza ce sistem de monitorizare a presiunii ai : TPMS Low line (adica cea cu care vine standard masina) sau dotarea suplimentara pe bani TPMS High Line.
Exista filmulete pe Youtube care explica pe indelete diferenta. Pe scurt: low line este o monitorizare grosiera care iti aprinde doar un martor in bord, High Line iti poate afisa individual si in timp real presiunea in fiecare anvelopa.
Prin butonul acela, i-ai spus sistemului ca actuala presiune din pneuri este referinta. Daca vor aparea abateri, se va aprinde martorul din bord.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”