Android auto

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Android auto

Post by Laurm »

Salut. Am reușit cu un telefon root-at (s7edge) sa fac screen mirroring si aduc prin Android Auto, YouTube, Netflix, tv online si tot ce se mai poate instala pe Android. \:D/ \:D/ :smt026 :smt026
Acesta este link-ul de unde am luat informația
https://youtu.be/OtHMtC9ni2w
Mai jos aveți si câteva poze si video
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Afumatu
Posts: 55
Joined: 30 Sep 2019, 18:05
Auto: Kia Ceed 1.4 TGDI GT Line
Location: Bucuresti

Re: Android auto

Post by Afumatu »

A avut cineva de pe aici parte de update de firmware la reprezentanta pentru navigatia de 10 " ???

Din cate am inteles au update disponibil ( dar nu stiu daca si la Romanica ) unde se adauga o bifa in setarile de Android Auto : "Use split screen" iar cand dezactivezi acea optiune vei putea folosi Android Auto full screen. Adica dezactiveaza acel meniu lateral al navigatiei.

mariusa
Posts: 12
Joined: 12 Jun 2020, 17:12
Auto: XCeed
Location: Bucuresti

Re: Android auto

Post by mariusa »

Am facut eu sapt trecuta (soft+harti) la revizie, nu apare bifa de Split screen :(

In plus, acum nu se mai conecteaza telefonul, zice Phone not responding, desi pana la update a mers. Cablu original, am sters cache/storage (se conecteaza initial, trece prin pasii de setup, apoi 'not responding').

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Android auto

Post by ionutp »

Cu aplicatii not responding am citit pe undeva ca se intampla si pe telefoane cu Android, cei de la Google au modificat ceva la WebView, componenta care randeaza continut web si au aparut probleme, dar o sa le repare in curand (necesita update). E posibil sa fie asta.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Android auto

Post by alexcrist »

Am reușit să fac și eu actualizarea. Chiar ieri a apărut o versiune nouă. Mie îmi apar setările de split-screen la AA și CarPlay. Dar mai mult n-am testat legat de ele.

Un oarece ”review” la mine pe jurnal :)
viewtopic.php?f=165&t=25798&p=271409#p271409

alexcrist
Posts: 809
Joined: 08 Feb 2014, 21:25
Auto: Kia XCeed 1,4 T-GDI, 2020
Location: Brașov

Re: Android auto

Post by alexcrist »

Am testat bifa aia. Puteți sta liniștiți, nu face ce credeați voi. :D AA tot nu merge pe tot ecranul, orice ar fi.

Cu opțiunea debifată se comportă ca până acum, in dreapta e zona aia moartă și complet inutilă.

Cu opțiunea bifată, zona aia poate afișa orice widget standard la mașinii.

Image

Tot e mult mai util decât fără, măcar poți afișa un radio, ceva. Dar AA pe tot ecranul, nema, până n-o vrea nea Google.

Nici AA wireless nu merge.

AIVV
Posts: 53
Joined: 04 Sep 2019, 23:51
Auto: Kia Proceed GT
Location: Timisoara

Re: Android auto

Post by AIVV »

Se aude ceva de AA wireless pe modelele deja existante, printr-un update de soft?

yso
Posts: 235
Joined: 18 Jan 2019, 10:56
Auto: --
Location: --

Re: Android auto

Post by yso »

Pentru Apple Carplay ce adaptor wireless folosiți?
Am vazut ceva modele pe net dar nu stiu care e mai ok și fără probleme.

User avatar
silverone
Posts: 33
Joined: 04 May 2016, 23:19
Auto: Kia Ceed 1.4 T-GDI 7DCT
Location: Luxembourg

Re: Android auto

Post by silverone »

Salutare! Dupa lansarea ultimei versiuni de android auto cu adaptive screen, a reusit cineva sa aiba android auto full screen (pe ecranul de 10")? La mine tot nu vrea pe tot ecranul ...

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Android auto

Post by Minu »

Inca nu avem toti update la AA Coolwalk, update-ul se face progresiv si nu are treaba cu navigatia ci cu telefonul, acesta trebuie sa primeasca update la serverele Google pentru Coolwalk.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
silverone
Posts: 33
Joined: 04 May 2016, 23:19
Auto: Kia Ceed 1.4 T-GDI 7DCT
Location: Luxembourg

Re: Android auto

Post by silverone »

Sper sa ai dreptate. Eu am google pixel 7, iar update urile de google cam intra primele pe pixel.

Ai idee cumva care este versiunea de android coolwalk? Eu am acum 8.6.625054.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Android auto

Post by Minu »

Nu are importanta versiunea de AA, sunt multi cu AA 8.6si merge perfect, eu am AA 8.8 si degeaba, tot nu vrea :)
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Android auto

Post by Laurm »

A apărut modificarea la meniu, versiunea noua de Android Auto, dar tot pe 2/3 din ecran. Doar informativ apare pentru câteva secunde detalii despre melodia din YouTube Music.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
silverone
Posts: 33
Joined: 04 May 2016, 23:19
Auto: Kia Ceed 1.4 T-GDI 7DCT
Location: Luxembourg

Re: Android auto

Post by silverone »

Pai cum cacao nu are importanta versiunea de AA? Atunci dupa ce ne uitam? Ce trebuie sa primim?

@Laurm - am si eu o versiune similara. Dar nu am vazut nimic in dreapta ecranului in afara de Android Auto. Pare ca esti la avansati :)

Laurm
Posts: 72
Joined: 31 Aug 2019, 14:43
Auto: Kia ceed sw MY20 1.4 tgdi MT
Location: Slobozia

Re: Android auto

Post by Laurm »

Trebuie să ai ultima versiune (cea cu mov in meniu) la unitatea multimedia a mașinii si sa bifezi split screen. Asa poți să alegi in acea 1/3 din ecran sa afișeze ceasul, radio, busola si vremea cand faci hotspot cu telefonul și emiți wireless la unitatea multimedia.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”